Strona głównaZdrowieMam 8 / 9 lat i jestem w ciąży – szokujące tematy...

Mam 8 / 9 lat i jestem w ciąży – szokujące tematy na Zapytaj

Na stronie zapytaj.pl pojawiają się często budzące ogromne kontrowersje pytania. Zapytaj.pl jest to polski serwis społecznościowy, gdzie można zadawać lub udzielać odpowiedzi. Jest to polski odpowiednik anglojęzycznej strony Yahoo! Answers. Jedne z najbardziej szokujących tematów, które są poruszane na tej stronie to ciąże wśród dzieci. Pojawiają się tematy takie jak: mam 9 lat i jestem w ciąży, mam 8 lat i jestem w ciąży. Czy 8/9 latka może być w ciąży? 

Sprawdź: Daddy Issues – co to znaczy? Objawy, symptomy, na czym polega

Mam 9 lat i jestem w ciąży – o co chodzi?

Gdy w mediach pojawia się informacja o tym, że dziecko urodziło dziecko, zawsze to budzi wśród nas ogromne poruszenie. Czy w ogóle możliwe jest z biologicznego i medycznego punktu widzenia, aby 8/9 latka zaszła w ciąże?

Dojrzewanie u dziewczynek wiąże się ze zmianami nie tylko w sferze fizycznej, ale również w sferze psychicznej. Dzięki dojrzewaniu dziewczynka staje się kobietą, a w przyszłości może zostać również mamą. Jak przebiega proces dojrzewania u dziewczynek?

Dojrzewanie płciowe u dziewczynek zaczyna się wcześniej w porównaniu do chłopców, bo już mniej więcej w wieku 8-13 lat. W obecnych czasach dzieci wcześniej dojrzewają od ich rodziców. Dwie dekady temu dziewczynki zaczynały dorastać w wieku 12-13 lat. Jednak nie ma konkretnego wieku, kiedy dziewczynka zacznie dojrzewać wszystko przyjdzie w swoim tempie.

Jak się zaczyna proces dojrzewania u dziewczynek? Gdy produkcja hormonów rusza, a dokładniej, gdy przysadka mózgowa i podwzgórze w mózgu pobudzają jajniki do produkcji estrogenów. Właśnie dzięki estrogenom, cały proces dojrzewania płciowego u dziewczynek się rozpoczyna i dochodzi do wielu zmian. Można wymienić pięć faz dojrzewania u dziewcząt.

I faza: tak zwana faza dziecięca, która rozpoczyna się w wieku 8-12 lat. W tej fazie nie ma jeszcze zauważalnych większych zmian.

II faza: w wieku 8-14 lat pojawiają się pierwsze widoczne zmiany w ciele dziewczynki. W tej fazie najczęstszy jest szybki przyrost wysokości i masy ciała. Zaczynają również rosnąć piersi oraz pojawiają się pierwsze pojedyncze włosy na ciele.

III faza: w wieku 9-15 lat wszystkie zmiany z II fazy postępują coraz bardziej wyraźnie. W tej fazie może pojawić się również przeźroczysta/biała wydzielina z pochwy, która wskazuje nam, że już niedługo dziewczynka dostanie pierwszą miesiączkę.

IV faza: w wieku 10-16 lat pojawia się u większości dorastających dziewczynek pierwsza miesiączka, która wskazuje nam na gotowość organizmu do poczęcia dziecka. Na początku miesiączki często są nieregularne.

V faza: Dziewczyna przestaje już rosnąć, piersi stają się już w pełni rozwinięte, a miesiączki stają się coraz bardziej regularne.

Sprawdź: Co można robić z chłopakiem, co można robić z dziewczyną?

Mam 8 lat i jestem w ciąży

Niektóre dziewczynki dojrzewają wcześniej lub później wtedy mówimy o zaburzeniu dojrzewania płciowego. Przedwczesne dojrzewanie występuje, gdy pojawią się objawy dojrzewania po 8 roku życia, natomiast o opóźnionym mówimy, gdy te zmiany nie pojawią się do 13 roku życia. W takim razie, czy możliwe jest, aby pytania typu: “mam 9 lat i jestem w ciąży”, “mam 8 lat i jestem w ciąży” mogą być prawdziwe?

Możliwe jest zajście w ciąże, gdy rozpocznie się owulacja. Większość dziewczynek zaczyna miesiączkować w wieku 11-15 lat. Jednak niektóre dziewczęta mogą już wcześniej bądź później miesiączkować. Pierwsze krwawienie najczęściej jest mało obfite, nieregularne i bez dolegliwości bólowych, ze względu na jeszcze brak owulacji.

Sprawdź: Jak skomentować zdjęcie dziewczynie, koledze, chłopakowi?

Jednak wiek to jest tylko jedna kwestia dotycząca zajścia w ciąże. Drugą, bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. W przypadku tak młodej dziewczyny w ciąży, poród jest niebezpieczny, ponieważ jej organizm nie jest jeszcze dostosowany. 

W przypadku ciąży u małoletnich dziewczynek nie ma ona prawa rodzicielskich. Dopiero gdy uzyska pełnoletność, może uzyskać pełną zdolność prawną nad sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Większość przypadków ciąży u małych dziewczynek wynika z gwałtów lub z tradycji, które pozwalają na poślubienie męża w tak młodym wieku. Jednak nie wszystkie nastoletnie ciąże są skutkiem czynów zabronionych. Czasami dochodzi do współżycia dwóch młodych osób za obopólną zgodą. Podstawą, aby uniknąć ciąży w młodym wieku, jest profilaktyka i edukacja seksualna w szkołach i ze strony rodziców.

Zobacz też

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze? Ergonomia pracy przy komputerze

Dwa lata temu (jak ten czas pędzi!) pandemia koronawirusa zmusiła nas do pozostania w...

Jak schudnąć w wieku 12 lat? O tym jak tego nie robić

Dojrzewanie to ogromne wyzwanie dla wszystkich nastoletnich osób, ale również dla rodziców, którzy muszą...

Ile lat żyją debile?

Słowa debil używa się często w potocznym rozumieniu jako obraźliwe określenie osoby, która zachowuje...

Jak zostać anorektyczką? Sprawdzamy skuteczne triki anorektyczek

We wstępie tego artykułu, chciałabym powiedzieć o jednej ważnej kwestii. Jeśli chodzi Ci po...

Czy kawa Inka jest zdrowa? Szkodliwość, rakotwórczość

Inka to nic innego jak nazwa kawy zbożowej. Do jej produkcji, wykorzystywane są wspomniane...

Jak mieć katar? Co zrobić żeby mieć katar? Sposoby

Choć częściej zdarza się, że szukamy sposobu na to, jak szybko pozbyć się kataru,...

Podobne

Zadania i wyzwania na urodziny. Dla dorosłych, dzieci, śmieszne i ciekawe

Celebrowanie urodzin to piękny zwyczaj. Każdy z nas ma swoją wyjątkową datę - swoje...

Afera dubajska – nazwiska posypały się na forum

Afera dubajska ujrzała światło dzienne w 2014 roku. Ujawnili ją autorzy bloga Tagthesponsor, którzy...

Finanse dla Ciebie – opinie, oszuści, Warszawa, forum, opinie klientów

Finanse dla Ciebie to firma skupiająca doradców bankowych, którzy pomagają klientom uzyskać kredyt, spłacić...