Co to znaczy Best Friends Forever – kim jest BFF?

Być może słyszałeś to w jakimś anglojęzycznym serialu, wychwyciłeś z piosenki lub przeczytałeś w Internecie. Obcobrzmiący akronim BFF coraz częściej pojawia się w rozmowach współczesnych młodych ludzi. Skąd to się wzięło? Co to znaczy Best Friends Forever?

Zobacz: Atencja, co to znaczy – kim jest atencjusz?

Co to znaczy best friends forever?

Angielskie słownictwo nie pierwszy raz rozgaszcza się w języku polskim, a już napewno w slangu młodzieżowym. Od pewnego czasu można zaobserwować rosnącą frekwencję skrótowca BFF, który rozwija się na Best Friends forever. Co to znaczy best friends forever? Tłumacząc dosłownie zwrot ten oznacza: “najlepsi przyjaciele na zawsze” albo “najlepsze przyjaciółki na zawsze”. Stanowi ono opis relacji, jaka łączy danych ludzi lub może odnosić się bezpośrednio do jakiejś jednej osoby. BFF zdecydowanie częściej jest używane przez dziewczęta.

BFF nie jest terminem, którego używa się w stosunku do każdej koleżeńskiej relacji. Stosuje się go do najlepszego przyjaciela, którego darzymy zaufaniem. Relacja między BFF charakteryzuje się trwałością, pokonującą wszelkie zmiany w życiu. Tacy przyjaciele są w bliskim kontakcie i dzielą wiele doświadczeń. Relacje określane jako BFF są powszechne w szkole średniej i gimnazjum.

Co ciekawe na spopularyzowanie skrótowca BFF ogromny wpływ miał amerykański serial Przyjaciele. W odcinku wyemitowanym w 1997 akronim ten został użyty przez Phoebe. Ta musiała później tłumaczyć reszcie ekipy, co to znaczy best friends forever. Skrótowiec chwycił. W szybki i łatwy sposób przekazywał pozytywne odczucia względem bliskiej nam osoby, szczególnie w czasach, gdy w wiadomościach tekstowych były limity znaków. 

Źródło: pcworld.com

Od 16 września 2010, jeśli jakiś Amerykanin zastanawiał się co to znaczy best friends forever, to mógł już znaleźć ten akronim w New Oxford American Dictionary. Z kolei Oxford English Dictionary wskazuje, że już w 1978 roku BFF było w użyciu.

Okazuje się, że termin best friends forever jest interesujący również dla rozmaitych badaczy. Tak na przykład we Francji przeprowadzono sondaż, z którego wynikało, że koncepcja BFF zajmuje znaczące miejsce w mediach społecznościowych. Dla wielu ludzi jest to wartość, dająca poczucie stabilności w życiu. Jest to szczególnie widoczne wśród milenialsów, którzy często doświadczają rozwodów. 

W 2003 roku inne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że w ciągu swojego życia ludzie posiadają średnio 9 BFFs. Z kolei w czasie trwania naszej edukacji, relacje, które w tamtym czasie nazywamy BFF, nie trwają dłużej niż rok.

Zobacz: Co to znaczy za pobraniem?

W 2015 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim Tamas David-Barett i jego współpracownicy postanowili przebadać sposoby tworzenia sieci międzyludzkich wśród kobiet i mężczyzn w różnych kulturach świata. Naukowcy zauważyli, że na Facebooku jest niezwykle duża liczba zdjęć przedstawiających dwie kobiety, niezależnie od tego, na jaki region świata byśmy wskazali. Po tym, jak wyeliminowano konkurencyjne hipotezy, badacze stwierdzili, że wzorce tworzenia bliskich relacji są powszechne wśród ludzi oraz istnieje wyraźna różnica między płciami w preferencja tworzenia trwałych przyjaźni, co sugeruje, że koncepcja BFF, może istnieć w wielu kulturach, ale pod inną nazwą

Jak się pisze best friends forever?

Co to znaczy best friends forever jest już jasne. Co w takim razie z pisownią? W sieci można znaleźć zapis BFF albo BFFs. Pierwsza forma odnosi się zwykle do liczby pojedynczej. Z tego powodu stosowniej byłoby rozwinąć to jako best friend forever: “najlepszy przyjaciel na zawsze”, “najlepsza przyjaciółka na zawsze”. Dodatnie małej litery “s” do akronimu wskazuje na liczbę mnogą best friends forever: “najlepsi przyjaciele na zawsze”, “najlepsze przyjaciółki na zawsze”. Niemniej w sieci i w rozmowach niekoniecznie trzyma się tego rozróżnienia. Sam kontekst użycia niejednokrotnie wskazuje, czy chodzi nam o jedną osobę, czy o więcej. 

Amerykańska pisarka Barbara Delinsky odpowiadając na pytanie “Czym jest BFF?” napisała, że jest to ktoś, kogo nie musimy widywać codziennie, aby nadal mieć z nim kontakt, ktoś, kto nas kocha, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z nim często, czy nie, ktoś, kto rzuci wszystko, jeśli jest potrzebny. A ty, masz swoją lub swojego BFF?

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły