Maknae – co to znaczy? Kto to?

K-pop w obecnych czasach zyskuje coraz większą popularność. Co to jest k-pop? K-pop jest to gatunek muzyczny, który powstał w Korei Południowej. Łączy on elementy muzyki: pop, electropop, dance-pop, rock, hip-hop, jazz, blues oraz współczesny rhythm. Na Spotify koreański pop bije ogromne rekordy popularności! K-pop został odsłuchany ponad 41 miliardów razy. Jeden z koreańskich artystów BTS znalazł się na trzecim miejscu na liście na Spotify najczęściej odtwarzanych artystów we wszystkich gatunkach w 2021 roku. 

W 2021 roku w Top 10 najlepszymi artystami k-pop na świecie byli:

 1. BTS
 2. BLACKPINK
 3. TWICE
 4. Stray Kids
 5. TXT
 6. IU
 7. SEVENTEEN
 8. ITZY
 9. EXO
 10. Red Velvet

Natomiast na liście najbardziej popularnych utworów k-pop znalazły się:

 1. “Butter” BTS
 2.  “Dynamite” BTS
 3. Permission to Dance” BTS 
 4. “Life Goes On” BTS 
 5. “How You Like That” BLACKPINK
 6. “Boy With Luv” BTS feat. Halsey
 7. “On The Ground” Rosé z BLACKPINK 
 8. “Film Out” BTS
 9. “MONEY” Lisa z BLACKPINK
 10. “Ice Cream” BLACKPINK feat. Selena Gomez

Skoro trafiłeś/trafiłaś na ten artykuł, to najprawdopodobniej zaczynasz interesować się k-popem. Na początku zapewne nic z tego nie rozumiesz i nie wiesz nawet, jak nazywają się członkowie zespołu. Pewnie zadajesz sobie pytania, co to znaczy maknae i co to jest maknae line. W dalszej części artykułu pomożemy Ci zrozumieć najważniejsze k-popowe słówka, dzięki którym wejdziesz w świat k-popu. 

Zobacz: Demigirl – co to znaczy? Znaczenie, test, flaga

Maknae co to znaczy?

Wchodząc w świat k-popu, warto byłoby się zaznajomić z najważniejszymi pojęciami. Wielu internautów zadaje pytanie: co to jest maknae – a raczej kto to jest? Maknae jest to najmłodsza osoba w zespole. Przykładowo w zespole BTS maknae jest Jungkook. 

Jednak maknae nie jest jedyną pozycją w zespole. Poniżej przedstawiam Wam wszystkie pozycje członków zespołu gatunku k-pop:

 • Maknae – kto to? Tak jak już wyżej wspomniałam, jest to najmłodszy członek w zespole. 
 • Visual Maknae – jest to osoba, która wygląda na najmłodszą osobę w zespole (choć w rzeczywistości nie jest najmłodsza). Przykładowo jest to Mark z zespołu Got7. 
 • Leader – jest to najczęściej najstarsza osoba w zespole i jest to tak zwany “przewodniczący grupy”.
 • Main Vocalist – jest to główny wokal. 
 • Lead Vocalist – jest to prowadzący wokal.
 • Main Dancer i Lead Dancer – oznacza to samo jak w przypadku wokali. Main Dancer określa się jako główny tancerz, natomiast Lead Dancer jako prowadzący tancerz. 
 • Visual – jest to osoba, która określana jest jako najładniejsza, bądź najprzystojniejsza osoba w zespole. 
 • Visual (lub z ang. Face of the group) – jest to osoba, która jest najbardziej rozpoznawalna medialnie i w największym stopniu promuje zespół. 
 • 4D – określa się tak osobę z zespołu, która żyje w swoim świecie.

Maknae line

Skoro już wiemy, co to jest maknae, od razu wytłumaczmy, co oznacza maknae line? Maknae line jest to najmłodsza grupa członków zespołów. Natomiast najstarszych członków określa się jako hyung line

Kto w świecie k-popu uznawany jest za maknae?
Jest nim między innymi Chaeyoung. Uważa, że lubi być maknae, ponieważ inni członkowie zespołu się o nią troszczą. Eric także za ogromną zaletę bycia maknae uważa otrzymywanie dużo miłości i troski od hyungów, czyli od najstarszych członków zespołu. I.N również był maknae. W wywiadzie na pytanie, czy lubi swoją pozycję w zespole odpowiedział, że jest z niej zadowolony i że lubi być uznawany, jako najmłodszy członek zespołu. 

Mam nadzieję, że udało wam się zrozumieć, kto to jest maknae oraz co to znaczy maknae line. Jaki jest wasz ulubiony zespół z gatunku k-pop? Podzielcie się z nami tą informacją w komentarzach 🙂

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły