Biedronka z jakiego kraju jest ten popularny sklep?

Biedronka jest największą siecią w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę sklepów. Dane z końca roku 2022 wskazują, że Biedronka to aż 3283 tysiące sklepów, w ponad 1100 miejscowościach Polski. Właściciele spółki są też największymi podatnikami w kraju. W roku 2013 kwota odprowadzonych podatków wyniosła ponad 700 milionów złotych. 

Z jakiego kraju jest biedronka? Wiele osób utożsamia ją z polskim marketem, ponieważ jest ona w prawie każdym mieście w kraju i funkcjonuje na rynku od wielu lat. Niewiele osób jednak wie, że właścicielem sklepów jest spółka z zagranicy. 

Zobacz: DaChoyce – pochodzenie, kto to, wiek, imię, narodowość

Do kogo należy sieć Biedronka?

Biedronka – z jakiego kraju pochodzi? Właścicielem Biedronki jest spółka Jerónimo Martins, pochodząca z Portugalii. Poza Polską firma działa jeszcze w Kolumbii oraz Portugalii. Na rynku spożywczym działają od ponad 225 lat. Spółka zatrudnia ponad sto tysięcy pracowników. Co ciekawe, poza Biedronką, firma jest w Polsce również właścicielem popularnej sieci drogerii Hebe. Większość przychodów spółki generują jednak popularne markety Biedronka. Na podstawie danych z roku 2014, odczytać można, że zyski z Biedronki to aż 65% ogólnych zysków Jerónimo Martins.

Do kogo należy Jerónimo Martins?

Kto stworzył potęgę marki Jerónimo Martins? Był to Portugalczyk, Alexandre Soares dos Santos. Zarządzał firmą przez ponad 45 lat. To on zdecydował o rozszerzeniu działań firmy o inne kraje. Pod jego rządami marka przejęła Biedronkę w 1997 r., która wcześniej należała do polskiego przedsiębiorcy, Mateusza Świtalskiego. Od momentu przejęcia marki, sieć marketów prężnie się rozwija i buduje kolejne filie sklepów. Alexandre Soares dos Santos zmarł w roku 2014. Jego obowiązki przejął syn, Pedro Soares dos Santos, który stoi na czele spółki do dzisiejszego dnia. Rodzinę zmarłego miliardera uznaje się za najbogatszych ludzi w Portugalii. 

Źródło: upload.wikipedia.org

Czy Biedronka jest w innych krajach?

Już wiemy, z jakiego kraju pochodzi Biedronka. Czy mając europejskich właścicieli, market ma swoje sklepy w innych krajach? Biedronka działa jedynie na terenie Polski. Nie oznacza to jednak, że spółka Jerónimo Martins nie ma marketów za granicą. Ich sieci prężnie działają, tylko sklepy funkcjonują pod inną nazwą. W Kolumbii jest to “Ara”. W swoim ojczystym kraju firma posiada dwie sieci sklepów spożywczych. Pierwszą z nich jest “Pingo Doce”. Poza nią prowadzą też “Recheio”, które charakteryzuje się typem cash&carry. Dodatkowo, w Portugalii pod skrzydłami marki działa też szeroko rozwinięty sektor mleczarski. Marka posiada również swoją sieć kawiarnii i pijalni czekolady. 

Mimo że założycielem i pomysłodawcą sieci biedronka był Polak, od lat sieć jest właścicielem portugalskiej spółki Jerónimo Martins. To markety, które początkowo skupiały się na sprzedaży żywności. Obecnie rozszerzyli sprzedaż o różne artykuły, w tym nawet sprzęt elektroniczny, produkowany dzięki współpracy z polską firmą “my Phone”. Biedronka sprzedaje również regularnie produkty marek takich, jak “Seven for 7” lub “Himountain”. To producenci odzieży i obuwia sportowego, oraz specjalistycznego, przeznaczonego do chodzenia po górach. 

Zobacz: Czy w Biedronce można płacić blikiem?

W ostatnich latach Biedronka zainwestowała w nowe technologie i unowocześniła większość swoich sklepów. Nie chodzi tylko o kwestie wizualne, ale również spory krok, jakim było zainwestowanie w kasy samoobsługowe. Ta zmiana wychodzi naprzeciw osobom, korzystającym z płatności kartą lub telefonem. Ma to na celu zmniejszenie kolejek do kas. 

Spółka właścicieli nieustannie udoskonala sklepy i rozbudowuje sieć o kolejne markety na terenie Polski. 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły