Dla większości ludzi zabrudzenia smołą nie są zbyt częste. Jeśli jednak taka plama pojawi się na skórze lub jakimś materiale, bardzo ciężko się jej pozbyć. Jak oraz czym zmyć smołę? Podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby na to, czym zmyć smołę z rąk czy lakieru Twojego samochodu. W artykule znajdziesz pomysły na odplamianie każdej problematycznej nawierzchni, na której smoła może pozostawić plamę.
Zobacz: Jak usunąć żywicę z ubrania, rąk, włosów i samochodu?
Czym jest smoła?
Smoła jest substancją, którą wykorzystuje się powszechnie w budownictwie oraz przy budowie i remontach drogowych. Jest wytwarzana z węgla, rzadziej z drewna lub torfu. Może zawierać śladowe ilości grafitu. Ma kleistą konsystencję i czarny kolor, przez co wiele osób nie wie, czym sprać smołę. Jej grube warstwy bardzo ciężko zmyć z karoserii samochodu i różnych innych materiałów.
Jak zmyć smołę z lakieru samochodu?
Smoła dawniej była używana przy tworzeniu dróg. W lecie narażona na wysokie temperatury potrafi zmienić swoją konsystencję i zabrudzić samochód. Czym zmyć smołę z samochodu? Starym dobrym sposobem na tego typu zabrudzenia jest nafta. Wystarczy posmarować nią miejsce zabrudzone smołą i przetrzeć kilka razy. Po tym zabiegu powinna bez problemu odchodzić od powierzchni samochodu. Wystarczy zebrać jej resztki. Najlepiej użyć czegoś miękkiego, np. gąbki, aby nie porysować lakieru auta. Czym jeszcze zmyć smołę z lakieru? Istnieją specjalne preparaty, które stworzone zostały po to, aby skutecznie usuwać i jednocześnie chronić lakier przed uszkodzeniem.
Na gotowe produkty chemiczne warto zdecydować się również w momencie, kiedy zastanawiasz się, czym zmyć smołę z karoserii samochodu i skóry w aucie. Specjalnie dopracowane substancje pozwalają na usunięcie najcięższych zabrudzeń, przy jednoczesnej gwarancji ochrony elementów z gumy czy plastiku. W większości preparaty są też bezwonne, dzięki czemu nie musisz dodatkowo znosić nieprzyjemnego zapachu po usunięciu plam.
Czym zmyć smołę ze skóry?
Pośród rad czym zmyć smołę z rąk najczęściej pojawiają się dwa domowe sposoby. Pierwszym z nich jest pozostawienie jej do wyschnięcia. Następnie można przyłożyć do niej kostki lodu, aby szybciej stwardniała. Dzięki temu łatwiej będzie ją po prostu zeskrobać z powierzchni dłoni. To, czym możesz zmyć smołę ze skóry jest też masło. Pomoże ono rozpuścić substancję, po czym bez problemu zetrzesz ją ręcznikiem papierowym.
Zobacz: Czym zmyć samoopalacz z dłoni, nóg i twarzy?
Czym zmyć smołę z ubrań?
Jak zmyć smołę z ubrań? Najlepiej na początku postarać się zeskrobać jej jak najwięcej. Trzeba jednak uważać na to, żeby nie rozprowadzić plamy na większą powierzchnię. Odpowiadając na pytanie, czym sprać smołę, warto wymienić olejek eukaliptusowy. Należy nanieść go na plamę i odczekać kilka minut, a następnie wyprać ubranie tak, jak zwykle. Jednym z niezawodnych domowych sposobów jest też gorące mleko. Należy zamoczyć w nim zabrudzoną tkaninę, a kolejno posypać ją talkiem. Tak zaaplikowany proszek powinien zostać pozostawiony do wyschnięcia na około 2-3 godziny.
Czym zmyć smołę z płytek?
W przypadku płytek warto stosować łagodne rozwiązanie, po to, aby ich nie zniszczyć. W takim razie, czym zmyć smołę z płytek? Najpierw należy spróbować usunąć jej nadmiar z zabrudzonych kafelków. Żeby jak najdokładniej zmyć smołę i nie uszkodzić płytek, najlepiej użyć do tego zabiegu tępego narzędzia. Najodpowiedniejsze do tego, aby zmyć smołę z płytek będą drewniane narzędzia lub zaokrąglony nóż. Następnie warto rozpuścić substancję czymś tłustym. Sprawdzi się tutaj masło. To zwykłe, ale też to zrobione z orzechów. Po odczekaniu kilku do kilkunastu minut, resztki zabrudzeń można zebrać ręcznikiem papierowym. Warto pamiętać o tym, że po zmyciu smoły z płytek, należy dokładnie ją umyć, aby pozbyć się tłustej powłoki.
Czym zmyć smołę z kostki brukowej?
Jeśli nie wiesz, czym zmyć smołę z kostki brukowej, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe rozwiązanie. Najpierw najlepiej usunąć jak największą warstwę smoły. Nie każde jednak narzędzia się do tego nadają. Pod wpływem rozgrzanej tarczy smoła może zacząć się kleić. Wtedy będzie jeszcze ciężej ją usunąć. Dlatego najlepiej użyć do tego specjalnych narzędzi skrawających, które mają małą powierzchnię tarcia i są odporne na zlepianie przy kontakcie z tą substancją. W tym przypadku to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na to, jak zmyć smołę z kostki brukowej.
Co z substancjami chemicznymi? Jak wiemy z artykułu, są one doskonałym rozpuszczalnikiem smoły. Nie są jednak dobrym pomysłem na to, czym zmyć smołę z kostki brukowej. Dlaczego? Nawet jeśli środki dobrze rozpuszczą podkład, wchłoną się w podłoże. Może to sprawić, że na kostce pojawi się kolejne zabrudzenie, ale tym razem praktycznie niemożliwe do usunięcia.
Po przeczytaniu artykułu już wiesz, czym zmyć smołę z rąk. Aby zmyć smołę ze skóry, nie wystarczy zwykłe mydło. Pamiętaj, że doskonale rozpuszczają ją wszystkie tłuste produkty, szczególnie masło. Do zmycia smoły z karoserii i lakieru samochodu najlepiej zastosować specjalnie do tego przeznaczone środki chemiczne. Wtedy masz gwarancję, że elementy Twojego auta nie ulegną zniszczeniu. W przypadku każdego materiału najpierw najlepiej poczekać do zaschnięcia i spróbować oderwać kawałki smoły. Pozostałości należy rozpuścić i wyczyścić delikatnie, tak, żeby nie zniszczyć materiału.