Czy ryba to mięso – co za tym przemawia?

Wegetarianizm owiany jest złą sławą. Zwłaszcza wśród starszych pokoleń, dla których obiad bez kotleta, to nie posiłek, a ryba to przecież nie mięso. Jaka jest jednak definicja mięsa? Co jest mięsem, a co nim nie jest? Dlaczego niektórzy wegetarianie jedzą ryby, a niektórzy nie? Jeśli jesteś ciekawy, skąd wynikają takie rozbieżności, to zapraszam do lektury.

Zobacz: Czy ryba to zwierzę? – jakie są fakty?

Czym jest mięso?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy ryba to mięso, zajmijmy się podstawami, czyli samą definicją mięsa. To bowiem przez nią ludzie różnie klasyfikują ryby. Oto definicja mięsa ze strony rządowej: 

Źródło: gov.pl

Jak widzisz, wyjaśnienie terminu mięsa nie uwzględnia ryb. Stworzone zostało ono głównie na potrzeby handlu. W dodatku przeważającą w Polsce religią jest chrześcijaństwo, w którym również ryby nie są uważane za mięso.

Jednak większości ludzi (zwłaszcza młodych) na pytanie, czy ryba to mięso, odpowiedziałoby twierdząco. W końcu tak samo, jak krowy, świnie czy kury są one czującymi zwierzętami. 

Czy ryba to mięso? 

To, czy ryba to mięso, zależy od tego, jaki tok myślenia obierzesz. Według mnie o wiele bardziej logicznym jest klasyfikowanie ryb jako mięso. 

Osoby, którym bliższa jest definicja mięsa, którą przeczytać możesz na stronie rządowej, przeważnie są/były wierzące. Katolicy podczas postu nie mogą jeść mięsa, ale ryby już tak. Jako że większość z nas została wychowana w domach, w których chodzi/chodziło się do kościoła (choćby sporadycznie), to teraz słysząc o różnego rodzaju dietach (np. wegetariańskiej) mamy dylemat, czy ryba to mięso. 

Zobacz: Suplementy 4F Fuel – opinie, forum. Białko z biedronki

Dlaczego wegetarianie jedzą ryby? 

Pytanie: Dlaczego wegetarianie jedzą ryby? zadają przeważnie osoby, które mylą fleksitarianizm z wegetarianizmem. Jednak nie ma się co dziwić, że ludzie gubią się już w tych wszystkich sposobach żywienia – z roku na rok jest ich coraz więcej, przez co ma nam się prawo to wszystko mieszać. 

Łosoś w sosie

W celu uporządkowania informacji co, na jakiej diecie się je, zdefiniuję weganizm, wegetarianizm i fleksitarianizm.

  • weganizm – osoby na tej diecie nie jedzą mięsa (w tym ryb) ani żadnych produktów odzwierzęcych, czyli m.in. mleka i jajek. Część z nich wyklucza również miód.
  • wegetarianizm – to sposób żywienia, który jest mniej restrykcyjny od weganizmu. Wegetarianie nie jedzą tylko mięsa – również ryb. 
  • fleksitarianizm – to taki ,,luźny” wegetarianizm. Osoby będące na takiej diecie z reguły nie spożywają mięsa i ryb, jednak od czasu do czasu (np. na przyjęciach) sobie na nie pozwalają. 

Pytanie, dlaczego wegetarianie jedzą ryby wynika po pierwsze z tego, że ludzie nie do końca wiedzą, czy ryba to mięso. Bierze się to również z tego, że część fleksitarian określa się mianem wegetarian, co wprowadza w błąd. Niektóre osoby myślą, że bardzo rzadkie spożywanie ryby czy kurczaka sprawia, że są wegetarianami. Taki sposób odżywiania nazywa się jednak wspominanym fleksitarianizmem. Część ludzi podłapuje ich błędne nazewnictwo, przez co później fora są pełne pytań, dlaczego wegetarianie jedzą mięso. 

To, czy ryba to mięso, zależy od definiującego. Nie ma bowiem zgodnej definicji mięsa. Rządowy i unijny jego opis wskazuje na to, że ten gatunek zwierząt nim nie jest. Do tego dochodzi kwestia religii panującej w naszym kraju, która również sugeruje, że ryba nie jest mięsem. Jednak wiele osób nie zgadza się z tym i inaczej ten produkt spożywczy określa. Ryby to zwierzęta, więc logika podpowiada, że powinny się one zaliczać mięsa kwalifikować. W dodatku mają one bardzo rozwinięty układ nerwowy i przerabianie ich na ten składnik diety jest dla nich tak samo bolesne, jak dla krów czy świń. Daj znać w komentarzu, co Ty o tym myślisz – czy ryba to mięso?

Zobacz: Ralph Kamiński – orientacja, życie prywatne, gej, rodzice, wzrost

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły