Czy religia wlicza się do średniej i czerwonego paska?

Jeśli zadałeś w internecie pytanie, czy religia wlicza się do średniej, to albo szukasz dodatkowych punktów do paska albo masz fatalne stopnie z religii. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytania:

  • czy ocena z religii wlicza się do średniej oraz
  • czy etyka liczy się do średniej.

Ci, którzy kończą podstawówkę i zależy im na dobrym liceum, będą też chcieli wiedzieć, czy religia wlicza się do średniej w 8 klasie oraz, czy religia wlicza się do średniej ocen w szkole podstawowej na takich samych zasadach, jak w szkołach średnich. 

Zobacz: Czy zachowanie wlicza się do średniej i do czerwonego paska?

Czy religia wlicza się do średniej ocen w podstawówce?

W szkole podstawowej, począwszy od czwartej klasy możesz uzyskać świadectwo z wyróżnieniem, czyli tzw. czerwonym paskiem. Aby tak się stało musisz spełnić dwa warunki:

  1. uzyskać średnią ocen minimum 4,75
  2. mieć zachowanie bardzo dobre lub wzorowe

A czy religia wlicza się do średniej ocen w szkole podstawowej? Jeśli nie religia, to czy etyka liczy się do średniej? Odpowiedź brzmi: tak. 

Latem 2007 roku, po rozmowach z Episkopatem, minister edukacji Roman Giertych podpisał rozporządzenie, które to spowodowało. 

Już nie tylko sprawdziłeś, czy ocena z religii wlicza się do średniej, ale wiesz też, kto wprowadził tę zmianę. 

Od razu możemy odpowiedzieć też, czy religia wlicza się do średniej w 8 klasie. Dokładnie tak samo, jak w poprzednich latach. Klasa nie ma żadnego znaczenia. Czy ocenę z religii wlicza się do średniej na półrocze? Tak, choć ocena z drugiego semestru jest o tyle ważniejsza, że może zaważyć na wyróżnieniu na świadectwie. 

Czy religia wlicza się do czerwonego paska?

Generalnie to, czy religia wlicza się do czerwonego paska, interesować powinno jedynie osoby, które z jakichś powodów starają się o świadectwo z wyróżnieniem. Zasada bowiem jest taka, że:

  1. ocena z religii i etyka wlicza się do średniej,
  2. ocena niedostateczna z religii i etyki nie spowoduje powtarzania klasy, bo to przedmioty dodatkowe.

Od razu odpowiem też, czy ocenę z religii wlicza się do średniej na półrocze. W klasyfikacji na półrocze ta ocena także ma znaczenie przy wyliczaniu średniej. 

Źródło: wa.com.pl

Zobacz: Ile osób gra w Fortnite na całym świecie?

Czy religia wlicza się do średniej w liceum?

Wiesz już, czy religia wlicza się do średniej ocen w szkole podstawowej. Sprawdźmy szkoły średnie:

  • czy ocenę z religii wlicza się do średniej na półrocze w szkołach ponadpodstawowych?
  • czy etyka liczy się do średniej w ogólniaku? 

Jak wskazują najnowsze badania, coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w zajęciach z religii. Są nawet szkoły, które nie zatrudniają katechetów, bo na religię nie chodzi nikt. 

Mimo że odpowiedź na pytanie, czy ocena z religii wlicza się do średniej w szkołach ponadpodstawowych, brzmi tak, niektórzy rezygnują z uczestnictwa w tych zajęciach. 

Co w takiej sytuacji ze średnią? Wiesz już, czy religia wlicza się do czerwonego paska, ale jeśli nie chodzisz na religię, chcesz pewnie wiedzieć, jaki ma to wpływ na średnią. 

W tej sytuacji jesteś niesklasyfikowany z religii, więc ten przedmiot nie jest brany pod uwagę przy wyliczaniu średniej. 

Podsumowując, czy religia wlicza się do średniej? Tak, jeśli na nią chodzisz. 

Czy etyka wlicza się do średniej ocen?

Nie w każdej szkole uczniowie, którzy nie chodzą na religię, mają alternatywę w postaci etyki. Czy etyka wlicza się do średniej ocen? Jeśli jest w szkole i uczestniczysz w zajęciach, to tak. 

Czy religia jest obowiązkowa? 

Dziś sytuacja wygląda tak, że opiekunowie prawni ucznia muszą wyrazić zgodę na jego uczestnictwo w lekcjach religii. Jeśli nie podpiszą zgody, uczeń nie chodzi na religię. 

Od nowego roku szkolnego minister Czarnek planuje jednak zmianę. Religia lub etyka będzie przedmiotem obowiązkowym, a nie dodatkowym. Co za tym idzie? Czy religia wlicza się do średniej na starych zasadach? Czy ocena z religii wlicza się do średniej według nowych kryteriów?

Zmienia się tylko to, że uczeń, który otrzyma z religii lub etyki ocenę niedostateczną, nie otrzyma promocji do następnej klasy. 

Coś jeszcze się zmieni? Czy religia wlicza się do średniej w 8 klasie? Nadal będzie się wliczać, ale dodatkowo może spowodować powtarzanie klasy. 

Zobacz: 30 lutego wracamy do szkoły – o co chodzi z tym żartem?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły