Chyba każdy zna z czasów szkolnych popularną wyliczankę: kocha, lubi, szanuje (…). To popularna wśród dzieci wróżba, przy pomocy której chcą sprawdzić, jakim uczuciem darzy je konkretna osoba. W umyśle dziecka to słowo kocha wydawało się najmocniejsze i wyrażało najsilniejsze uczucia.
W potocznym rozumieniu słowo to zresztą cały czas uznawane jest za wyrażenie opisujące najmocniejsze uczucia względem kogoś lub czegoś. Jednak nie zawsze tak będzie. Istnieje słowo mocniejsze od kocham, a nawet dwa. Uwielbienie i szacunek, bo to o nich mowa mają silniejsze nacechowanie emocjonalne i o wiele bogatsze znaczenie. Nie tylko w ujęciu semantycznym, ale także psychologicznym uznawać można je za słowa mające coś w rodzaju większej mocy. Dlaczego tak jest? Sprawdź z nami!
Zobacz: Słodkie wiadomości na dzień dobry dla ukochanego
Słowo mocniejsze od kocham
Samo słowo kocham w języku polskim może mieć kilka znaczeń. Po pierwsze odnosi się do uczucia, którym obdarza się osobę (rodzic, dziecko, żona – stąd też kilka rodzajów miłości). Po drugie czasownikiem kochać można określić swoje przywiązanie do jakiejś idei lub miejsca, np. kochać miasto, kochać ciepłe kraje, kochać wolność. Na końcu zaś wiązać będzie się z zamiłowaniem do czegoś – do wędkowania, sztuki, podróży.
Kiedy darzymy kogoś lub coś uwielbieniem, uczuciu ogromnej miłości (kochania) towarzyszy coś więcej. Gdy kogoś uwielbiamy, darzymy go miłością, szacunkiem i podziwem. Uwielbieniu towarzyszy też bezgraniczne oddanie, o którym można mówić także w przypadku miłości. Jednak ten, kto uwielbia, bez wątpienia zatracił się w czymś bez pamięci i pochłonęło go to absolutnie. Uwielbiać to słowo mocniejsze od kocham, choć obecnie rzadziej używane i tym samym mniej wyświechtane.
Z kolei szacunek, choć potocznie kojarzy się z powagą, jest jednym z najważniejszych elementów, które budują trwały związek. Kiedy darzysz kogoś szacunkiem, uznajesz, że ta osoba jest ważna, wartościowa. Nie mam tu rzecz jasna na myśli formułu szanuję cię, którą usłyszysz na rodzinnej imprezie od chwiejącego się wujka. W związku miłość bywa wtórna względem szacunku. Co więcej, ważne jest też to, żeby właśnie wzajemny szacunek pozostał, gdy inne uczucia się wypalą.
Kiedy jesteś z ukochaną osobą i chcesz wyznać jej swoje głębokie uczucia, wcale nie musisz używać słów kocham cię. Możesz też mówić o szacunku i uwielbieniu. Pamiętaj, że język polski jest bardzo bogaty i miłość możesz wyznawać na wiele sposobów. Im częściej będziesz mówić kocham cię, tym bardziej te słowa spowszednieją i stracą na znaczeniu. Nie musi to wcale umniejszać twoich uczuć, ale sama formuła ich wyrażania stanie się zwyczajnie błaha. Dlatego zamiast tego, możesz czasem powiedzieć:
- Uwielbiam cię w każdej chwili
- Nie pamiętam, bym był tak szczęśliwy, kiedy cię nie znałem
Miłość możesz też wyrażać, mówiąc o trosce i tęsknocie:
- Tęsknię za tobą
- Martwię się o ciebie, gdy cię dłużej nie ma
Pamiętaj też, że nie tylko słowo mocniejsze od kocham, może posłużyć ci do wyrażenia uczuć. Czasem codzienne drobne gesty znaczą więcej niż powtarzane bez refleksji najbardziej górnolotne słowa. W jaki sposób możesz komuś pokazać, że naprawdę go kochasz?
- Obejrzyj film, którego nie lubisz
- Wyręcz w codziennych obowiązkach
- Zaproponuj pomoc nawet, gdy o to nie prosi
Zobacz: Chemia w spojrzeniu – czym jest i jak ją poznać?
O parach z długim stażem mówi się, że przez lata nauczyły się rozumieć siebie nawzajem bez słów. Chodzi nie tylko o to, że znają swoje myśli, wiedzą, co ma zamiar powiedzieć druga strona. Pary, które są z sobą od lat potrafią wyrażać miłość, uwielbienie i szacunek bez słów. Ludzie w wieloletnich związkach tak dopasowali się do siebie, że wystarczy drobny gest lub uśmiech, by były wiadomo, że nadal darzą się ogromnym uczuciem.