Jak utwardzić plastelinę skutecznie i szybko?

Plastelina to mieszanka kredy, wazeliny i kwasów tłuszczowych. Do tego dodawane są barwniki, które nadają jej kolor. Po zmieszaniu kilku kolorów plastelina najczęściej staje się ciemno szara. Nie ma możliwości ponownego wyodrębnienia poszczególnych barw. To jednak nie jest uznawane za jej wadę. 

Jeśli chcesz, by plastelinowe ludziki albo ozdoby były trwałe, musisz szybko utwardzić plastelinę. Dzięki temu nie zniekształcą się zbyt szybko i będą wyglądać efektownie. Dowiedz się, jak utwardzić plastelinę i czy w praktyce efekt jest całkowicie trwały. Poniżej poznasz kilka szybkich, domowych i przede wszystkim skutecznych sposobów na to, by twoje plastelinowe figurki dłużej zachowały trwałość. 

Zobacz: Zadania i wyzwania na urodziny. Dla dorosłych, dzieci, śmieszne i ciekawe

Czy plastelina może stwardnieć?

Plastelina jako masa plastyczna znana jest już od końca XIX wieku. Wynalazł ją w 1880 roku monachijski farmaceuta, Franz Kolb. Do największych zalet plasteliny należy to, że jest bezpieczna (nietoksyczna) i można jej używać wielokrotnie. To sprawia, że lepienie z plasteliny jest jedną z ulubionych zabaw dzieci w każdym wieku. 

Jeśli plastelina nie jest przechowywana w oryginalnym zamkniętym opakowaniu, z czasem może zrobić się twarda. Nie oznacza to jednak, że trzeba ją wyrzucić. Wystarczy krótki kontakt z wyższą temperaturą, by ponownie stała się na tyle plastyczna, że będzie można z niej lepić. 

W praktyce oznacza to, że twardą kulkę z plasteliny wystarczy ogrzać w dłoniach i już po kilkunastu sekundach można ją w dowolny sposób odkształcać. Nie zaleca się wkładania plasteliny do piekarnika, czy trzymania jej na kaloryferze. W wysokiej temperaturze bardzo szybko zacznie się topić i może zniszczyć powierzchnię, na której się znajduje. 

Poniżej sprawdzisz, jak utwardzić plastelinę, by stworzone przez ciebie kształty były względnie trwałe. 

Źródło: pixabay.com

Jak utwardzić plastelinę?

Jeśli po skończonej zabawie chcesz utrwalić efekty twojej pracy, musisz obniżyć temperaturę plasteliny. W tym celu wystarczy:

  • włożyć ją do lodówki lub zamrażarki na maksymalnie 2 godziny
  • umieścić plastelinę w naczyniu z lodowatą wodą
  • pozostawić ją w temperaturze pokojowej kilkanaście godzin

To jednak nie sprawi, że figurki, czy ozdoby z plasteliny będą trwałe. Po kontakcie z wyższą temperaturą plastelina zacznie się topić i drobne elementy figurki będą się odklejać lub zniekształcać. Oznacza to, że nietknięte wyroby z plasteliny mogą być trwałe latami, a takie, które będą mieć kontakt z wyższą temperaturą (np. plastelinowe zwierzątka do zabawy) nie będą trwałe. Trzeba zatem pamiętać, by swoich plastelinowych ludzików nie trzymać w pobliżu źródła ciepła, np. kaloryferów, czy na nasłonecznionym parapecie. 

Każdy, kto oczekuje trwałych efektów, zamiast plasteliny powinien wybrać modelinę. To inny rodzaj masy plastycznej, który służy do tworzenia trwałych figurek i zabawek. Po wypaleniu w piekarniku modelina staje się twarda. Nadal jest ryzyko, że drobne elementy będą się od niej odczepiać, ale na pewno mniejsze niż w przypadku plasteliny. Najwyższą trwałość zyskają wyroby z gliny, ale jednocześnie jest to materiał trudny w obróbce, szczególnie dla dzieci.

Zobacz: Jakie korzyści daje stosowanie wody lamelarnej?

Plastelina, modelina i ciastolina to masy plastyczne, z których chętnie korzystają dzieci. Zabawa nimi rozwija małą motorykę i pobudza wyobraźnię. Choć rodzice często obawiają się trwałych szkód, które mogą wywołać te substancje, w większości sytuacji można się ratować. Ubrania, na których pojawiły się ślady z plasteliny, ciastoliny, czy modeliny wystarczy schłodzić w zamrażarce. Potem masę plastyczną można wykruszyć, a ubrania wybrać jak zwykle. Prawie zawsze ślady znikają bezpowrotnie. 

Nieco trudniej jest pozbyć się plasteliny z dywanu – zwłaszcza jeśli została w niego wdeptana. Wystarczy kupić gotowy preparat do usuwania plasteliny z dywanu (koszt około 30 zł). Sprawi, że plastelina stanie się twarda i będzie można ją łatwo wykruszyć, a ewentualną plamę usunąć środkami do czyszczenia dywanów.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły