Co waży tonę w przyrodzie i życiu codziennym?

Samo słowo tona wskazuje na coś bardzo ciężkiego. W życiu codziennym raczej nie posługujemy się tą jednostką masy. Bliżej nam do kilogramów i gramów. Ale czy nie zastanawiałeś się jednak nigdy, co waży tonę w najbliższym twoim otoczeniu? Czy jesteś w stanie wymienić choć kilka przykładów? Przeczytaj ten artykuł do końca, zestaw swoje przykłady z naszymi i sprawdź, czy się pokrywają. Zapraszamy do krótkiej lektury.

Zobacz: Rzadkie motyle w Polsce, czyli motyle chronione w Polsce

Ile to tona? 

Zanim zaczniesz wszystko w swoim najbliższym otoczeniu przeliczać na tony, odśwież wiedzę z przeliczania jednostek. Zwłaszcza jeśli lata świetlne minęły od ostatniego zasiadania w szkolnej ławce. Oto krótka lekcja matematyki: 

Zacznijmy od kilogramów. 1 tona to 1000 kilogramów. Zatem idąc drogą dedukcji:

 • pół tony to 500 kilogramów,
 • ćwierć tony to 250 kilogramów. 

1 t = 1000 kg 

0,5 t = 500 kg 

0,25 t = 250 kg 

Chcąc przeliczyć 1 tonę na dekagramy musisz wiedzieć, ile dekagramów mieści się w 1 kilogramie. 

1 kg = 100 dag 

inaczej: 

1 dag = 0,01 kg 

1 kg = 100 dag 

1000 kg = x 

x = 100 000  → 1 tona to 100 000 dekagramów.  

W podobny sposób spróbuj przeliczyć tony na gramy. Zacznij od pytania – ile gramów mieści się w 1 kilogramie? 

1 kg = 1000 g 

1000 kg = x 

x = 1000 kg x 1000 g/ 1kg = ? 

1 tona to 1 000 000 gramów. Takich przeliczeń nie stosujesz na co dzień i jest to bardziej ciekawostką. Z powyższych obliczeń bardziej przyda ci się zaproponowany sposób. Podstawiając cokolwiek pod x, można wyliczyć naprawdę wiele. I to w szybki sposób! ????

Zobacz: Paczka w tranzycie – co to oznacza, ile czasu tam będzie?

Co waży tonę? 

Koniec matematycznej przypominajki! Przejdźmy do ciekawszych przykładów. Zastanawiasz się, co waży tonę w twoim najbliższym otoczeniu? Rozejrzyj się albo spróbuj przypomnieć, czy kiedykolwiek słyszałeś żeby ktoś zamawiał coś na tony. Węgiel? Materiały budowlane? Tak, to dobre przykłady z życia codziennego. Ale zbyt proste i oczywiste. Idąc tym tropem wszystko może ważyć 1 tonę jeśli będzie zebrane w odpowiedniej ilości, czyż nie? 

W tonach łatwiej nam określić masę dużych obiektów. I w pierwszej kolejności myślimy raczej o ciałach stałych. A co na przykład z cieczą? Czy wiesz, że 1 metr sześcienny wody waży 1 tonę? Poniżej znajdziesz więcej przykładów, co może ważyć 1000 kilogramów. Nie wszystkie są tak oczywiste. 

Krokodyl

Przykłady z życia codziennego i świata przyrody – co  waży tonę: 

 • 1m3 wody = 1 t, 
 • 1 tona węgla,
 • rekordowo duże bocianie gniazdo, 
 • samiec żyrafy,
 • młody słoń,
 • dwa fortepiany,
 • 5 dużych narożników, które widzisz w sklepie,  
 • lekko ponad tonę waży mniejszy samochód,
 • jedno strusie jajo potrafi ważyć do 1,5 kg; w przybliżeniu 1 tona to ponad 660 takich jaj, 
 • ciekawostka: na wyprodukowanie 1 tony papieru przypada 17 ściętych drzew.
 • Kojarzysz wrocławskie krasnale? Zastanawiałeś się, ile ich jest i ile ważą? Jeden potrafi osiągać do 15 kilogramów. Gdyby zebrać krasnale tak, by ważyły razem 1 tonę potrzebujesz około 67 z nich (wszystkich we Wrocławiu i okolicy jest blisko 400 sztuk).
 • Czy wiesz, ile wynosi nacisk szczęk krokodyla? Lekko ponad tonę! Dla porównania siła z jaką gryzie człowiek, to wynik nieco 50 kilogramów. 

W tym artykule przeprowadziliśmy cię przez krótką lekcję matematyki. Aby podjąć próbę przeliczenia czegokolwiek w pobliżu na tony – już wiesz w jaki sposób się za to zabrać. Podstaw swoją niewiadomą pod x. Podrzuciliśmy ci też listę z przykładami, co waży tonę w przyrodzie i życiu codziennym. Masz własne pomysły? Coś cię zaskoczyło? Napisz o tym koniecznie w komentarzu poniżej! 

Zobacz: Czy można wyciąć uschnięte drzewo bez pozwolenia?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły