Bajo jajo co to znaczy – skąd ten mem?

Chcesz być na bieżąco z popularnymi memami? W takim razie musisz mieć się na baczności, ponieważ przybywa ich jak grzybów po deszczu. Wiele z nich powstaje na bazie treści dostępnych w Internecie, opublikowanych na najbardziej znanych serwisach niekiedy wiele lat temu. Najlepszym tego przykładem może być „bajo jajo”. Jeśli dotychczas myślałeś, że jest to mało wyrafinowana, nic nieznacząca gra słów, jesteś w błędzie. Skąd więc wziął się ten często używany zwłaszcza przez młodych ludzi mem i co oznacza? O tym piszemy poniżej.  

Zobacz: Jumpscare link – wyślij znajomemu i go przestrasz

Skąd się wzięło bajo jajo?

Jest rok 2008. Właściciel konta na serwisie YouTube „Jarkozpl” udostępnia jego użytkownikom dokładnie dwuminutowy filmik, którego tytuł brzmi „CB RADIO kanał 19”. Oglądając go, można łatwo wywnioskować, że przedstawia on wycinek rozmowy nieznanych z imienia i nazwiska mężczyzn-kierowców, komunikujących się za pośrednictwem radia samochodowego. Jeden z nich powtarza słowa „bajo jajo”, na co drugi odpowiada ze złością, nie stroniąc od używania wulgarnych słów. W tle można usłyszeć też niekiedy innych kierowców oraz utrudniające zrozumienie ich niektórych kwestii szumy. Czy wspomniany właściciel kanału „Jarkozpl” przypuszczał, że kilkanaście lat temu tylko tyle wystarczy, by ponad dekadę później być uznawanym za ojca sukcesu popularności jednego z najpopularniejszych memów? Raczej nie, a już na pewno nie po tylu latach od publikacji filmiku.

Źródło: YouTube Jarkozpl

Trzeba pamiętać, że „CB RADIO kanał 19” początkowo nie było szczególnie chętnie oglądanym video. Dopiero pod koniec roku 2020 filmik stał się chętnie odtwarzany przez użytkowników YouTube, którzy szybko podkreślali dwie ważne rzeczy. Po pierwsze, został on nagrany w okolicach Bydgoszczy, co jasno wynika z opisu pod nim, umieszczonym przez „Jarkozpl”. Świadczyć o tym może też nazwa jednej z ulic (Inowrocławska), o której wspomina jeden z „głosów” słyszanych w video, rzeczywiście znajdująca się na terenie jednego z największych polskich miast. Po drugie, mężczyzna używający słów „bajo jajo” najpewniej robi to, by zdenerwować pozostałych użytkowników radia samochodowego. Jeden z nich reaguje na to ze szczególną złością, co sprawia, że ich dialog jest dość komiczny – szczególnie gdy zostanie „wycięty” z filmu dostępnego na kanale „Jarkozpl”, a następnie użyty w innych filmach.

To właśnie bowiem dzięki licznym „przeróbkom” użytkowników Internetu „bajo jajo” stało się memem. Dialog dwóch kierowców był podkładany zarówno do bajek dla dzieci, jak i największych filmowych hitów. To sprawiało, że był jeszcze śmieszniejszy, niż w chwili odsłuchiwania go poprzez odtwarzanie video „CB RADIO kanał 19”. Młodzi ludzie prześcigali się w pomysłach na tworzenie filmików, których jeden z bohaterów powtarzał słowa „bajo jajo”, podczas gdy drugi denerwował się przez to i bluzgał. Z czasem zaś wspominane przez nas już wielokrotnie słowa zaczęły być używane w języku potocznym.

Zobacz: Maknae – co to znaczy? Kto to?

Bajo jajo co to znaczy?

Wiesz już, skąd wzięło się „bajo jajo”, ale czy zdajesz sobie z sprawę z tego, co oznaczają te słowa? Młodzi ludzi używają go przede wszystkim po to, by zdenerwować swojego rozmówce, gdy ten ma im coś do przekazania. W ten sposób mogą również okazywać swój brak zainteresowania prowadzeniem konwersacji. Ciekawy jest tez fakt, że po „bajo jajo” sięgają nie tylko twórcy internetowych memów, ale też niekiedy gwiazdy popkultury, wykorzystując tę grę słów np. w swoich utworach muzycznych. Jedną z nich jest popularny raper młodego pokolenia, Michał „Mata” Matczak. W bardzo popularnym singlu „MC” rymuje on następująco:

(…) „Zrobiłem coś jako pierwszy biały człowiek

Zrobiłem coś, a ty drapiesz się po głowie

Słuchają tego w Ohio i słuchają w Legionowie

Słuchają tego w radiu, bajo jajo pier…” (…)

Fragment utworu „Maty”, w którym autor chwali się swoją sławą jako artysty-rapera, pokazuje, że „bajo jajo” można wykorzystać jako luźne skojarzenie z radiem lub w formie porównania do popularności, jaką cieszy się ten mem od kilku lat. Być może również Ty zdecydujesz się to zrobić w określonym okolicznościach, by zyskać w oczach swoich dzieci lub u innych przedstawicieli młodego pokolenia… Tym bardziej że teraz będziesz mógł/mogła zrobić to w pełni świadomie, nie narażając się na śmieszność. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły