Jaki jest najstarszy zamek w Polsce – Anglii i na świecie?

Zamki są charakterystyczne dla średniowiecza. Według definicji zamek uznaje się za dzieło obronne o zabudowie mieszkaniowej. Te budowle charakteryzują się otoczeniem przez mury obronne, które kiedyś służyły do ochrony przed najeźdźcami. Obecnie większość pozostałych zamków określa się jako zabytki. Na pewno każdy kiedyś zastanawiał się, jaki jest najstarszy zamek na świecie. Który z zamków jest najstarszy w Polsce? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania, dołączając do zestawienia najstarszy zamek w Anglii.

Zobacz: Jak naprawić zamek błyskawiczny w kurtce, pościeli i spodniach?

Kiedy zaczęły powstawać zamki?

Pierwsze budowle zamków przypisuje się Normanom. To ludy zamieszkujące Anglię oraz Francję. Pierwsze budowy przypadają na okres 1060 roku. Ich początkowe osady były budowane z drewna, jednak z czasem w celu wzmocnienia murów zaczęto używać kamienia. Jedne z pierwszych budowli tego typu powstały na obecnych terenach Syrii. Obiekty również miały charakter obronny. Nie do końca przypominały one jednak zamki, które znamy w dzisiejszych czasach. Z biegiem stuleci miały jednak możliwość ewaluować, a osoby, które budowały zamki mogły korzystać z coraz to lepszych materiałów i nowocześniejszych rozwiązań. 

Najstarszy zamek w Polsce

Gdzie znajduje się najstarszy zamek w Polsce? Miejsce jego położenia to gmina Wleń. Od jej nazwy określa się go właśnie jako Zamek Wleński. Jego dokładne położenie to Góra Zamkowa, znajduje się 383 m n.p.m. Miejsce to stanowi część małego miasteczka w województwie Dolnośląskim o nazwie Łupki. Zamek stanowi element architektury gotyckiej. 

Jaka jest historia najstarszego zamku w Polsce? Powstał w miejscu starego grodu. Jego budowę określa się na koniec XII wieku. Zamek posiadał wtedy sześciokątną wieżę i otaczający go mur obronny. Pomysłodawcą i realizatorem wzniesienia murów zamku był śląski książę, Bolesław I Wysoki. Kolejni mieszkańcy zamku, w tym Henryk I Brodaty rozbudował zamek o kolejne wieże i pomieszczenia. Jego pomysłem było również dobudowanie do części mieszkalnej kaplicy. Właściciele zmieniali się często i każdy z nich zostawił w murach zamku jakąś zmianę. Obiekt był też wielokrotnie oblegany, przez co część jego konstrukcji uległa zniszczeniom. Szczególnie miało to miejsce podczas wojny trzydziestoletniej. W tym okresie kilkakrotnie zamek został zdobyty przez wojska szwedzkie.

Źródło: youtube.com/@DolnySlask_LowerSilesia

Rok 1646 to czas, w którym zamek został podpalony i zamienił się w ruinę. Kolejny właściciel nie postanowił go odbudować. Postawił on obok nowy pałac, w którym zamieszkał. Zamek po wielu latach był udostępniony do zwiedzania, jednak w roku 2005 ta możliwość została zawieszona. Powodem było obsypywanie się kamieni z baszty, która jako jedna z niewielu zachowała się po pożarze. Rok później mur runął. W kolejnych latach udało się go jednak odbudować. Od 2018 roku turyści ponownie mogą zwiedzać pozostałości zamku.

Zobacz: Ile kosztuje dorobienia klucza do samochodu – drzwi – szafki?

Najstarszy zamek na świecie

Która zamek jest najstarszy na świecie? Uznaje się za niego rezydencję królów angielskich. Lokalizacja tego miejsca to Anglia, a dokładnie miasto Windsor w hrabstwie Berkshire. W skład zamku wchodzą liczne budowle, wieże, bramy oraz mury obronne. Zakres jego budowy określany jest na lata 1070-1086. Wybudował go Wilhelm I Zdobywca, będący którem Anglii i księciem Normandii. Kolejni władcy na przestrzeni lat rozbudowywali zamek i zmieniali niektóre jego elementy. Jako pierwszy zmiany w budowie wprowadził Edward III, a jego następca zlecił dobudowanie kaplicy, która istnieje do dziś pod nazwą kaplicy św. Jerzego. Zamek w Windsorze jest nie tylko najstarszym zamkiem na świecie, ale również największym. Jego łączna powierzchnia to aż 45 tysięcy metrów kwadratowych.

Najstarszy zamek w Anglii 

Który z budowli to najstarszy zamek w Anglii? Jako że Zamek w Windsorze znajduje się w Anglii, jest on również określany jako najstarszy w tym kraju. Do niedawna najstarszy zamek w Anglii zamieszkiwany był przez królową Elżbietę II. Również tam kobieta została pochowana po swojej śmierci  w roku 2022. Zamek obecnie należy nadal do angielskiej rodziny królewskiej. Jaka jest jego historia? Pierwsze informacje o zamku pochodzą z 1067 roku. Odnoszą się do przetrzymywania na terenie budynków setek więźniów wojennych. W 1642 roku został on odbity i przekształcony. Powstała tam siedziba kwatery głównej parlamentarnych sił i mieściła się tam aż do końca wojny. 

Nie wszystkie zamki zachowały się do obecnych czasów. Spora ich część jest jednak nadal w dobrym stanie. Mimo dokonywanych renowacji zachowują one swój pierwotny wygląd i klimat. Poza tymi najstarszymi warto odwiedzić też inne, które kryją niesamowite historie i legendy. W samej Polsce jest ich aż ponad 400. Większość oferuje wycieczki z przewodnikiem, który wprowadzić Cię może w klimat tamtejszych czasów, kiedy zamki były zamieszkiwane przez różne rodziny i stanowiły obiekt ochronny podczas wojen. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły