Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja elektroniczna w urzędach. Coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu za pomocą internetu. Administracja publiczna uprościła w tym zakresie wiele procedur: począwszy od zgłoszenia narodzin dziecka i uzyskania numeru PESEL, a skończywszy na rocznych zeznaniach podatkowych, które na dziś wypełniane są niemalże automatycznie.
Jednym z bardziej przydatnych rozwiązań w naszej administracji jest certyfikat podpisu osobistego. Podpis osobisty jest opisany w art. 2 pkt 9 ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Został tam zdefiniowany jako zaawansowany podpis elektroniczny, który honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej.
Sprawdź z nami, co to jest i w jaki sposób uzyskać taki certyfikat. Przeczytasz też, jakie opinie na temat tego rozwiązania mają użytkownicy podpisu osobistego.
Zobacz: Czy warto wnieść sprzeciw od wyroku nakazowego
Co to jest certyfikat podpisu osobistego?
Certyfikat podpisu osobistego potwierdza prawdziwość danych osoby, która posługuje się podpisem elektronicznym (inaczej podpisem osobistym). Zawiera imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo oraz numer PESEL.
Certyfikat podpisu osobistego w dowodzie czy warto? Zdecydowanie tak, ale najpierw sprawdźmy, jak uzyskać taki podpis osobisty i jego certyfikat. Procedura jest maksymalnie uproszczona i nie wymaga składania dodatkowych dokumentów.
Aby uzyskać certyfikat podpisu osobistego należy jedynie złożyć bezpłatny wniosek o wydanie dowodu osobistego i w nim wyrazić zgodę na to, by certyfikat podpisu osobistego był zapisany w e-dowodzie osobistym. Funkcjonalność ta dostępna jest od 4 marca 2019 roku. To wtedy zaczęto wydawać dowody osobiste z warstwą elektroniczną, za pomocą której można podpisywać dokumenty elektroniczne. Obecnie posiadanie certyfikatu podpisu osobistego nie jest obowiązkowe. Nie ma też żadnych planów, by w najbliższych latach tak miało się stać. Jednak nawet jeśli na dziś nie przychodzi ci do głowy żadna sytuacja, w której mógłbyś używać takiego podpisu, warto się na niego zdecydować. Obecnie rozwiązanie to jest zupełnie bezpłatne.
Aby skorzystać z podpisu osobistego potrzebny jest czytnik NFC oraz odpowiednie oprogramowanie. W plastikową kartę dowodu osobistego wbudowany jest niewidoczny chip, który służy do identyfikacji, stąd konieczność posiadania czytnika NFC.
Zaraz przeczytasz, czy przyda ci się certyfikat podpisu osobistego – certyfikat podpisu osobistego czy warto mieć podpis osobisty?
Certyfikat podpisu osobistego w dowodzie czy warto?
Mimo, że certyfikat podpisu osobistego funkcjonuje od dłuższego czasu, wciąż pojawiają się pytania w rodzaju certyfikat podpisu osobistego czy warto? Certyfikat podpisu osobistego w dowodzie czy warto?
Jak przekonują urzędnicy, podpis osobisty może być bardzo przydatny i ułatwia kontakty z urzędami. Za jego pomocą można złożyć podpis na dokumentach elektronicznych, które wysyła się do wielu różnych instytucji w administracji państwowej, np. ZUS i US.
Korzystanie z podpisu osobistego to oszczędność czasu i środków. Podpisywanych dokumentów nie trzeba drukować i zawozić do urzędu osobiście, czy wysyłać drogą pocztową. Podpis osobisty ma taką samą wartość, jak tradycyjny odręczny podpis składany na dokumentach.
Zobacz: Telefon zaufania – opinie. Boję się zadzwonić – co robić?
Certyfikat podpisu osobistego opinie
Jeśli nadal zastanawiasz się: certyfikat podpisu osobistego czy warto, wiedz, że opinie na temat tego rozwiązania są bardzo pozytywne.
Początkowo eksperci wskazywali pewne zagrożenia, jakie wiążą się z korzystaniem z podpisu osobistego w warstwie elektronicznej. Przede wszystkim chodziło o numer PESEL. Wraz ze składaniem podpisu osobistego na dokumencie, obywatel zostawia także swój numer PESEL. Jeśli oprogramowanie pośredniczące w składaniu podpisu nie będzie wystarczająco zabezpieczone, może dojść do wycieku tych danych.
To dość szczególne zagrożenie – osoba, której dane skradziono nie wiedziałaby, że jej PESEL jest w posiadaniu oszustów. To zaś daje im możliwość zaciągania zobowiązań finansowych w czyimś imieniu i szeroko pojętą kradzież tożsamości.
Jednak jak pokazała praktyka i opinie osób wykorzystujących podpis osobisty, dane zawarte w chipie dowodu osobistego są dobrze zabezpieczone. Ustawodawca wprowadził też możliwość czasowego zawieszenia certyfikatu podpisu elektronicznego na okres 14 dni w sytuacji, gdy użytkownik będzie podejrzewał kradzież tożsamości.
Zobacz również: Agencja Kreatywna 360