Czym można się interesować? Co odpowiedzieć?

Wielu z nas ma problem z odpowiedzią na pytanie, czym się interesuje. Czy należysz do tych osób? Wydaje Ci się czasem, że tak naprawdę to nie masz żadnych zainteresowań i w sumie nawet nie wiesz, czy można się interesować? 

Przeczytaj, jak poradzić sobie z pytaniem o zainteresowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wcześniej powiem Ci, co zrobić, by odkryć w sobie pasję i nie musieć ściemniać podczas rozmowy z rekruterem. Dowiedz się, czym można się interesować!

Zobacz: Ile zarabia wykładowca, dr na uczelni, profesor?

Czym można się interesować?

Może właśnie teraz siedzisz z telefonem w ręku i jesteś przekonany, że nie masz żadnych zainteresowań. Wiesz dlaczego tak jest? Bo uważasz, że to, czym się interesujesz co odpowiedzieć innym, powinno być maksymalnie odjechane. A właśnie, że nie! Większość ludzi ma naprawdę zwyczajne zainteresowania i nie ma sensu na siłę szukać w sobie uwagi dla sztuki japońskiej albo kitesurfingu. Gdyby miało Cię to interesować, już byś o tym wiedział. 

Pogódź się z tym, że interesuje Cię gotowanie albo naprawa własnego motocykla. To idealne (bo Twoje) hobby!Należysz do znakomitej większości mieszkańców tej planety i Twoje zainteresowania są zwyczajne, ale są Twoje. 

Jak odkryć, co mnie interesuje? Odpowiedz na poniższe pytania!

  1. Jak spędzasz wolny czas, kiedy jesteś wypoczęty i nie masz obowiązków? 
  2. Co robisz bez przymusu, nawet jeśli jesteś wtedy zmęczony? 
  3. Gdyby zostały Ci dwa tygodnie życia, co byś robił? 
  4. Jeśli zapytam Cię: co chcesz robić, jak spędzić czas, co mi odpowiesz?

Koniecznie spisz odpowiedzi na te pytania, bo to wokół nich kręcą się Twoje zainteresowania i nie przejmuj się, jeśli wymieniłeś coś banalnego. Pamiętaj, to czym się interesujesz co odpowiedzieć innym na to pytanie ma jednocześnie oznaczać dla Ciebie radość, przyjemność. Lubisz prasowanie, mycie okien? Jeśli życie w uporządkowanym domu jest dla Ciebie przyjemniejsze, rób właśnie to. To, czym można się interesować, zawiera również takie czynności. 

Przypomnij sobie też, co lubiłeś robić jako dziecko. Mój znajomy, odpowiadając na to pytanie, uświadomił sobie, że on wtedy kochał komiksy i w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal tak było! Dziś kupuje te anglojęzyczne, by przy okazji nie tracić kontaktu z językiem. 

Zobacz: Ile zarabia tatuażysta i jak nim zostać?

Czym się interesujesz – co odpowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej 

Jeśli właśnie piszesz swoje CV, rubryka zainteresowania może spędzać Ci sen z powiek. Wszystko przez to, o czym piszę powyżej – myślisz, że musi tam znaleźć się coś ambitnego, a wcale tak nie jest. 

Pamiętam jak jeden znany przedsiębiorca w wywiadzie opowiedział, że szukał księgowej, która ogarnie chaos z papierami w firmie i zbuduje zespół zajmujący się całą papierologią. Jedna z kandydatek na pytanie czym się interesujesz co odpowiedzieć, powiedziała nieśmiało, że ma nieduży ogród kwiatowy na balkonie. W trakcie rozmowy pokazała mu zdjęcia. Gdy zobaczył jak uporządkowane są te kwiaty – jak dobrane kolorystycznie i w pięknych donicach, a wokół jest tak czysto… zatrudnił ją. Liczył na to, że tym samym poziomem finezji i uporządkowania wykaże się w pracy i wcale się nie pomylił. 

Czym się interesujesz co odpowiedzieć i napisać w CV – moje rady

  1. Nie kłam. Jeśli rekruter też lubi sporty wodne, zapyta Cię o nie. Gdy okaże się, że Ty kojarzysz jedynie banana za motorówką w Łebie i to tylko z widzenia, bo było drogo, na bank Cię nie zatrudni. 
  2. Nie wpisuj do CV hasła książki (wielu kandydatów tak robi, bo podświadomie myślą, że wyjdą na mądrzejszych niż są), jeśli czytasz mniej niż dwie w miesiącu. 
  3. Muzyka, sport, film – to ogólniki, lepiej ich unikać, choć jeśli np. interesujesz się konkretnym gatunkiem muzyki i potrafisz sporo na ten temat powiedzieć, napisz to, ale konkretnie: muzyka barokowa, muzyka filmowa. 

Czym się interesujesz co odpowiedzieć, by zyskać w oczach rozmówcy?

Niestety, chcąc nie chcąc, musisz patrzeć na to, do jakiej firmy aplikujesz. Dobrze zatem, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pojawiły się zainteresowania związane właśnie z nią. Przygotowując się do rozmowy, powinieneś nieco poczytać o misji firmy, w której chcesz pracować i tam szukać punktów wspólnych ze swoimi zainteresowaniami. Warto, byś podczas rozmowy szukał odpowiedzi na pytanie, jak Twoje zainteresowania mogą pozytywnie wpłynąć na wykonywanie obowiązków. 

Najważniejsze to nie kłamać. Jeśli firma wdraża nowe technologie z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, możesz powiedzieć, że w ostatnim czasie czytałeś o zrównoważonym rozwoju. Uwaga – musisz naprawdę poczytać!

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły