Alkohol w plastiku – czy można przechowywać?

W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się głosy mówiące, że plastik jest nie tylko szkodliwy dla środowiska naturalnego, ale także człowieka. Opakowania na napoje i żywność wykonane są z plastiku, który posiada odpowiedni atest, ale mimo tego nie zaleca się ich stosowania. Dziś nie tylko ekolodzy, ale też specjaliści od odżywiania apelują, by – mając wybór – wybierać szkło. 

O ile woda, czy słodkie napoje prawie zawsze dostępne są w plastikowych butelkach, o tyle alkohol w plastiku pojawia się rzadko. Dlaczego tak jest? Czy i jak długo można przechowywać alkohol w plastiku? Sprawdź poniżej, co udało nam się ustalić. 

Zobacz: The point – opinie, negatywne i pozytywne, czy można zrezygnować?

Czy alkohol można trzymać w plastikowych butelkach?

Wielu ludzi, którzy zajmują się produkcją domowego piwa i wina, zastanawia się, czy gotowe produkty może trzymać w plastikowych butelkach. Ci, którzy dobrze znają tę branżę, nie zalecają trzymania produktów alkoholowych w plastikowych butelkach. Kontrowersje wzbudzają też plastikowe wiadra nastawne. Są tańsze i łatwiejsze w użytkowaniu niż szklane balony. Jednak nie bez powodu alkohol w sklepach dostępny jest głównie w szkle i aluminiowych puszkach. 

Wszystko dlatego, że alkohol może rozpuszczać plastik. Z jednej strony będzie to powodowało mętnienie procentowego trunku i pogorszenie się jego smaku. Z drugiej zaś, co powinno jeszcze bardziej niepokoić, mikrocząsteczki plastiku będą przenikać do organizmu pijącego i go zatruwać.  

Już kilka lat temu pojawiły się badania naukowców, które wskazują na to, że nawet picie wody z plastikowych butelek jest szkodliwe dla zdrowia. Wraz z wodą do organizmu przenikają bowiem cząsteczki egzogenne, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Ich ilość jest minimalna i jednorazowo nawet pomijalna. Jednak biorąc pod uwagę to, że każdy pije wodę przez całe życie i korzysta z plastikowych pojemników na pozostałą żywność, może zebrać się tego plastiku całkiem sporo.

Źródło: solomedica.pl

Wielu ludzi potwierdza zresztą, że woda kupowana w szklanych butelkach ma o wiele lepszy smak niż ta z plastikowych opakowań. Podobnie rzecz ma się z butelkami i dzbankami filtrującymi wodę kranową. Te szklane pozwalają wodzie zachować lepszy smak. Z drugiej strony butelki plastikowe są wygodniejsze w użyciu i bezpieczne – są lżejsze i nie rozbiją się. 

Ile można trzymać alkohol w plastiku?

Szczególnie latem można zauważyć, że alkohol niskoprocentowy (głównie piwo) sprzedawany jest w plastikowych kubkach. O ile są to naczynia, które zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością, nie trzeba się niczego obawiać. Wypicie w sezonie letnim kilku piw albo drinków z takiego kubka nie będzie mieć fatalnych dla zdrowia skutków. Zwłaszcza, że alkohol nalewany jest do nich tuż przed spożyciem i nie zalega w plastikowym pojemniku zbyt długo. Plastik, choć jest szkodliwy dla środowiska, zwycięża przede wszystkim ze względów praktycznych. Czy z czasem zniknie tak jak plastikowe słomki, bo pojawią się przepisy zakazujące ich użycia? Polska nadal nie wprowadziła tzw. plastikowej dyrektywy unijnej, która zakazuje rozprowadzania na terenie krajów Unii Europejskiej. Ciągle czekamy na to, aż krajowe przepisy zostaną dostosowane do unijnych wymogów. 

Zobacz: Co się dzieje po Acodinie? Niebezpieczny trend

Czym innym jest sprzedawanie i przechowywanie produktów w plastiku a czym innym jednorazowe skorzystanie z takich opakowań. Generalnie jeśli ktoś przeleje piwo, czy wino do plastikowego bidonu, by wypić je w plenerze i nie dostać mandatu za picie alkoholu w miejscu publicznym, również nic złego nie powinno się stać. Inaczej będzie z alkoholami wysokoprocentowymi, które reagują z plastikiem znacznie szybciej i w krótkim czasie przez kontakt z plastikiem może zmienić się ich smak. 

Bez wątpienia nie zaleca się długotrwałego przechowywania alkoholu w plastiku. Domowe wino, czy piwo powinno być rozlewane do szklanych butelek i odpowiednio zamknięte. Eksperci podają, że alkohol kupiony w sklepie oryginalnie zamknięty w szkle nigdy się nie zepsuje. Ten domowy również ma bardzo wysoką trwałość. Ważne tylko, by nie miał kontaktu z powietrzem. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły