Od ilu lat można grać w CS:GO? Sprawdzamy!

Zdawać by się mogło, że shooter od Valve, czyli tytułowe CS:GO już od wieków dostępny jest na platformach z grami komputerowymi. Growym wyjadaczom skrót CS kojarzy się nostalgicznie z czasami kiedy to jeszcze, w kafejkach internetowych potrafiło się stracić kilka godzin życia (jak również większość pieniędzy z kieszonkowego od rodziców). Na szczęście Counter Strike już od kilkunastu lat dostępny jest do grania w zaciszu własnego domu, gdzie nikt nie usłyszy, jak z frustracji pomstujemy pod nosem na naszego przeciwnika. 

Dla osób niezaznajomionych z tematem wyjaśniam: Counter Strike to funkcjonująca od wielu lat gra, której rozgrywka polega na rywalizacji pomiędzy dwiema drużynami: ekipą antyterrorystów i ich antagonistów (terrorystów). Zadaniem obu drużyn jest eliminacja członków przeciwnego teamu lub wykonanie zadania (np. ochrona strefy detonacji, albo wzięcie zakładników). Gra imitować ma uproszczoną sytuację konfliktu pomiędzy “dobrymi i złymi”, gdzie gracze mogą pobawić się w trochę bardziej brutalną zabawę w chowanego. 

Od ilu lat na rynku jest produkcja CS:GO? Od ilu lat dostępny jest na Steamie? CS GO w 2020 roku obchodził swoje 8 już urodziny, ale updaty do niego wciąż są wydawane. Twórcy gry uważnie, chociaż czasem z opóźnieniem, wysłuchują fanów i wciąż wprowadzają zmiany w rozgrywce CS:GO. Przykładowo: od kilku już lat zgłaszane były zastrzeżenia z zakresu poziomu trudności rozgrywki po stronie terrorystów. W 2021 roku gra zaliczyła dużą metamorfozę w tym zakresie. Jak widać, gra wcale nie jest wymarła i wciąż możecie spotkać na serwerach wystarczająco dużo graczy, by stworzyć drużynę i rozegrać partię lub dwie. 

Jeżeli interesuje was od ilu lat jest CS:GO, i mam tu na myśli od ilu lat dostępna jest rozgrywka w Counter Strika to zapraszam was do dalszej lektury.  

Zobacz: Jak zrobić życie w Little Alchemy?

Od ilu lat jest CS:GO? 

CS: GO to już wiekowa gra. CS:GO, czyli w rozwinięciu Counter Strike: Global Offensive to kooperacyjna komputerowa gra akcji wyprodukowana dzięki kooperacji między Valve i Hidden Path Entertainment. Seria gości na dyskach twardych graczy w coraz to nowej wersji już od 20 lat, a każda następna odsłona zbiera większe od poprzedniej rzesze fanów. 

Na portalu Metacritic, znanym wszystkim fanom rozgrywek, zarówno single player jak i sieciowych, Counter Strikowi udało się zebrać aż 83 punkty w skali dostępnych 100. Jak mówią opinie krytyków “[CS:GO] to od wielu lat funkcjonująca, genialna strzelanka w starym stylu. [Ta odsłona] przekonała nas, że o serii Counter Strike w żaden sposób nie może zapomnieć”.

Co ciekawe, seria Counter Strike nie była od początku samodzielną produkcją. Odsłoną, która zapoczątkowała cykl first-person shooter (strzelanka pierwszoosobowa) była wydana w 1999 roku gra Counter-Strike, początkowo tylko na systemy Windows. Gra była wynikiem pracy nad modyfikacją innej popularnej gry: Half-Life (również od wydawnictwa Valve). Wydawnictwo zauważyło potencjał sprzedażowy i w niedługim czasie udało się im wyprodukować samodzielny tytuł, już oficjalny pod tytułem Counter-Strike: Source.

Zobacz: Nicki do Minecrafta dla dziewczyn – fajne, pomysłowe, TOP30

Od ilu lat można grać w CS:GO? 

Za określenie od ilu lat dozwolone jest granie w CS:GO odpowiada studio, które wydało CS:GO. Wiek określa się przy pomocy oznaczenia PEGI. Jest to klasyfikacja stworzona w celu określenia np. od ilu lat jest dozwolona gra w CS:GO. Klasyfikację stosuje się w przypadku wszystkich gier wypuszczanych na rynku europejskim. Dzięki niej producenci z góry określają, dla jakiego odbiorcy została stworzona gra. W podobnych sytuacjach, kiedy zastanawiacie się: Counter Strike — od ilu lat można zagrać w tę grę? Odpowiedzi udzieli wam właśnie ikona PEGI. 

Produkcje typu first-person shooter zwykle otrzymują oznaczenie PEGI 18 i podobnie jest w przypadku CS:GO: wiek graniczny dla tej gry to 18 lat. Pytanie od ilu lat jest CS:GO w 2020 zaczęło bardzo często pojawiać się wśród wyszukiwanych fraz w Internecie. Możliwe, że zainteresowanie kwestią dotyczącą od ilu lat można grać w CS:GO zrobiło się popularne w  2020 roku przez pandemię. Lockdown zmusił prawie wszystkich do pozostania w domach, a nastolatki coraz więcej czasu spędzały z grami komputerowymi. Na szczęście ten czas już za nami. 

A wy? W jakim wieku zaczęliście grać w CS:GO? Napiszcie koniecznie w komentarzach!

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły