Czym zmyć wosk i stearynę z pomnika granitowego?

Pomniki granitowe i marmurowe są niezwykle trwałe. Stanowią monumentalną ozdobę będącą wyrazem pamięci o zmarłych. Nie ma też większych problemów, by utrzymać je w czystości. Jeśli jednak rozleje się na nie wosk lub stearyna, zwykłe mycie nie wystarczy. 

Poniżej przeczytasz, jak usunąć wosk z pomnika, by takiego pomnika nie uszkodzić. Sprawdzimy też, czym zmyć stearynę z pomnika, by wyglądał jak nowy. 

Jeśli szukasz narzędzi, które będą pomocne. Pamiętaj, że muszą być bezpieczne dla kamienia. Odpowiadając krótko na pytanie: czym zmyć wosk z pomnika? Na pewno nie wolno używać metalowych ani innych ostrych elementów do tego, by go zdrapać. Kup drewnianą szpatułkę, albo użyj płaskiego drewnianego trzonka pędzla. Wyklucz też wszelkie drapaki i zdzieraki na kuchenne przypalenia. Możesz nimi uszkodzić strukturę pomnika i porysować go, czego na pewno potem nie da się naprawić. 

Zobacz: Co zamiast pomnika na cmentarzu i jak ozdobić pomnik tymczasowy?

Czym usunąć wosk z pomnika? 

Czym usunąć wosk z pomnika albo jak usunąć plamy po wosku na pomniku – to pytania, które zadaje sobie wielu opiekunów grobów po święcie zmarłych. Wtedy to na nagrobki masowo trafiają znicze różnej jakości. Te tańsze pękają i pozostawiają trwałe ślady. Niestety, nie tylko ty musisz dowiedzieć się, czym zmyć wosk z pomnika, bo ten problem jest naprawdę powszechny. 

Jeśli też szukasz informacji na temat tego, jak usunąć wosk z pomnika z granitu, koniecznie czytaj dalej. 

Istnieją dwa popularne sposoby na to, jak usunąć stearynę z pomnika:

  1. wrzątek

Należy polać pomnik wrzątkiem i drewnianą łyżką zdzierać wosk. Jeśli się uda zrobić to całkowicie, na pomniku nie powinny pozostać żadne ślady. 

  1. chlorek metylenu

To składnik rozpuszczalnika, którym trzeba polać plamę, a potem wytrzeć do sucha. Najlepiej wcześniej zrobić próbę w niewidocznym miejscu. W przypadku tańszych materiałów (np. lastryko), mogą pojawić się odbarwienia. 

Źródło: sklep.biomus.eu

Zobacz: Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci – kiedy usunąć wieńce?

Jak usunąć wosk z pomnika?

O tym, jak usunąć wosk z pomnika i jak usunąć wosk z pomnika z granitu często mówią też kamieniarze, którzy zajmują się produkcją nagrobków. Znają dobrze materiał, na którym pracują, więc nic dziwnego, że wiedzą, czym zmyć wosk z pomnika. 

Pytani o to, jak usunąć wosk z pomnika z granitu i czym zmyć stearynę z pomnika, odpowiadają, że warto sięgać po środki do pielęgnacji nagrobków. Nie wszystkie, ale niektóre z nich zawierają substancje pozwalające usunąć wosk z pomnika. Warto najpierw przeczytać instrukcję na opakowaniu, która mówi dokładnie, jak usunąć wosk z pomnika przy pomocy konkretnego środka. 

Czym usunąć wosk z pomnika? 

Sposobów na to, jak usunąć plamy po wosku na pomniku jest znacznie więcej. Choć sporo z nich jest dość niekonwencjonalnych. Szukając sposobów na to, czym zmyć stearynę z pomnika, czy czym usunąć wosk z pomnika, mogłeś trafić na sztampowe hasło: woda z octem. Przygotuj roztwór wody z octem w proporcjach 1:2 (woda:ocet). Najpierw jednak musisz zdrapać wosk drewnianą szpatułką. Woda z octem nadaje się do zmycia resztek, samych śladów, które pozostaną po wosku. 

Ci, którzy odpowiadają w sieci na pytanie jak usunąć stearynę z pomnika, mówią też o naturalnym szarym mydle. Wiele zależy od materiału, z którego zrobiony jest pomnik, ale w przypadku mydła możesz mieć przynajmniej pewność, że na nagrobku nie powstaną jeszcze większe plamy. 

W ostateczności, jeśli żaden ze sposobów na to jak usunąć wosk z pomnika z granitu, nie zadziała, postaraj się zakryć plamę stroikiem lub zniczem. Wymianę kamiennej płyty na nowa traktuj jako ostateczność. Choć możesz się spotkać z propozycją, która mówi, że najlepszym sposobem na to, jak usunąć plamy po wosku na pomniku, jest kupno nowego, to najpierw sprawdź wszystkie inne możliwości. 

Zobacz: Ile zarabia grabarz – zarobki grabarza w Polsce

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły