Po zapaleniu papierosa robi mi się słabo – dlaczego?

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku około 20% Polaków regularnie pali papierosy. Nieco mniej sięga po nie okazjonalnie – w czasie imprez lub wyjścia ze znajomymi. Choć z roku na rok liczba palących spada, a nałóg stał się zwyczajnie niemodny, te liczby nadal są wysokie. 

Przyczyny palenia papierosów można podzielić na społeczne (papieros ułatwia nawiązanie rozmowy) oraz wewnętrzne – palenie pozornie redukuje napięcie, wycisza układ nerwowy i pozwala zebrać myśli.  

Niektóre osoby po zapaleniu papierosa mają mdłości i odczuwają dyskomfort. Jeśli  ty też możesz powiedzieć o sobie: po zapaleniu papierosa robi mi się słabo, sprawdź, co może być tego przyczyną. 

Zobacz: Czy można palić papierosy na balkonie?

Po zapaleniu papierosa robi mi się słabo – jakie badania?

Kiedy palisz, do mózgu zamiast tlenu dociera nikotyna. To może sprawiać, że odczuwasz zawroty głowy – mózg zwyczajnie domaga się czystego powietrza. Na tej samej zasadzie może ci się kręcić w głowie, gdy spacerujesz w sezonie grzewczym ulicą pełną domów z kopciuchami w piwnicy. 

Palenie papierosów powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych. Naturalną konsekwencją tego są: zawroty głowy i omdlenia, a także dekoncentracja. 

Wiele osób skarży się na uczucie bliskie omdleniu w czasie, gdy sięga po pierwszego papierosa w ciągu dnia. Jeśli wypalają go bez śniadania, czy kawy, mogą temu towarzyszyć również dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, ból brzucha, skręt w żołądku. 

Ci, którzy sięgają po papierosy po raz pierwszy również mogą czuć, że robi im się słabo, bo organizm nie jest przyzwyczajony do dawki nikotyny, którą mu serwują.
Podsumowując, podczas palenia, szczególnie na początku mogą pojawić się niegroźne i krótkotrwałe objawy, które nie świadczą o żadnej chorobie. Należą do nich:

  • zawroty głowy,
  • dekoncentracja,
  • nudności,
  • omdlenia.
Źródło: pixabay.com

Od tego odróżnić trzeba poważny stan, którym jest zatrucie nikotyną. To, w zależności od organizmu, może pojawić się już po 2-3 papierosach wypalonych jeden po drugim. Do zatrucia organizmu dochodzi wtedy, gdy zaserwujesz mu około 4-8 mg nikotyny. Jeden papieros zawiera 10-20 mg tej substancji, ale do płuc przedostaje się około 2 mg. NIkotyna dość szybko się ulatnia, więc aby doprowadzić do zatrucia organizmu, trzeba by wypalić kilka papierosów w krótkim czasie (jeden od drugiego). 

Objawy zatrucia nikotynowego pojawiają się od razu i nasilają się. Należą do nich:

  • nudności,
  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • silne zawroty głowy,
  • podwyższone ciśnienie (bicie serca powyżej 100 uderzeń na minutę),
  • drgawki,
  • kołatanie serca,
  • utrata przytomności. 

Lekarze zdecydowanie odradzają palenie papierosów. Jest ono przyczyną wielu groźnych schorzeń, nie tylko raka płuc, czy gardła, ale też chorób serca i tych związanych z procesami metabolicznymi. Palenie papierosów przyspiesza procesy starzenia (szczególnie w obrębie skóry) i obniża zdolności myślenia. 

Zaleca się, by palacze oraz byli palacze wykonywali określone badania, które pozwolą im na bieżąco monitorować stan zdrowia. Wśród tych podstawowych, które należy robić raz w roku, wymienia się:

Zobacz: Palenie „na studenta” – jak wygląda?

  • spirometrię, 
  • RTG klatki piersiowej,
  • EKG i EKG wysiłkowe,
  • badania krwi. 

Poza tym palacze narażeni są również na choroby stomatologiczne (np. paradontozę), więc powinni co pół roku kontrolować stan swojego uzębienia w gabinecie stomatologicznym. 

Jeśli często mówisz: po zapaleniu papierosa robi mi się słabo, może najwyższy czas zerwać z nałogiem? Sprawdź, jak zacząć, by skutecznie rzucić palenie:

  1. Pal mniej – codziennie wypalaj o jednego papierosa mniej niż poprzedniego dnia (musisz sobie wyliczać papierosy), dobrze by było, gdyby udało ci się nie dopalać ich do końca
  2. Ogranicz sytuacje, w których musisz palić (np. imprezy, alkohol – jeśli przy okazji lubisz zapalić)
  3. Poinformuj najbliższych, że chcesz przestać palić i poproś o wyrozumiałość. 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły