Najładniejszy chłopak na świecie – kiedyś i dzisiaj

Kult piękna dotyczy nie tylko dorosłych, lecz również dzieci, czego wyrazem jest promowanie w mediach najpiękniejszych dziewczynek oraz najpiękniejszych chłopców na świecie. Kanon – pomimo upływu lat – pozostaje niezmienny. Liczy się przede wszystkim delikatne uroda, subtelne rysy twarzy czy wyraziste spojrzenie. Jak wyglądał najpiękniejszy chłopak na świecie kiedyś, a jak wygląda dziś?

Björn Andrésen – najładniejszy chłopak na świecie lat 70.

Najładniejsi chłopcy na świecie nie są promowani przez media tylko w czasach, kiedy dostęp do Internetu czy telewizji stał się powszechny. Już w latach 70. tytułem najpiękniejszego chłopaka na świecie cieszył się Björn Andrésen. Popularność zyskał, grając Tadzia w filmie Śmierć w Wenecji (1971) Luchino Viscontiego. Delikatna, wręcz dziewczęca uroda, subtelne rysy twarzy, bujne włosy – to właśnie cechy charakterystyczne chłopca, którego znali niemal wszyscy. Wydawało się, że uroda powinna stać się jego przepustką do kariery, jednak tak nie było. Björn Andrésen, w momencie, gdy okrzyknięto go najpiękniejszym chłopcem na świecie, miał zaledwie 15 lat. Popularność, jaką zyskał, niemal momentalnie go przerosła. Nie pomogli producenci filmu, który starali się wypromować go kosztem aktora. Najprzystojniejszy chłopak na świecie stał się powszechnym obiektem westchnień. Był również inspiracją dla twórców mangi, zatem jego popularność miała naprawdę daleki zasięg. Niestety, nie przyniosła mu szczęścia w życiu prywatnym – aktor zmagał się z nałogami, stracił żonę oraz córkę, a dodatkowo groziła mu eksmisja z mieszkania.

William Franklyn-Miller – współczesny najpiękniejszy chłopak na świecie?

Obecnie media najpiękniejszym chłopakiem na świecie okrzyknęły Williama Franklyn-Miller’a. Ma 19 lat, jednak popularność zdobył już 6–7 lat temu. To właśnie wtedy uznano, że wpisuje się w kanony chłopięcego piękna, pokonując wszystkich pozostałych „kandydatów” do tytułu najpiękniejszego. Najładniejszy chłopak na świecie 12 lat temu rozpoczął karierę – to mniej więcej wtedy podpisał pierwsze kontrakty i zaczął występować w kampaniach reklamowych. Jego kariera rozwijała się w bardzo szybkim tempie, a tytuł najpiękniejszego dał mu rozpoznawalność. Czym się zajmuje dzisiaj? Jest modelem, aktorem i influencerem, kreuje trendy, umiejętnie wykorzystując swoją popularność. Nie skupiał się na nauce, gdyż niemal od początku kariery planował związać przyszłość z show-businessem. W rzeczywistości jest on podobny do najpiękniejszego chłopaka sprzed lat – ma delikatną urodę, subtelne rysy oraz głębokie spojrzenie. Wygląda niezwykle naturalnie, co dodatkowo sprawia, że może się podobać.

Najpiękniejszy chłopak na świecie kiedyś i dziś, czyli jak zmienia się kanon?

Porównując najpiękniejszego chłopaka sprzed lat oraz współczesnego, można stwierdzić, że kanon piękna nie zmienił się znacząco. O ile tytuł najładniejszego mężczyzny zwykle otrzymują ci, którzy mają zdecydowaną urodę, o tyle w przypadku chłopców dużą rolę odgrywa delikatność i naturalność. Lubimy lekką, „porcelanową” urodę, choć proporcje w budowie nie muszą być idealne. Innymi słowy, najpiękniejszy chłopak na świecie nie ma typowo męskich rysów ani nieskazitelnej budowy. Wręcz przeciwnie – nie sposób pomylić się, wyznaczając jego wiek. Warto jednocześnie zauważyć, że nawet posiadając tytuł najpiękniejszego – to banalne, ale prawdziwe – życie nie zawsze układa się pomyślnie. Na przykładzie najładniejszego chłopaka lat 70. widzimy, że uroda może bardziej przeszkadzać, niż pomagać w osiągnięciu życiowych celów. Nie wiadomo jeszcze, jak potoczą się losy współczesnego, najpiękniejszego chłopaka – Williama Franklyna-Millera. Być może łatwiej będzie mu wykorzystać popularność, gdy ma do dyspozycji Internet i media społecznościowe (a może stanowi to jeszcze większe zagrożenie?). Niemniej jednak, będąc na świeczniku, konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku, należy również uodpornić się psychicznie na działania podejmowane przez nieprzychylne osoby – to wyzwania, przed którymi stoją najładniejsi chłopcy na świecie. Można też spodziewać się, że uroda kolejnych najpiękniejszych chłopców na świecie będzie zgodna z klasycznymi wzorami.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły