Na stronie zapytaj.pl pojawiają się często budzące ogromne kontrowersje pytania. Zapytaj.pl jest to polski serwis społecznościowy, gdzie można zadawać lub udzielać odpowiedzi. Jest to polski odpowiednik anglojęzycznej strony Yahoo! Answers. Jedne z najbardziej szokujących tematów, które są poruszane na tej stronie to ciąże wśród dzieci. Pojawiają się tematy takie jak: mam 9 lat i jestem w ciąży, mam 8 lat i jestem w ciąży. Czy 8/9 latka może być w ciąży?
Sprawdź: Daddy Issues – co to znaczy? Objawy, symptomy, na czym polega
Mam 9 lat i jestem w ciąży – o co chodzi?
Gdy w mediach pojawia się informacja o tym, że dziecko urodziło dziecko, zawsze to budzi wśród nas ogromne poruszenie. Czy w ogóle możliwe jest z biologicznego i medycznego punktu widzenia, aby 8/9 latka zaszła w ciąże?
Dojrzewanie u dziewczynek wiąże się ze zmianami nie tylko w sferze fizycznej, ale również w sferze psychicznej. Dzięki dojrzewaniu dziewczynka staje się kobietą, a w przyszłości może zostać również mamą. Jak przebiega proces dojrzewania u dziewczynek?
Dojrzewanie płciowe u dziewczynek zaczyna się wcześniej w porównaniu do chłopców, bo już mniej więcej w wieku 8-13 lat. W obecnych czasach dzieci wcześniej dojrzewają od ich rodziców. Dwie dekady temu dziewczynki zaczynały dorastać w wieku 12-13 lat. Jednak nie ma konkretnego wieku, kiedy dziewczynka zacznie dojrzewać – wszystko przyjdzie w swoim tempie.
Jak się zaczyna proces dojrzewania u dziewczynek? Gdy produkcja hormonów rusza, a dokładniej, gdy przysadka mózgowa i podwzgórze w mózgu pobudzają jajniki do produkcji estrogenów. Właśnie dzięki estrogenom, cały proces dojrzewania płciowego u dziewczynek się rozpoczyna i dochodzi do wielu zmian. Można wymienić pięć faz dojrzewania u dziewcząt.
I faza: tak zwana faza dziecięca, która rozpoczyna się w wieku 8-12 lat. W tej fazie nie ma jeszcze zauważalnych większych zmian.
II faza: w wieku 8-14 lat pojawiają się pierwsze widoczne zmiany w ciele dziewczynki. W tej fazie najczęstszy jest szybki przyrost wysokości i masy ciała. Zaczynają również rosnąć piersi oraz pojawiają się pierwsze pojedyncze włosy na ciele.
III faza: w wieku 9-15 lat wszystkie zmiany z II fazy postępują coraz bardziej wyraźnie. W tej fazie może pojawić się również przeźroczysta/biała wydzielina z pochwy, która wskazuje nam, że już niedługo dziewczynka dostanie pierwszą miesiączkę.
IV faza: w wieku 10-16 lat pojawia się u większości dorastających dziewczynek pierwsza miesiączka, która wskazuje nam na gotowość organizmu do poczęcia dziecka. Na początku miesiączki często są nieregularne.
V faza: Dziewczyna przestaje już rosnąć, piersi stają się już w pełni rozwinięte, a miesiączki stają się coraz bardziej regularne.
Sprawdź: Co można robić z chłopakiem, co można robić z dziewczyną?
Mam 8 lat i jestem w ciąży
Niektóre dziewczynki dojrzewają wcześniej lub później – wtedy mówimy o zaburzeniu dojrzewania płciowego. Przedwczesne dojrzewanie występuje, gdy pojawią się objawy dojrzewania po 8 roku życia, natomiast o opóźnionym mówimy, gdy te zmiany nie pojawią się do 13 roku życia. W takim razie, czy możliwe jest, aby pytania typu: “mam 9 lat i jestem w ciąży”, “mam 8 lat i jestem w ciąży” mogą być prawdziwe?
Możliwe jest zajście w ciąże, gdy rozpocznie się owulacja. Większość dziewczynek zaczyna miesiączkować w wieku 11-15 lat. Jednak niektóre dziewczęta mogą już wcześniej bądź później miesiączkować. Pierwsze krwawienie najczęściej jest mało obfite, nieregularne i bez dolegliwości bólowych, ze względu na jeszcze brak owulacji.
Sprawdź: Jak skomentować zdjęcie dziewczynie, koledze, chłopakowi?
Jednak wiek to jest tylko jedna kwestia dotycząca zajścia w ciąże. Drugą, bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. W przypadku tak młodej dziewczyny w ciąży, poród jest niebezpieczny, ponieważ jej organizm nie jest jeszcze dostosowany.
W przypadku ciąży u małoletnich dziewczynek nie ma ona prawa rodzicielskich. Dopiero gdy uzyska pełnoletność, może uzyskać pełną zdolność prawną nad sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Większość przypadków ciąży u małych dziewczynek wynika z gwałtów lub z tradycji, które pozwalają na poślubienie męża w tak młodym wieku. Jednak nie wszystkie nastoletnie ciąże są skutkiem czynów zabronionych. Czasami dochodzi do współżycia dwóch młodych osób za obopólną zgodą. Podstawą, aby uniknąć ciąży w młodym wieku, jest profilaktyka i edukacja seksualna w szkołach i ze strony rodziców.