Sporo zapytań o to, co oznacza vel w nazwisku, pojawiło się w Internecie za sprawą pojawienia się w polityce Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Co oznacza vel przed nazwiskiem w jego przypadku? Jakie znaczenie ma to słowo i w jakich przypadkach się go używa? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Zobacz: Bransoletka feng shui – jak używać, jak nosić, co oznacza, czy to działa, opinie, forum
Co oznacza vel przed drugim nazwiskiem?
Co oznacza vel w nazwisku? Człon “vel” jest łacińską nazwą na “albo” albo “czyli”. Używa się go w przypadkach, kiedy ktoś posiada dwa nazwiska. Zdarza się, że druga część zwrotu jest fałszywym nazwiskiem, czyli pseudonimem. Używanie takiej konstrukcji występuje zatem w głównie w sytuacjach, kiedy ktoś chce częściowo ukryć swoją tożsamość. Obecnie chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznacza vel przed nazwiskiem można zauważyć, że takiej formuły używa się już głównie w kronice kryminalnej oraz komunikatach policyjnych.
Kiedy do nazwiska dodaje się VEL?
Co oznacza vel przed nazwiskiem? To już wiesz. Niezależnie czy “vel” jest przed nazwiskiem czy pomiędzy dwoma, pełni taką samą funkcję. Częściej spotyka się jednak z drugą wersją. Ogólnie przyjęta zasada, mówi o tym, że “vel” jest łącznikiem obu nazwisk lub nazwiska i pseudonimu.
Dlaczego Szynkowski ma w nazwisku Vel?
Szymon Szynkowski vel Sęk budzi duże zainteresowanie swoim podwójnym nazwiskiem. Polityk został o nie zapytany podczas jednego z wywiadów dla Radia Zet. Początkowo mężczyzna uzasadnił zasadność używania wtrącenia w języku polskim. Podkreślił jednak, że w jego przypadku historia brzmienia obu nazwisk jest zupełnie inna. Człon rozdzielający nazwiska w jego rodzinie został dodany z innego powodu.
Kim jest Szymon Szynkowski vel Sęk? To polski polityk, przynależący do partii Prawa i Sprawiedliwości. Od roku 2022 obejmuje stanowisko ministra do spraw Unii Europejskiej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego. 13 października przez prezydenta Andrzeja Dudę. Powołany został W latach 2018-2022 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Polityk pochodzi z Poznania i jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Zobacz: Zimzalabim – co to? Co oznacza?
Co oznacza vel w nazwisku ministra? Jak wyjaśnia Szynkowski vel Sęk, jego rodzina pochodząca z okolic Łodzi dodała sobie człon “vel” jeszcze w XIX wieku. Powodem było posiadanie wielu ziem w tamtych okolicach. Owe “vel” miało pomóc przy podziale majątku. Poza ziemiami rodzina dzieliła bowiem nazwiska, sugerując się poszczególnymi liniami członków rodu. Polityk w swojej rodzinie posiada nazwiska takie jak Szynkowski, Sękowski oraz Sęk.
Polityk zapytany o to, które z nazwisk woli używać, odpowiedział, że lubi dwuczłonowość swojego nazwiska. Przyznaje, że jest ono oryginalne, przez co budzi od zawsze spore zainteresowanie. Przytoczył w tym miejscu wspomnienie z czasów studiów. Przyznał, że nazwisko zawsze było w jakiś sposób komentowane przez prowadzących oraz studentów, co pozwalało na rozluźnienie atmosfery na początkowych zajęciach w nowym semestrze.
Minister został zapytany, jak jego nazwisko jest odbierane za granicą. Mężczyzna ku zdziwieniu rozmówcy odparł, że w Brukseli nigdy nie był o nie pytany, a obcokrajowcom nawet łatwiej przychodzi zapamiętanie jego nazwiska niż w Polsce.
Odnosząc się do tego, kiedy używa się vel w nazwisku można stwierdzić, że nie ma jednoznacznej zasady. Zakłada się, że używać można tego łącznika, posiadając dwa lub więcej nazwisk. Częściej stosuje się to jednak w przypadku pseudonimów, które w Polsce funkcjonują jednak głównie w przestrzeni policyjno-kryminalnej. Istnieją jednak wyjątki, takie jak w przypadku rodziny ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Jego rodzina sama nadała sobie człon między nazwiskami i pozostał w użyciu do czasów obecnych.