Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę w Polsce i na świecie?

Postać Świętego Mikołaja jest jedna z najpopularniejszych na całym świecie. Co roku dzieci czekają na prezenty, wierząc, że to właśnie on im je przynosi. Wiara w to, że Mikołaj istnieje, w Polsce i na całym świecie motywuje dzieci do pisania do niego listów każdego roku. Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę? Przedstawiamy jego historię, która sięga aż 3 wieku naszej ery. 

Zobacz: Na czym zarabia Vinted na swoje utrzymanie?

Kim był pierwowzór Świętego Mikołaja?

Głównie to kultura amerykańska utrwaliła wizerunek Świętego Mikołaja jako grubego staruszka z długą białą brodą. To czy Mikołaj istnieje czy nie podsycają corocznie produkcje filmowe. Świąteczne filmy pielęgnują przekonanie stereotypowego wyglądu Mikołaja, kreując jego postać jako starszego Pana w czerwonym stroju, który jeździ na saniach, ciągniętych przez swoje renifery. Zakłada się, że mieszka w Laponii lub na biegunie północnym. Czy Mikołaj istnieje? W Polsce wierzy się, że to on zawsze przynosi prezenty 6 grudnia. W niektórych regionach przyjęło się, że Mikołaj rozdaje podarunki również 24 grudnia.

To czy Święty Mikołaj istnieje, czy nie, jest zagwozdką dzieci, które stają się coraz bardziej świadome w okresie dorastania. Zaczynają wątpić w historię o latających saniach i grubym staruszku przeciskającym się przez każdy komin. Mimo że ta wersja wydaje się mało prawdopodobna i wierzą w nią tylko najmłodsze dzieci, wcale nie oznacza, że ktoś taki jak faktycznie kiedyś nie istniał. 

Historia Świętego Mikołaja została przekazywana z pokolenia na pokolenie od wielu lat. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć czy Mikołaj istniał. Ta wiedza opiera się bowiem na podstawie legend i opowieści powtarzanych i zapewne wielokrotnie zmienianych. Jako jego pierwowzór uznaje się mężczyznę zwanego Nikolaos. Urodził się w 270 roku niedaleko Miry, która obecnie jest obszarem przynależącym do Turcji. Według legendy był to chłopiec urodzony w zamożnej rodzinie, który jeszcze jako dziecko odziedziczył całą fortunę rodziców. Sam chętnie dzielił się nią z potrzebującymi, co nawiązuje do obecnie rozdawanych prezentów przez Mikołaja. Młody mężczyzna w późniejszym czasie powierzył swoje życie Bogu i został biskupem. 

Zobacz: Czy owady to zwierzęta?

Czy Święty Mikołaj istnieje?

Konieczność wyjawienia prawdy na temat tego, czy Święty Mikołaj istnieje jest ciężka dla każdego rodzica. Historia z elfami i świąteczną magią ma w sobie elementy, które coraz bardziej świadome dzieci podają w wątpliwość. Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy Święty Mikołaj istnieje. Zależy czy mamy na myśli fikcyjną postać w czerwonym stroju, czy biskupa, który żył wiele lat temu, a jego historia jest nadal żywa poprzez opowiadane o nim legendy. 

Źródło: polskatradycja.pl

Jak wyglądał prawdziwy Święty Mikołaj?

Kult Świętego Mikołaja został w dużej mierze spopularyzowany przez amerykańską reklamę, słynną na całym świecie. To reklama Coca-Coli, stworzona w roku 1930. Jej twórca wykreował postać Mikołaja, idealnie wpasowującą się w opis aktualnego postrzegania tego, jak wygląda Święty Mikołaj. 

Na podstawie starych ikonografii i opowieści można wnioskować, że biskup z Miry wyglądał bardzo skromnie. Był męczennikiem, prześladowanym ze względu na swoją wiarę. Trafił nawet do więzienia, ze względu na głoszenie swoich przekonań religijnych. Cały majątek odziedziczony po rodzicach rozdał potrzebującym. Jego pierwotny wygląd znacznie więc odbiega od tego, jak we współczesnej kulturze przedstawia się postać Świętego Mikołaja. 

Czy warto mówić dziecku o Świętym Mikołaju?

Czy Mikołaj istnieje? W Polsce to pytanie wybrzmiało zapewne w każdym domu. Wiara w to, że prezenty przynosi sympatyczny Święty Mikołaj, sprawia dzieciom na pewno wiele radości. Warto jednak w pewnym momencie uświadomić je, jaka jest prawda. Najlepiej zrobić to, zanim uprzedzi rodziców kolega czy koleżanka w szkole. Coraz to młodsze dzieci mają też dostęp do internetu, gdzie również mogą znaleźć sprzeczne informacje w kwestii tego, czy Święty Mikołaj istnieje. 

Ta nowina, szczególnie dla tych młodszych dzieci, może być szokująca. Może ich żal złagodzi legenda o biskupie z Miry, który był pierwowzorem Mikołaja. Warto opowiedzieć im o postaci, która kiedyś faktycznie istniała i wytłumaczyć, że obecnie pielęgnuje się pamięć o nim właśnie poprzez podtrzymywanie historii o tym, że Mikołaj istnieje naprawdę, lecz przybiera ona nieco inną postać 

To, czy Święty Mikołaj istnieje, czy nie jest ciekawym pytaniem. Wiele dzieci zapewne zastanawia się, czy Mikołaj istnieje naprawdę. O ile oczywiste jest, że wykreowana wizja staruszka przemierzającego cały świat w jedną noc jest fikcyjna to pytanie, czy Mikołaj istnieje, może odnosić się do żywej legendy na temat istnienia Nikolaosa. Był biskupem, który cały swój majątek rozdał potrzebującym. Opowieść o nim jest przykładem, który warto opowiedzieć każdemu dziecku. Historii jego życia można użyć w momencie, kiedy rodzic będzie tłumaczył dziecku, czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę. 

Zobacz: Czy zachowanie wlicza się do średniej i do czerwonego paska?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły