Jak usunąć żywicę z ubrania, rąk, włosów i samochodu?

Plamy z żywicy są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Najlepiej zrobić to dość szybko, szczególnie jeśli pojawiły się na tekstyliach. Musisz wiedzieć, że plamy, które zostały zaprane w nieodpowiedni sposób, najprawdopodobniej pozostaną na odzieży, czy tapicerce na zawsze.  

Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na to:

 • czym zmyć żywicę z ubrania,
 • czym wyczyścić żywicę ze spodni,
 • czym zmyć żywicę z rąk,
 • czym zmyć żywicę z włosów
 • czym zmyć żywicę z auta,
 • jak zmyć żywicę z szyby.

Dowiedz się, czym usunąć żywicę skutecznie i bez szkody dla materiału, na którym się znalazła. Nie musisz wyrzucać poplamionych ubrań, bo zaraz będziesz wiedzieć, czym usunąć plamy z żywicy. 

Nasz miniporadnik zaczniemy od informacji na temat tego, czym zmyć żywicę z ubrania. 

Nie da się ukryć, że najwięcej osób poszukuje sposobu właśnie na to jak usunąć żywicę z ubrania (zwykle chodzi o to, czym wyczyścić żywicę ze spodni). Zaraz po nich są ci, którzy nie wiedzą, czym zmyć żywicę z ciała (zwykle: czym zmyć żywicę z rąk albo czym zmyć żywicę z włosów). 

Zobacz: Czym zmyć długopis ze skóry – ekoskóry – mebli i ubrań?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Zaczniemy od sposobu na to, czym zmyć żywicę z ubrania (np. czym wyczyścić żywicę ze spodni, by nadal je nosić). Takim plamom trzeba najpierw dać wyschnąć. Wtedy uda się je częściowo wykruszyć. Aby przyśpieszyć ten proces, można włożyć tkaninę do zamrażarki na kilka godzin. Starym domowym sposobem na to czym usunąć plamy z żywicy z tkanin jest tłuszcz. Najpierw zdrap wierzchnią warstwę żywicy. Następnie nanieś na plamę oliwkę, margarynę lub masło i pozostaw na kilka minut. Potem zmyj tłuszcz spirytusem albo środkiem do tłustych plam. 

Skutecznym środkiem na to, czym usunąć żywicę, może okazać się także spray Meglio lub odplamiacz do kleju dr.Beckmann. 

Źródło: archwium allegro.pl

W przypadku tkanin bawełnianych albo z jeansu, możesz spróbować usunąć plamę żelazkiem. Połóż na plamie papier do pieczenia i zacznij prasować. Żywica powinna przykleić się do papieru. Zaś tłustą plamę, która zostanie, usuniesz Meglio albo spirytusem. Znasz ten sposób, jeśli kiedyś musiałeś usunąć z tkaniny wosk. 

Czym zmyć żywicę z rąk?

Do ciała należy używać tylko delikatnych środków, nie chemii gospodarczej.  Najlepiej smarować dłonie tłuszczem (masło, olej kokosowy, oliwka) do momentu aż plama się rozpuści. Można użyć również spirytusu albo spróbować zetrzeć plamy pumeksem. Do umycia rąk możesz też wykorzystać gęsty płyn do mycia naczyń. Jest bezpieczny dla skóry i zawiera detergenty, które usuwają silne zabrudzenia. 

Czym usunąć plamy z żywicy, jeśli są zaschnięte? Możesz wykorzystać także pastę BHP albo zmywacz do paznokci. Uważaj, by nie poparzyć nim skóry!

Te same środki stosuj wtedy, gdy szukasz informacji na temat tego, czym zmyć żywicę z ciała. Zachować jednak szczególną ostrożność. W przypadku wystąpienia długotrwałych podrażnień, skonsultuj się z lekarzem.

Poniżej podpowiemy, czym zmyć żywicę z włosów oraz sierści psa. 

Zobacz: Czym zmyć samoopalacz z dłoni, nóg i twarzy?

Czym zmyć żywicę z włosów?

Szukasz sposobów na to, czym zmyć żywicę z włosów? Tu też możesz użyć tylko naturalnych środków – wetrzyj w plamę tłuszcz lub jeśli to możliwe, odetnij ubrudzony kosmyk. 

Jeśli zaś zastanawiasz się, czym zmyć żywicę z sierści psa, postępuj dokładnie tak samo. Na forum dla osób posiadających psy, przeczytaliśmy także, że sprawdza się wcieranie w posklejaną sierść majonezu. W żadnym wypadku nie możesz pozostawić plamy. Nie dość, że wygląda nieestetycznie, w takiej sierści będą gromadzić się bakterie.  

Jak usunąć żywicę z samochodu?

O to, czym zmyć żywicę z auta w ogóle nie musisz się martwić. Sklepy ze środkami do detailingu oferują sporo preparatów, m.in.:

 • Mafra Preparat do usuwania żywicy w spray’u,
 • Removal of Resin Daniel Washington.
Źródło: mafra.pl

O tym, czym zmyć żywicę z auta, przeczytasz też w serwisach internetowych, które opisują sposoby na to, jak dbać o samochód. Jeśli nie chcesz usuwać plamy samodzielnie, oddaj samochód do detailingu. Tam na pewno poradzą sobie z plamami z żywicy. 

Jeśli nie wiesz, jak zmyć żywicę z szyby, czytaj dalej!

Jak zmyć żywicę z szyby?

Do szyb samochodowych użyj środków do usuwania żywicy z samochodu. Możesz wykorzystać też SONAX Preparat do Usuwania Żywicy. Sprawdzi się też w przypadku żywicy na szybach w oknach, co – jeśli mieszkasz w lesie – też może się zdarzyć. 

Znasz inne sposoby na to, czym usunąć żywicę? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Jeśli u ciebie sprawdziły się nasze sposoby na to, jak: 

 • czym zmyć żywicę z rąk,
 • jak usunąć żywicę z ubrania,
 • czym zmyć żywicę z auta,
 • czym usunąć plamy z żywicy we włosach,

cieszymy się, że mogliśmy pomóc!

Zobacz: Czym zmyć wosk i stearynę z pomnika granitowego?

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły