Związek oparty na kłamstwie jest wyniszczający i prawie zawsze kończy się źle. Zaufanie i poczucie bezpieczeństwa to podstawowe potrzeby człowieka, który nawiązuje relacje z drugą osobą. Kłamstwo jest tego zaprzeczeniem. Nie oznacza to, że na pytanie czy wybaczyć kłamstwo w związku odpowiedź zawsze brzmi nie. Warto jednak pamiętać o tym, że odbudowanie zaufania po tym, jak kłamstwo wyszło na jaw, nie jest proste.
Zobacz: Dlaczego nie mam przyjaciół. Życie bez przyjaciół i znajomych
Związek oparty na kłamstwie
Kiedy jesteś w związku, oddajesz drugiej osobie całego siebie: kochasz, troszczysz się i zdobywasz na poświęcenia. Chcesz wspólnie dzielić radość, ale też znaleźć pocieszenie, gdy jest ci źle. Jeśli nagle dowiadujesz się, że za swoje serce na dłoni, dostajesz kłamstwo, całe wyobrażenie na temat związku zmienia się w pył.
Odkrycie prawdy może być jednym z trudniejszych momentów twojego życia. Zresztą te, które nastąpią tuż po nim, też nie będą łatwe. Będziesz bowiem musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto być z kimś kto kłamie.
Kłamstwo i manipulacja działają bardzo destrukcyjnie na każdą relację. Zdaniem specjalistów związek oparty na kłamstwie jest toksyczny i może doprowadzić oszukiwaną osobę do skrajnie negatywnego stanu emocjonalnego.
Czy warto być z kimś kto kłamie?
Jeśli przyłapałeś partnera lub partnerkę na kłamstwie, postaraj się wyjaśnić, co było jego powodem. W niektórych związkach kłamstwo pojawia się dlatego, że partnerzy chcą się nawzajem chronić i nie mówią sobie całej prawdy, by oszczędzić sobie stresu. W praktyce możesz tygodniami nie wiedzieć, że najbliższa ci osoba ma kłopoty w pracy i zaraz zostanie zwolniona albo popadła w długi, z którymi sobie nie radzi.
Czy warto być z kimś kto kłamie, by cię chronić? Czy wybaczyć kłamstwo w związku, jeśli okoliczności są właśnie takie?
Nie dam ci recepty ani instrukcji. Z czasem przekonasz się, że wszelkie dobre rady zdają się na nic, bo nikt nie wie, co czujesz i czy jesteś w stanie zaakceptować to, że byłeś okłamywany.
Jeśli wasz związek ma silne podstawy, najpewniej takie kłamstwa nie sprawią, że go zakończycie. Nie od razu wszystko wróci do normy, ale jest duża szansa na to, że wzajemnie wyjaśnienia sprawią, że nadal będzie razem. Możecie skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże wam odbudować wzajemne zaufanie.
Możliwe jednak, że byłeś oszukiwany, by drugiej stronie tak było wygodniej. Kłamstwa nie miały za zadanie chronić ciebie, a ją. Wtedy najczęściej partnerzy rozstają się, bo kłamstwa doprowadziły do tego, że już zwyczajnie nie było czego zbierać.
Zobacz: Czy milczenie działa na faceta, czy go boli?
Czy wybaczyć kłamstwo w związku?
Nieważne, czy okłamywany byłeś notorycznie, czy przyłapałeś partnerkę na kłamstwie raz, wasza relacja została poważnie zachwiana. To naturalne, że wtedy stajesz się podejrzliwy i trudno ci czerpać radość z wspólnie spędzanego czasu.
Pamiętaj też, że czym innym jest to, czy wybaczysz kłamstwo, a czym innym, czy chcesz nadal być w tym związku. Bardzo możliwe, że pogodziłeś się z tym, że cię okłamywano: zracjonalizowałeś to sobie, przyjąłeś do wiadomości i wiesz, że czasu nie cofniesz. Wiele wskazuje na to, że udało ci się wybaczyć kłamstwo w związku. Nie oznacza to jednak, że nadal chcesz w takim związku być.
Wiele par po tym, gdy pojawi się tego rodzaju kryzys, próbuje ratować swój związek, ale trudno im odbudować utracone zaufanie. W związku z tym rozstają się, bo nie są w stanie być dłużej razem.
Kiedy odkryłeś, że tworzyłeś związek oparty na kłamstwie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolisz poświęcić energię na jego odbudowanie, czy na to, by przeżyć okres żałoby i iść dalej w pojedynkę. Nikt nie podejmie tej decyzji za ciebie. Wbrew pozorom to moment, w którym przyda się chłodna kalkulacja. Musisz wziąć pod uwagę wiele okoliczności, a przede wszystkim myśleć o tym, co będzie lepsze dla ciebie.
Nieważne, czy zdecydujesz się na rozstanie, czy próbę odbudowy związku, pamiętaj, że nie musisz być z tym wszystkim sam. Skorzystaj z pomocy terapeuty, który sprawi, że poradzisz sobie w nowej sytuacji.