Ile osób gra w Fortnite na całym świecie?

Fortnite to relatywnie młoda gra (jej premiera miała miejsce w 2017 roku), która od momentu swego powstania przyciąga coraz to nowych graczy. Na czym polega fenomen gry, której liczba aktywnych graczy w maju 2020 osiągnęła poziom, który mógłby stanowić trzecie państwo świata pod względem liczby ludności? Ile osób gra w Fortnite? Tego dowiemy się z niniejszego artykułu.

Zobacz: Od ilu lat można grać w CS:GO? Sprawdzamy!

Czy Fortnite jest popularny? 

Od chwili powstania Fortnite niemalże z miejsca podbił serca graczy (przede wszystkim tych młodszych). Już w roku swojej premiery gra została nominowana przez PC Gamer do nagrody w kategorii ,,najlepsza gra w trybie kooperacji’’. W kwietniu 2017 roku tytuł został zgłoszony przez BAFTA do nagrody British Academy Games Awards w dwóch kategoriach: najlepszej rozwijającej się gry oraz najlepszej gry z trybem wieloosobowym. Fortnite zdobył statuetki w obu kategoriach.

W tym czasie Battle Royale był najchętniej streamowaną i oglądaną grą w serwisie Twitch. Produkcja Epic Games wyprzedziła wówczas inną grę opartą na podobnym schemacie rozgrywki (czyli trybie battle royale) PlayerUnknown’s Battlegrounds. O popularności tytułu może też świadczyć fakt, że w lutym 2019 roku DJ Marshmello zagrał koncert on-line w jednej z lokalizacji gry. Zdarzenie to obejrzało ponad 10 milionów użytkowników.

Gra uzyskała także przychylne opinie od wielu krytyków. Na ten przykład według agregatora Meracritic średnia ocen, jaką uzyskał Fortnite w wersji na PC, wynosi 81/100 punktów z 11 recenzji pochodzących ze specjalistycznych źródeł. Z kolei średnia dotycząca wersji na konsolę PlayStation 4 miała 78/100 punktów z 16 recenzji, a na Xbox One 85/100 punktów z pięciu recenzji. 

Źródło: epicgames.pl

O skali popularności gry ze stajni Epic Games może też świadczyć to, że pod koniec 2022 roku firma została pozwana przez rodziców dzieci grających w Fortnite. W pozwie sądowym zaznaczono, że tytuł silnie uzależnia najmłodszych odbiorców, którzy całkowicie poświęcają się grze kosztem ich właściwego funkcjonowania. Ponadto stworzona na potrzeby produkcji rozgrywka, zachęca do kupowania różnych elementów wykreowanej przez siebie postaci. W efekcie dzieci dokonują licznych płatności na rzecz Epic Games, co skutkuje uszczupleniem portfela ich rodziców. 

Zdaniem powodów firma świadomie, we współpracy z psychologami, zaprojektowała świat gry w taki sposób, by był on wysoce uzależniający. Jednak przedsiębiorstwo odpiera zarzuty, replikując, że w grze są dostępne na wyciągnięcie ręki narzędzia kontroli rodzicielskiej. Odpowiednie ich wykorzystanie wpłynie według Epic Games na ograniczenie czasu spędzonego na graniu, jak i blokadę możliwości kupowania rozmaitych przedmiotów.  

Ile osób gra w Fortnite?

Fortnite Battle Royal określany jest jako swego rodzaju fenomen na rynku gier komputerowych. Popularność gry porównywana jest przez analityków do osiągnięć starszych growych pozycji, takich jak World of Warcraft oraz Minecraft. Ile osób gra w Fortnite? Otóż w zaledwie dwa tygodnie po wydaniu, tytuł zdążył przyciągnąć ponad 10 milionów graczy. Trzy miesiące później ogłoszono, że popularność gry wzrosła ponad czterokrotnie – produkcja Epic Games przyciągnęła przed monitory 45 milionów użytkowników. 

Kolejne trzy miesiące niemalże potroiły tę liczbę. W czerwcu 2018 roku w opisywana gra miała 125 milionów aktywnych kont. W marcu 2019 roku okazało się, że 250 milionów osób gra w Fortnite – to tyle, ilu jest mieszkańców w całej Indonezji. Maj 2020 roku okazał się kolejnym przełomowym miesiącem w historii gry. Wtedy właśnie liczba zarejestrowanych użytkowników osiągnęła poziom 350 milionów, co jest wynikiem wręcz niebotycznym.

Zobacz: Zabawy dla 3 osób, czyli co można robić w 3 osoby?

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły