Co można robić po mat fiz? Lista zawodów

Każdy, kto ukończył szkołę średnią w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, ma przed sobą szereg możliwości. Może wybrać studia techniczne, po których nietrudno o pracę albo od razu poszukać zatrudnienia. Jakie zawody po mat fiz możesz wykonywać? Poznaj dobrze płatne zawody po mat fizie i wybierz coś dla siebie. 

Zobacz: Jak przejść Glow Up? Lista rzeczy do zrobienia

Jakie zawody po mat fiz?

Osoby, które ukończyły mat fiz, często wybierają zawód informatyka i kształcą się w tym kierunku. Branża IT rozwija się bardzo szybko i ciągle poszukiwani są specjaliści. Najlepsi mogą sporo zarobić, zarówno pracując na swoim, tworząc oprogramowanie, jak i w korporacji. 

Po kierunku ścisłym można także rozważyć pracę w zawodzie architekta lub zawodach pokrewnych, związanych z budownictwem. Potrzebne są tu wprawdzie inne, dodatkowe umiejętności, ale bazę bez wątpienia stanowi właśnie matematyka. 

Przed osobami, które dobrze radzą sobie z matematyką i fizyką, otworem stoją uczelnie ekonomiczne. Praca w zawodzie ekonomisty, doradcy podatkowego albo księgowej również może przynieść sporo satysfakcji. Często jednak zarobki w tych zawodach (szczególnie księgowej) bywają raczej przeciętne, a odpowiedzialność sporta.  

Do zawodów przyszłości należą także automatyk i robotyk. Zgodnie z ideą Przemysł 4.0 dobrym pomysłem jest kształcenie się właśnie w takich kierunkach, choć studia te uznawane są za jedne z najtrudniejszych. 

Dobrze płatne zawody po mat fizie 

Powszechnie uważa się, że po prawie każdym technicznym kierunku studiów można liczyć na dobrze płatną pracę. Niestety trzeba pamiętać, że nie w każdym miejscu będą to satysfakcjonujące zarobki. Informatyk pracujący jako nauczyciel albo administrujący siecią w urzędzie gminy, nie zarabia zbyt dużo. Co innego programista w dużej korporacji albo prowadzący własną działalność. 

O podobnej zależności można mówić w przypadku kierunków ekonomicznych. W niedużych biurach podatkowych zarobki są raczej skromne. Księgowa w małej firmie również nie może liczyć na wysokie zarobki. Najlepiej szukać zatrudnienia w dużych firmach. Tam zakres obowiązków będzie większy, ale też przyzwoita pensja. 

Zasadniczo też w sektorze prywatnym zarobki będą wyższe niż w sektorze publicznym, gdzie sporo zarabia się tylko na eksponowanych stanowiskach. 

Zobacz: Teksty do freestyle – jak dobrze freestylować?

Dobrze płatne zawody po mat fizie to na pewno:

 • automatyk,
 • robotyk,
 • elektronik,
 • elektryk,
 • logistyk,
 • doradca podatkowy
Źródło: pixabay.com

W dużej mierze zarobki w danym zawodzie uzależnione są od posiadanego doświadczenia i stopnia specjalizacji. Najlepsi specjaliści, zwłaszcza w niszowych branżach, mogą liczyć na wysokie zarobki. Dla pracodawcy nie ma znaczenia zdobyty tytuł naukowy, ale kwalifikacje, doświadczenie w zawodzie i chęć rozwoju. 

O wiele lepiej zarabiają także pracownicy, którzy zatrudnienia szukają w dużych miastach i tak samo dużych firmach. 

Można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na wysokość zarobków:

 • kwalifikacje,
 • sytuacja w branży (stagnacja, boom),
 • doświadczenie,
 • wielkość i lokalizacja firmy,
 • zaangażowanie pracownika,
 • zajmowane stanowisko (młodszy specjalista, starszy specjalista, kierownik – w zależności od struktury przyjętej w firmie). 

Co po mat fizie? Pomysły

Tak naprawdę to, jakie zawody po mat fiz są dostępne zależy w dużej mierze od przedmiotów zdawanych na maturze. Każda uczelnia przygotowuje kryteria, zgodnie z którymi odbywać się będzie nabór na studia. 

Nawet jeśli jesteś w klasie o profilu matematyczno fizycznym, możesz przygotowywać się do matury z innych przedmiotów. Nie jest to łatwe, bo trzeba pracować samodzielnie, ale też da się to zrobić. 

Osoba, która idzie do klasy o konkretnym profilu ma 14-15 lat. Całkiem logiczne jest to, że w czasie nauki zmieni zdanie na temat swojej zawodowej przyszłości. Wybór zawodowej drogi to nigdy nie jest ostateczność. W obecnych czasach zawodowa elastyczność to bardzo cenna cecha. Wielu pracowników z uwagi na to, że sytuacja na rynku pracy jest zmienna, po latach zmienia zawód i przebranżawia się. Osoby, które są otwarte na zmiany, chętnie się uczą i podejmują nowe wyzwania, mają więc o wiele łatwiej. 

Zobacz: Powermat – co to za marka? Opinie o wszystkich produktach

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły