Interesujesz się przyrodą, dlatego chcesz wiedzieć na jej temat możliwie jak najwięcej? Na pewno warto więc, byś zadbał o to, czy wiesz, jakie zwierzęta żyją na łące. Z racji tego, że jest ich naprawdę sporo, jesteśmy pewni, że nie potrafiłbyś wymienić wszystkich. A jeśli nawet, na pewno nie zaszkodzi, jeśli odświeżysz swoją wiedzę. Przydatne w tym będą informacje, które zawarliśmy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Zobacz: Czy owady to zwierzęta?
Gryzonie żyjące na łące
Łąka to miejsce, w którym wiele osób uwielbia wypoczywać. ma wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom kwiatów, ale też różnego rodzaju zwierząt. Niekiedy można wśród nich dojrzeć zarówno doskonale znane wszystkim, jak i rzadziej spotykane stworzenia. Gryzonie na to to miast tylko jeden z typów zwierząt żyjących na łące. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim nornika łąkowego. Jest on aktywny zwłaszcza w ciągu dnia, a ciekawostką jest fakt, że potrafi nie tylko świetnie się wspinać, ale też pływać. Oprócz niego na łące spotkać można doskonale znaną chyba każdemu mysz polną. Jej „siostrą” jest natomiast mysz zaroślowa, które również szczególnie upodobała sobie tereny, na których rośnie trawa oraz kwiaty. Podobnie zresztą jak karczownik ziemnowodny. To zwierzę trudno jednak zauważyć w ciągu dnia, ponieważ najchętniej przemieszcza się po zmroku.
Ssaki żyjące na łące
Jeśli chodzi o zwierzęta żyjące na łące, nie sposób nie wspomnieć tutaj o ssakach. Jednym z nich jest oczywiście słynący ze swojej ślepoty i upodobania do tworzenia dużych kopców kret. Poza nim można spotkać zająca europejskiego i jego „kuzyna”, czyli królika. Co pewien czas po mocno zazielenionych terenach przebiegają sarny, które słyną ze swojej łagodności i płochliwości. Nie warto więc zbliżać się do nich zbyt mocno, ponieważ mogą nagle uciec. Znacznie mniejszym ssakiem występującym dość często na łąkach w różnych częściach świata jest również łasica pospolita, przypominająca mysz o większych gabarytach i ze znacznie dłuższą szyją. Na łąkach znajdujących się blisko jezior, rzek i strumyków pojawiają się obdarzone wyjątkowo mocnymi zębami bobry. Nie powinno na nich zabraknąć też jeży, których lepiej nie dotykać ze względu na posiadane przez nie na grzbiecie igły. Dobrze też unikać przypadkowego nadepnięcia na nie – zwłaszcza gołą stopą.
Zobacz: Czy żaby zapadają w sen zimowy?
Owady żyjące na łące
Owady to nie tylko najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt żyjących na łąkach, ale też wyjątkowo liczna. Do tego typu miejsc przyciąga je oczywiście głównie występująca na nich roślinność. Jeśli więc lubisz obserwować lub fotografować latające stworzenia, na pewno co pewien czas natrafisz m.in. na uznawane za szczególnie pracowite pszczoły. Jeśli będziesz mieć dużo czasu do spędzenia na wolnym powietrzu, możesz poczekać na pojawienie się trzmiela, będącego dużym i gęsto owłosionym rodzajem pszczoły. Podczas przebywania na łące radzimy uważać natomiast na przelatujące nad nią osy, których ukąszenia bywają nie tylko bolesne, ale też groźne dla zdrowia. Nad terenami zielonymi znajdującymi się w pobliżu zbiorników wodnych warto poszukać pasikoników czy odpowiedzialnych za wieczorne „koncerty” świerszczy. Wśród mniej znanych łąkowych owadów wymienić zaś warto przede wszystkim niekiedy przelatujące nad ludzkimi głowami: klecanki, nęczyny oraz kopułki.
Inne zwierzęta żyjące na łące
Jakie jeszcze zwierzęta żyjące na łące – poza już wspomnianymi – można na niej spotkać? Będą to głównie ptaki. Jednym z nich będzie najpewniej uznawany za wyjątkowo ładny okaz bażant. Przepiórki również powinny co pewien czas przelecieć nad Twoją głową. Dokładnie tak, jak pliszka żółta oraz obdarzony pięknym głosem skowronek. Jeżeli natrafisz na odpowiedni moment, powinieneś zobaczyć nurkującego w trawie myszołowa. Niewykluczone, że w pobliżu dostrzeżesz również szczygła oraz czajkę. Wśród mniej znanych ptaków łąkowych wymienia się najczęściej: rycyka, kulika wielkiego oraz kszyka. Jeśli to jednak wciąż dla Ciebie zbyt mało, pamiętaj, że nad łąką przelatywać może też płaskonos i krwawodziób. Jak zatem widzisz, miłośnicy różnego rodzaju zwierząt mogą spotkać interesujące ich okazy, dlatego choćby z tego powodu warto co pewien czas udać się na łąkę i pooddychać świeżym powietrzem. Nie trzeba bowiem wyjeżdżać zbyt daleko, aby móc skutecznie wypocząć po chmurką.