Wybór odpowiedniego kierunku studiów to duże wyzwanie dla osoby, która jeszcze do niedawna uczyła się w szkole ponadpodstawowej. Wielu absolwentów liceów i techników nie ma planów na dalszą edukację, a ich jedynym wymogiem jest względna łatwość zdawania egzaminów i kolokwiów. Jeżeli należysz do grupy ambitnych młodych ludzi, którzy chcą, są aby studia zapewniły im godną pracę w przyszłości, zmotywuj się do rekrutowania na najtrudniejsze kierunki studiów. Sprawdź, jakie ścieżki edukacyjne cieszą się największą popularnością wśród młodzieży z dobrymi wynikami matur.
Zobacz: Jakie są zalety – co wpisać w sekcji moje zalety?
Ranking kierunków studiów pod względem trudności
Chcesz poznać najtrudniejsze kierunki studiów? Ranking nie pozostawia złudzeń. Na szczycie od lat znajdują się kierunki techniczne oraz medyczne. Oczywiście, nie można zapominać o prawie. W każdym przypadku studenci muszą opanować bardzo obszerne partie materiału i sumiennie przygotowywać do kolokwiów, które odbywają się w regularnych odstępach czasu. Studia prawnicze wymagają zrobienia aplikacji oraz odbycia wielu praktyk (najczęściej bezpłatnych). Czas potrzebny na zdobycie wykształcenia może zniechęcać do podjęcia nauki, niemniej korzyści związane z uzyskaniem aplikacji adwokackiej są niepomiernie wysokie. Jeszcze trudniejsze wydaje się kształcenie na lekarza. Nawet po ukończeniu studiów należy uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach, sympozjach oraz konferencjach. Specjalista kształci się przez całe życie, dlatego nie ma mowy, że nauka kiedykolwiek dobiegnie końca.
Najtrudniejsze kierunki studiów obejmują także wiele propozycji technicznych. Jeżeli ukończyłeś profil matematyczno-fizyczny w liceum i chciałbyś wykorzystać swój naturalny potencjał, rozważ złożenie papierów na Politechnikę. Jednym z bardziej cenionych kierunków jest inżynieria systemów, na której studenci uczą się tworzenie, analizy i zarządzania systemami (elektrycznymi, mechanicznymi, biologicznymi itp.). Absolwent studiów inżynieryjnych ma szeroką wiedzę zakresu Projektowania i Zarządzania, a także posiada narzędzia, za pomocą których może ulepszyć istniejące systemy.

Ranking kierunków studiów pod względem trudności zawiera także propozycje dla osób, które interesują się naukami humanistycznymi oraz psychologią. Jeżeli pasjonuje Cię ludzki umysł, chcesz prowadzić badania z zakresu językoznawstwa i cenisz sobie możliwość kreatywnej pracy, studia z zakresu kognitywistyki z pewnością będą strzałem w dziesiątkę. Absolwent tego kierunku ma szeroką interdyscyplinarną wiedzę, dzięki czemu z łatwością znajdzie pracę w instytucjach publicznych oraz ośrodkach badań naukowych. Jak widać, najtrudniejsze kierunki studiów wcale nie muszą oscylować wokół nauk technicznych, medycznych oraz inżynieryjnych. Także humaniści znajdą coś, co spełni ich wymagania.
Może się wydawać, że kierunki studiów, które są ściśle związane z przedmiotami szkolnymi, nie są dobrym pomysłem na naukę w szkole wyższej. Ranking kierunków studiów pod względem trudności pokazuje, że jednym z najbardziej ambitnych kierunków jest fizyka i astronomia. Wbrew pozorom absolwenci tego kierunku nie muszą obawiać się o swoją przyszłość zawodową. W żadnym przypadku nie skończysz jako nauczyciel w szkole (chyba, że chcesz). Fizycy, zwłaszcza specjalizujący się w fizyce przemysłowej, eksperymentalnej i medycznej, mają zagwarantowaną pracę. Podobnie sprawa wygląda z chemią, która jest równie ambitna, ale daje szerokie możliwości zawodowe. Absolwenci studiów chemicznych mogą podjąć pracę w laboratoriach badawczych, zakładach przemysłowych bądź spróbować swoich sił w placówkach edukacyjnych.
Zobacz: Czym zmyć smołę z samochodu, ubrań i skóry?
Pozostałe najtrudniejsze kierunki studiów – ranking:
– Budownictwo
– Mechatronika
– Farmacja
– Lotnictwo i kosmonautyka
– Inżynieria chemiczna
– Elektroenergetyka
– Matematyka
– Inżynieria morska
– Inżynieria nuklearna

Czy to wszystkie najtrudniejsze kierunki studiów? Ranking obejmuje tylko część kierunków, które naszym zdaniem zasługują na miano najbardziej ambitnych i wymagających. Oczywiście, wiemy, że każdy kierunek może sprawiać trudności i wymagać dużego zaangażowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że inżynieria i medycyna to ścieżki rozwoju, które nie są dla każdego. Jeżeli nie wiesz, kim chcesz być w przyszłości, możesz dać sobie czas i spróbować sił na łatwiejszych kierunkach, które pozwolą Ci przemyśleć dalsze wybory.