WF na studiach – czy jest obowiązkowy – jak się zwolnić?

Wychowanie fizyczne jest obligatoryjnym przedmiotem w całym procesie nauczania obowiązkowego. Nie każdy wie, że wf na studiach również pojawia się na liście przedmiotów każdego kierunku stacjonarnego. Jak wygląda wf na studiach? Czy wf na studiach zawsze jest obowiązkowy? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w poniższym artykule. Znajdziesz w nim również informację, czy wf jest na studiach magisterskich. Czy na studiach obowiązuje zwolnienie z wf? Przeczytaj i sam się przekonaj. 

Zobacz: Uczelnia Techniczno Handlowa – opinie, cennik, kierunki

Czy WF na studiach jest obowiązkowy?

Na pytanie, czy wf na studiach jest obowiązkowy nie ma jednej odpowiedzi. Obligatoryjny jest w przypadku studiów dziennych w trybie stacjonarnym. Zaoczne kierunki mogą również mieć w swoim programie wf na studiach, jednak w tym wypadku zależy to od uczelni. Należy pamiętać, że niezaliczenie semestru z wychowania fizycznego, tak samo jak w przypadku innych przedmiotów skutkuje niezaliczeniem semestru lub koniecznością wnioskowania o warunek. 

​​Czy na studiach magisterskich jest WF?  

Czy na studiach magisterskich jest wf? Tak, jeżeli są to studia jednolite magisterskie. W przypadku studiów magisterskich drugiego stopnia wf nie jest obowiązkowy. Występuje jedynie na kierunkach, które są zbliżone programowo do wychowania fizycznego. 

Warto wiedzieć, na jakich zasadach działa rejestracja na wf. Zależy to od regulaminu uczelni. Istnieją jednak dwie możliwości. Pierwszeństwo wyboru mogą mieć studenci z najlepszą średnią. Drugą opcją jest rejestracja na zasadzie “kto pierwszy”. Warto pamiętać o terminie zapisów, ponieważ po czasie mogą zostać niepasujące Ci w pełni lub odpłatne zajęcia. 

Po co na studiach jest WF? 

Obowiązek wf na studiach oraz to czy wf na studiach magisterskich jest wymagany ustanawia zapis rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przyczyną, dla której ustanawia się obligatoryjne zaliczenie wychowania fizycznego jest to, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Pozwala dbać o kondycję i zdrową sylwetkę. Każda uczelnia może ustalić wymiar godzin, który obowiązuje studentów w kwestii realizacji godzin programowych. 

Na zajęciach często pojawiają się rozgrywki drużynowe piłki nożnej bądź innych sportów

Zobacz: Najtrudniejsze kierunki studiów – ranking

Jak wygląda WF na studiach? 

Jak wygląda wf na studiach? Każdy student może wybrać sobie rodzaj zajęć, w których chciałby uczestniczyć. Pozwala to na zawężenie aktywności fizycznej do ćwiczeń, które dany student chętniej będzie wykonywać. Każde z zajęć trwają jednorazowo dziewięćdziesiąt minut. Każdy ze studentów w trakcie semestru jest zobowiązany do odbycia sześćdziesięciu godzin wychowania fizycznego. 

Jakie przykładowe zajęcia można wymienić? Należy pamiętać, że na każdej uczelni program ćwiczeń może być różny. Większość uczelni daje jednak do wyboru zajęcia takie jak: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, basen, sztuki walki czy nawet zajęcia na siłowni. Niektóre, bardziej specjalistyczne zajęcia, takie jak tenis czy jazda konna mogą być dodatkowo płatne. 

Czy można wypisać się z WF na studiach? 

Co w wypadku, kiedy z jakiegoś względu nie możesz uczestniczyć w zajęciach ruchowych? Czy można użyć zwolnienia z wf na studiach? Można. Nie oznacza to jednak całkowitego zwolnienia z obowiązku wywiązania się z programowo ustalonych godzin zajęć. Jeżeli stan zdrowia nie pozwala Ci na udział w zajęciach sportowych, musisz przedłożyć do uczelni odpowiednie zaświadczenie lekarskie, z uwzględnieniem zwolnienia za cały semestr roku akademickiego. W przypadku akceptacji zwolnienia możesz być skierowany na zajęcia e-sportowe, brydża czy szachy. Zaliczane są one bowiem do kategorii wf, nie wymagają jednak sprawności fizycznej w takim samym stopniu jak inne dziedziny. 

Wychowanie fizyczne to udręka wielu uczniów. Niektórzy uważają go za jeden z przedmiotów, który niepotrzebnie zapycha luki programowe i nie jest zupełnie związany z ich kierunkiem studiów. Jego obligatoryjność stanowi jednak polskie prawo. 

Teraz już wiesz, jak wygląda wf na studiach oraz że jest obowiązkowy. Czy podczas studiowania można użyć zwolnienia z wf? Można. Musisz jednak pamiętać o tym, że w tym wypadku możesz mimo wszystko być zobowiązany do zaliczenia zajęć wychowania fizycznego, tylko w innej formie. 

Zobacz: Najłatwiejsze studia – łatwe kierunki studiów

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły