Headhunting co to jest i kim jest Head hunter?

Headhunting to pojęcie bezpośrednio związane z rekrutacją. Pochodzi z języka angielskiego i oznacza łowcę głów. Head hunter działa aktywnie na rynku pracy i wyszukuje najlepszych pracownik dla firm, które chcą zatrudnić dyrektorów, managerów wyższego szczebla lub wysoko wykwalifikowanych pracowników. 

Jeśli chodzi ci po głowie headhunting co to jest i jak zarobić w tej profesji, zostań z nami. Poniżej poznasz wady i zalety tego systemu rekrutacji i dowiesz się, jak zostać łowcą głów. 

Zobacz: Wiszer co to jest i do czego służy?

Co to jest headhunting?

Headhunting to profesjonalna rekrutacja pracownika na specjalistyczne stanowisko, w której wykorzystywana jest metoda direct search. Oznacza to, że rekruter musi dotrzeć bezpośrednio do kandydatów, których firma chciałaby zatrudnić i zaproponować im takie warunki, by oferta okazała się dla nich atrakcyjna. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej w temacie: headhunting co to jest, czytaj dalej o tym, jakie mechanizmy wykorzystuje rekruter – łowca głów. 

Jak działa headhunting? 

Head hunter to osoba, która musi mieć rozległe kontakty w branży, dla której rekrutuje pracowników. Powinna wiedzieć, które firmy zatrudniają specjalistów i jakie warunki im proponują. Head hunter nie szuka pracowników wśród osób bezrobotnych. Jemu potrzebni są specjaliści najwyższej klasy, którzy prawdopodobnie mają pracę i zbyt szybko nie zamierzają jej zmienić. 

Nawet w polskich warunkach osoby, które są fachowcami, są bardzo dobrze wynagradzane. Poza pensją otrzymują szereg benefitów i mają realny wpływ na działania firmy, w której pracują. Wszystko po to, by czuli się w niej komfortowo i nie chcieli jej zmieniać. 

Dlatego też rekruter, który szuka specjalistów musi wiedzieć, co im zaproponować, by chcieli zrezygnować z posady, którą już mają, na rzecz czegoś nowego. Zwykle jest to uproszczona ścieżka awansu, czy możliwość zbudowania zespołu najbliższych współpracowników według własnych zasad. Same pieniądze nie są wystarczającą motywacją.

Gdzie head hunter szuka specjalistów? Najczęściej na forach branżowych i portalach typu LinkedIn. To często platformy wymiany doświadczeń i myśli pomiędzy osobami, które są wysoko wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Wielu z nich dzieli się swoją wiedzą, pisząc branżowe artykułu albo występując na konferencjach. Head hunter bywa na takich spotkaniach i stara się budować relacje z ludźmi, którzy są cenni na rynku pracy. 

Zobacz: Maknae – co to znaczy? Kto to?

Zalety i wady headhuntingu? 

Firmy zatrudniają head hunterów po to, by wyszukali dla nich najlepszych pracowników. Przy okazji za pośrednictwem łowcy głów są w stanie zweryfikować, czy oferta, którą mają jest atrakcyjna. To jedna z zalet headhuntingu. Headhunter zna rynek i wie, jakie warunki pracy (finansowe i pozafinansowe) mają specjaliści z danej branży. Dzięki temu propozycja pracy, która będzie złożona specjaliście, przystaje do warunków rynkowych. 

Do zalet headhuntingu zalicza się też:

  • profesjonalizacja wizerunku firmy (tylko najlepsze firmy korzystają z usług head huntera),
  • zachowanie poprawnych relacji z konkurencją, ponieważ nikt nikomu nie podkupuje pracowników; to head hunter, na początku nie mówiąc, kogo reprezentuje, rozpoczyna rozmowę o pracy,
  • szukanie pracownika wśród najlepszych, bo to head hunter decyduje, z kim będzie prowadzić rozmowę. 

Headhunting nie jest metodą rekrutacji wolną od wad. Specjaliści od HR wymieniają wśród nich to, że:

  • jest droższy od standardowej rekrutacji, bo head hunter to nie jest zwykły rekruter,
  • pracownik wyłoniony przez head huntera może nie mieć trwałej motywacji, bo sam nie szukał pracy, zaproponowano mu zmianę; w skrajnej sytuacji może to sprawić, że będzie wykazywał postawę roszczeniową,
  • poszukiwanie pracownika przez head huntera może trwać kilka miesięcy; im bardziej precyzyjne oczekiwania, tym trudniej znaleźć kogoś, kto będzie je spełniał. 

Jak zostać Head hunterem? 

Head hunterem nie zostają ludzie z ulicy. Najczęściej to osoby, które mają za sobą kilka lat doświadczenia w branży HR. W praktyce, choć headhunting to specyficzna i dość kreatywna forma rekrutacji, podlega wielu prawom, które obowiązują w standardowych procesach kadrowych. 

Dobry head hunter to osoba kreatywna i otwarta. Ma rozległą sieć kontaktów i znajomych. Potrafi budować długotrwałe relacje. Cechuje go też profesjonalizm i wysoka kultura osobista. 

Dobry head hunter, który pracuje na własny rachunek, może otrzymać dwukrotność pensji proponowanej na stanowisku osobie, którą uda mu się pozyskać dla firmy. Gdy zatrudniony jest w agencji rekrutacyjnej jego zarobki są znacznie niższe. Standardowo dobry specjalista z branży HR może zarabiać około  zł brutto. 

Zobacz: Ile zarabia tatuażysta i jak nim zostać?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły