Teksty do freestyle – jak dobrze freestylować?

Freestyle to forma muzycznej, a właściwie słownej, improwizacji. Osoba, która freestyluje, na bieżąco wymyśla tekst utworu, który recytuje głośno przy publiczności. Czasem towarzyszy temu podkład muzyczny, jakiś bit. Freestyle to jeden z najważniejszych elementów kultury hip-hopowej. Ludzie, którzy freestylują, spotykają się w ramach bitew słownych i w ten sposób pokazują własne umiejętności, popisują się nimi.

Jak dobrze freestylować? Ci, którzy to robią, twierdzą, że z tym trzeba się po prostu urodzić i od dzieciaka chłonąć hip-hopową kulturę. W praktyce lepiej radzą sobie ci, którzy mają bogate słownictwo i po prostu ćwiczą. Jeśli ktoś mówi ci, że ma talent i słowa do freestyle same wpadają mu do głowy, a potem wypadają z ust, kłamie. Talent to jedno, ale bez ciężkiej pracy, nic z niego nie będzie. 

Poniżej przeczytasz, jak wesprzeć swój naturalny talent i przede wszystkim chęć do nauki freestyle. Nie wymyślimy dla Ciebie całej wiązanki, ale możesz się zainspirować. 

Zobacz: Czvjnik – Instagram, gdzie mieszka, ile ma lat?

Teksty do freestyle, czyli jakie słowa do freestyle?

Słowa do freestyle mogą pochodzić z potocznego języka. Tematyka takich jest dowolna, ale często, zwłaszcza doświadczeni raperzy, tworzą teksty do freestyle odwołujące się do kontekstów literackich, biblijnych, czy filmowych. W ten sposób dodatkowo popisują się swoją elokwencją.

Jeśli danych freestyle jest dissem na kogoś innego, może wyśmiewać tę osobę, jej wady albo jakieś zachowanie – właściwie nie ma tu ograniczeń. Zdarza się, że osoby piszące słowa do freestyle, które kierują do swojego przeciwnika na rapowym ringu, rzucają mięsem, nie bacząc na to, że ich wypowiedź idzie w świat. 

Każdy, kto chce dowiedzieć się, jak dobrze freestylować, powinien posłuchać kawałków, które inni artyści wrzucają do sieci. Media społecznościowe, zwłaszcza tiktok są pełne freestyle. Warto się uczyć od najlepszych i powtarzać czyjeś kawałki, aby złapać rytm. 

Teksty do freestyle, choć wymyślane ad hoc, muszą opowiadać historię w skondensowany sposób. Utwory freestylowe są krótsze od tradycyjnych rapowych kawałków, więc budowanie napięcia, tworzenie tła, a potem moment kulminacyjny, muszą zmienić się w kilku wersach. 

Zobacz: Jakie są zalety – co wpisać w sekcji moje zalety?

Tekst do freestyle – metody, techniki

Szukasz informacji na temat tego, jak dobrze freestylować? Zacznij od dykcji. Nie musisz od razu zapisywać się do logopedy, ale obejrzyj w internecie filmiki, z których dowiesz się jak rozgrzać aparat mowy, jak poprawić jakość wypowiadanych dźwięków i w końcu jak dobrze freestylować. 

Poniżej mamy dla Ciebie kilka zasad – metod na to, by poprawić jakość swojego freestyle. Słowa do freestyle są ważne, ale nic Ci po nich, jeśli masz kiepską technikę. 

  1. Ćwicz na tekstach innych. 

Najpierw rapuj razem z doświadczonym wykonawcą. Potem skorzystaj z jego linii melodycznej – podkładu i spróbuj ten sam tekst powtarzać samodzielnie. Na początku może przerażać Cię tempo, ale tylko praktycznymi ćwiczeniami będziesz w stanie się do niego dostosować. 

  1. Ćwicz na gotowych podkładach 

Wybierz dowolny podkład, najlepiej w umiarkowanym tempie i rapuj do niego. Słowa, które będziesz wypowiadać nie muszą budować określonej narracji. 

  1. Nagraj się i odsłuchaj

To nie będzie łatwe, ale tylko wtedy, gdy będziesz słuchać własnych rapów, wyłapiesz błędy: zjadane końcówki, niewyraźne sylaby. W ten sposób będziesz wiedział, nad czym pracować. Możesz też spytać o opinię innych – bliskich znajomych lub nieznajomych w sieci. Pamiętaj jednak, że w tym drugim wypadku, twoje teksty do freestyle i twoja technika mogą zostać mocno skrytykowane. 

  1. Zapisuj swoje pomysły

Noś ze sobą kartkę lub notes i spisuj swoje pomysły albo całe wersy. Możesz też używać dowolnego notatnika w telefonie. Ważne, żeby nic Ci nie umknęło. Jeśli będziesz już mieć temat, łatwiej będzie ci stworzyć słowa do freestyle. 

  1. Rozbuduj swoje słownictwo

Zauważyłeś, że niektórzy ludzie podczas prowadzenia zwykłej rozmowy, budują zdania w taki sposób, że ich wypowiedź jest zrozumiałam i uporządkowana? Mają bogate słownictwo i wiedzą, jak je stosować. Jeśli chcesz, by twoje teksty do freestyle zdobyły uznanie innych, również powinny takie być. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły