Co to znaczy za pobraniem?

Erę “niepewnych transakcji internetowych” mamy już dawno za sobą. Zakupy online są w tej chwili powszechnie panującym standardem, a dla wielu osób wręcz preferowaną formą kupna. Odbiór paczki kiedy i jak chcemy, towary w pełni zapakowane, przez nikogo wcześniej nie ruszane, ubrania, które możemy w spokoju mierzyć bez ciągnących się za nami kolejek oczekujących. Nadal jednak mogą zdarzyć się sytuacje, gdy nabieramy podejrzeń co do sprzedawcy, a wtedy warto skorzystać z płatność za pobraniem. Co to znaczy?    

Zobacz: Kacap co to znaczy – obraźliwe dla Rosjan

Za pobraniem co to znaczy?

Zapewne niejednokrotnie robiąc zakupy mignęła ci opcja: “płatność za pobraniem”. Co to znaczy? Sprawa jest prosta, można wręcz rzec, że w swojej formie po prostu “tradycyjna”. Kurier za pobraniem oznacza sytuację, w której dopiero w chwili doręczenia nam przesyłki, dokonujemy płatności za dostawę oraz wybrany przez nas towar. Nie robimy wtedy przelewu, ani żadnej przedpłaty, jedyne, co musimy zrobić, to złożyć zamówienie, a potem czekać aż dostawca wręczy nam przesyłkę, za którą zapłacimy osobiście.

Pobrana płatność jest później transferowana na konto bankowe nadawcy. Wtedy osoba sprzedająca zazwyczaj otrzymuje zapłatę dopiero po kilku dniach, mimo tego, że w naszych rękach jest już wybrana przez nas “COD”, “przesyłka za pobraniem”. Co to znaczy COD? Rozwinięcie tych trzech liter to “Cash On Delivery”, czyli płatność gotówką przy odbiorze. Warto kojarzyć to określenie, gdyż zdarza się, że występuje zamiennie do kuriera za pobraniem. 

Obecnie poza tradycyjnym przekazaniem odliczonej kwoty osobie doręczającej paczkę, mamy często możliwość dokonania płatności kartą, BLIKiem czy metodą pay-by-link. Jeśli się zastanawiałeś, co to znaczy kurier InPost za pobraniem i czy taka płatność obejmuje skorzystanie z urządzeń typu Paczkomat. Okazuje się, że część z nich  jest wyposażona w terminale, za pomocą których z łatwością dokonamy płatności. Jeśli więc obawiamy się, że nie będziemy w stanie otworzyć kurierowi, warto mieć na uwadze możliwości, jakie daje kurier InPost za pobraniem.   

Źródło: pixabay.com

Jeszcze do 2014 roku każdy sklep był prawnie zobowiązany, by wśród płatności i dostaw dawać możliwość skorzystani z opcji: “płatność za pobraniem”. Jednak obecnie nie ma już takiego wymogu. Nie zdziw się więc, jeśli podczas finalizowania internetowych zakupów tego zabraknie. 

Zobacz: Co to znaczy 60?

Warto też mieć świadomość, że kurier za pobraniem, co to znaczy, nie jest jednoznaczne z możliwością rozpakowania paczki, sprawdzenia jej zawartości i dopiero wtedy podjęcia decyzji czy chce się dany towar. Regulamin firm dostawczych zaznacza, że dostawca przekazuje paczkę klientowi dopiero po tym, jak ten ją opłaci. Dopiero wtedy można podjąć dalsze kroki.

Płatność za pobraniem – zalety

Wiemy już, co to znaczy kurier InPost za pobraniem, czy po prostu płatność za pobraniem. Warto w takim razie zastanowić się, jakie są zalety takiej formy wysyłki, szczególnie, że z punktu widzenia odbiorcy z pewnością można doszukać się ich wielu.

Przede wszystkim jest to opcja dla osób, które z różnych przyczyn nie mają lub nie chcą mieć konta w banku. Nie muszą wtedy iść na pocztę, by wypełniać blankiet i wysyłać płatnosć. Wystarczy, że przekażą odliczoną kwotę kurierowi, gdy ten dostarczy towar.

Przesyłka za pobraniem to również bezpieczne rozwiązanie, gdy decydujemy się na zakup od sprzedawcy, którego rzetelność i wiarygodność podważają wcześniejsi klienci lub od takiego, który jeszcze nie ma wyrobionej renomy, a my sami mamy co do niego wątpliwości.

Opcja kurier za pobraniem, to również sposób, na zachowanie dyskrecji podczas zakupów. Nasze transakcje nie zostawiają wtedy bezpośredniego śladu w historii zakupów na koncie bankowym, co może być dobrym sposobem, jeśli chcemy zrobić małżonce lub małżonkowi prezent lub po prostu, gdy bardzo nam zależy na zachowaniu prywatności w Internecie.

Kolejnym plusem jest szybsza realizacja zamówienia. Decydując się na płatność za pobraniem, sprzedawca nie musi czekać na zaksięgowanie wpłaty, tylko może od razu przystąpić do realizacji zamówienia.

Kurier za pobraniem – wady

Oczywiście nie jest tak, że przesyłka za pobraniem ma same zalety. Z punktu widzenia odbiorcy jest to przede wszystkim wyższy koszt dostawy. Wynika to z ryzyka, jakie ponosi nadawca, gdy klient zdecyduje się zwrócić towar. Dodatkowo bardzo często się zdarza, że wybór opcji za pobraniem jest jednoznaczny z rezygnacją z rabatów oraz darmowej dostawy, których udziela sklep. Warto mieć też na uwadze, że przesyłka za pobraniem nie zawsze jest dostępna oraz nie obejmuje dostaw poza granice Polski

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Co to znaczy Slay – jak używać w slangu?

Kurier za pobraniem, co to znaczy, nie jest już dla ciebie tajemnicą. Wiesz, czym to jest, czym nie jest. Kiedy warto z tego skorzystać, a kiedy jest to zbędna udogodność. Być może przyda ci się ta wiedza, gdy następnym razem będziesz chciał zrobić tajemniczy prezent bliskiej osobie lub zrobić zakupy, gdy jesteś tuż przed wypłatą.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły