Czy w paczkomacie można płacić kartą i jak to sprawdzić?

Paczkomaty bez wątpienia zrewolucjonizowały rynek usług kurierskich. Dziś nie musisz czekać na kuriera w domu, aby odebrać swoją przesyłkę. Wystarczy, że zamówisz ją do paczkomatu i masz aż 48 godzin na to, by ją odebrać. Poza tym korzystanie z wysyłki do paczkomatu prawie zawsze jest tańsze niż typowa przesyłka kurierska. 

Czy wobec tego ten system nie ma wad? Sprawdziliśmy, czy przy przesyłkach do paczkomatu, można korzystać z wysyłki za pobraniem. Ci, którzy kupują droższe rzeczy często obawiają się za nie płacić z góry, ponieważ nie do końca mają zaufanie do sprzedawców. Przeczytaj, czy:

  • w paczkomacie można zapłacić gotówką, 
  • czy w paczkomacie Inpost można płacić kartą, a jeśli tak to czy w każdym paczkomacie można płacić kartą.

Zobacz: Co to jest paczka w Ruchu i jak to działa?

Czy w paczkomacie można płacić kartą?

Pewnie korzystając z paczkomatu, zastanawiałeś się, jak zapłacić w paczkomacie kartą, jeśli wybiera się płatność przy odbiorze. Kiedyś Inpost testował taką usługę w niektórych paczkomatach. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz na stronie tej firmy kurierskiej informacje o tym, jak zapłacić w paczkomacie kartą. Treści na temat tego, czy w paczkomacie Inpost można płacić kartą, oznakowane są jednak jako archiwalne. 

Od razu możemy też odpowiedzieć na pytanie: czy w każdym paczkomacie można płacić kartą. Opcja ta była dostępna tylko w niektórych maszynach Inpostu. Kiedy paczkomatów było niewiele, pojawił się plan, by w każdym można było płacić kartą. Dziś jednak mamy po dwa – trzy stanowiska paczkomatowe w każdej małej wiosce i opcja płatności kartą nie jest w nich dostępna.  

Obecnie, co potwierdziliśmy u konsultanta firmy, nie ma możliwości płacenia za przesyłkę bezpośrednio w maszynie. Żaden paczkomat nie jest przystosowany do tego, by pobierać płatności. Maszyny Inpost nie mają wbudowanego terminala. 

Źródło: 1000i.pl

Czy w każdym paczkomacie można płacić kartą?

Kilka lat temu klienci Inpostu szukali informacji, jak sprawdzić czy w paczkomacie można płacić kartą, bo niektóre paczkomaty dawały taką możliwość. Na dziś jednak odpowiedź na pytania:

  • czy w paczkomacie można zapłacić gotówką i
  • czy w paczkomacie Inpost można płacić kartą

brzmi: nie ma takiej możliwości. 

Nie oznacza to jednak, że do paczkomatu nie może być wysłana przesyłka pobraniowa. Jest to możliwe, ale przesyłkę opłaca się przez konto bankowe, za pomocą typowej bramki do szybkich przelewów. 

Kiedyś klienci chcieli wiedzieć, jak sprawdzić czy w paczkomacie można płacić kartą. Dziś szukanie takiej informacji jest po prostu bezcelowe. Piszemy o tym poniżej. 

Jak sprawdzić czy w paczkomacie można płacić kartą?

Nie da się sprawdzić tego, czy w paczkomacie Inpost można płacić kartą, ponieważ żaden paczkomat nie obsługuje płatności przy pomocy kart płatniczych. Tak samo zresztą nie ma sensu sprawdzać, czy w paczkomacie można zapłacić gotówką. Takiej możliwości nigdy nie było. Maszyna nie byłaby w stanie zweryfikować tego, czy płatność jest prawidłowa. 

Czy w paczkomacie można zapłacić gotówką?

W paczkomatach nie można płacić za przesyłkę. W grę nie wchodzi ani karta, ani BLIK, ani gotówka. Co zatem zrobić, jeśli komuś bardzo zależy na przesyłce pobraniowej i nadal poszukuje informacji na temat tego, jak zapłacić w paczkomacie kartą albo jaka jest dobra alternatywa?

Możesz wybrać paczkę pobraniową z dostawą do paczkomatu. Wtedy w e-mailu lub aplikacji mobilnej możesz opłacić przesyłkę. Gdy to zrobisz, otrzymujesz kod odbioru paczki. 

W praktyce jednak, jeśli zamawiasz towar o wysokiej wartości i obawiasz się, czy sprzedawca nie zwinie się z twoją gotówką, wybierz dostawę do domu. 

Każda firma kurierska dostarcza przesyłki pobraniowe. Będziesz mógł otworzyć paczkę, sprawdzić zawartość i zapłacić kurierowi gotówką lub kartą. 

Źródło: inpost.pl

Nie możemy wykluczyć, że w przyszłości płatności przy pomocy karty wrócą do paczkomatów. Najpewniej będzie to zależeć od tego, na ile tego rodzaju usługa będzie 

potrzebna klientom. Wtedy też opublikujemy szczegółową instrukcję na temat tego, jak zapłacić w paczkomacie kartą.

Zobacz: Paczka w tranzycie – co to oznacza, ile czasu tam będzie?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły