Jak wygląda Pan Kleks, ile ma lat, krótki opis

Ambroży Kleks to postać literacka stworzona przez Jana Brzechwę. Był bohaterem cyklu książek: Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa oraz Tryumf Pana Kleksa. To postać niezwykła i magiczna. Jej pierwowzorem miał być Franciszek Fiszer, polski filozof i erudyta. Poniżej przedstawiamy krótki opis Pana Kleksa, który przyda się każdemu uczniowi, który musi przygotować opracowanie lektury. Z naszego tekstu dowiesz się:

  • jaki był charakter Pana Kleksa 
  • jak wygląda Pan Kleks
  • ile lat ma Pan Kleks
  • kto uczył się w akademii
  • jak wyglądało życie uczniów akademii Pana Kleksa

Książka Jana Brzechwy to lektura szkolna w 4. klasie szkoły podstawowej. Uczniowie od lat chętnie sięgają po tę pozycję, bo napisana jest niezwykle ciekawym i przystępnym językiem. Pan Kleks uczy wrażliwości i pokazuje, że świat jest pełen magii. Udowadnia, że każdy, jeśli tylko nauczyciele znajdą w sobie odpowiednie kompetencje, może stać się zdolnym i wybitnym uczniem. Choć metody nauczania w akademii były niestandardowe, jej uczniowie byli niezwykle bystrzy i posiadali szeroką wiedzę. 

Lektura doczekała się ekranizacji (1983 rok), w której brawurową rolę zagrał Piotr Fronczewski. 

Zobacz: Jak wygląda diabeł? Czy są zdjęcia prawdziwego diabła?

Charakter Pana Kleksa

Pan Kleks jest człowiekiem niezwykle pogodnym i radosnym. Nie martwi się na zapas, ani nie złości. Jego uczniowie darzą go ogromny zaufaniem i szacunkiem, choć zdarza mu się zachowywać jak małe dziecko. 

Ma niezwykłe zdolności: potrafi czytać w myślach, latać i zmieniać rozmiar przedmiotów. Widzi także sny – zbiera je z lusterek, które znajdowały się przy łóżkach uczniów i robi z nich kolorowe tabletki, które chłopcy dostają przed snem. Dzięki nim ich sny mają być ciekawe. 

Przygotowywał uczniom swojej akademii posiłki z farb. Tej niezwykłej sztuki (oraz wielu innych umiejętności) nauczył go doktor Paj-Chi-Wo. Farba niebieska była kwaśna, żółta słona, a zielona słodka. Dzięki umiejętności mieszania ich w odpowiedni sposób, uczniowie mogli jeść posiłki o smaku waniliowym albo owocowym. 

Charakter Pana Kleksa sprawiał, że uczniowie byli do niego bardzo przywiązani i chętnie się uczyli. Wiedzieli, że ich nauczyciel jest niezwykły i posiada niesamowite umiejętności. Dzięki temu nauka w akademii była dla nich niezwykłym czasem pełnym przygód. 

Źródło: filmweb.pl

Sprawdź nasz krótki opis Pana Kleksa – pozwoli usystematyzować informacje z lektury. 

Zobacz: Apcoa reklamacje — jak wyglądają?

Krótki opis Pana Kleksa

Ambroży Kleks to główny bohater serii książek Jana Brzechwy. Jest jedynym nauczycielem i wychowawcą w akademii. To szkoła, w której uczą się tylko chłopcy o imionach rozpoczynających się na literę a

Choć wygląda, jak mężczyzna w średnim wieku, nie do końca wiadomo, ile lat ma Pan Kleks. Z jednego z opisów w książce wynika, że jest o 20 lat młodszy od swojego ucznia Adama Niezgódki. 

Jest postacią niezwykle barwną i budzącą sympatię. Jego przysmakiem są motyle i kolorowe pigułki wytwarzane ze snów uczniów. Kolekcjonuje piegi i jest wszechstronnie wykształcony. Całą wiedzę i umiejętności przekazał mu chiński uczony, doktor Paj-Chi-Wo. 

Ma oddanego przyjaciela – szpaka Mateusza, który potrafi mówić. Jego przysmakiem są zużyte piegi Pana Kleksa. Kiedyś był człowiekiem. W książce kolekcjonował guziki, by ponownie wrócić do ludzkiej postaci. 

Akademia, w której mieszka nauczyciel wraz z uczniami, to trzypiętrowy barwny budynek. Dostęp do jednego z pięter ma tylko nauczyciel, bo ukryte są tam jego sekrety. Wśród przedmiotów szkolnych pojawia się kleksografia, granie w piłkę globusem oraz leczenie chorych sprzętów. 

Jak wygląda Pan Kleks? 

Pan Kleks jest szczupłym mężczyzną, ale jego sylwetka nie jest wyraźnie zarysowana. Wszystko dlatego, że nosi wiele nieco za dużych ubrań. Jego charakterystyczna żółto-cytrynowa kamizelka ma kieszenie pełne płomieni, ale mimo tego nie pali się. 

Ambroży Kleks ma bujną czuprynę, która mieni się wszystkimi kolorami tęczy, pomarańczowe wąsy i czarną bardzo długą brodę. Nos Pana Kleksa jest duży i zakrzywia się w lewo lub prawo w zależności od pory roku. Twarz nauczyciela akademii pokryta jest piegami, które uwielbia. Dostawał je od golarza Filipa, który przychodził do niego w każdy czwartek. 

Pan Kleks nosił binokle, ale równie często spoglądał na wszystkich swoim przenikliwym wzrokiem ponad nimi. 

Zobacz: Siren Head – czy istnieje? Jak wygląda, zdjęcia

Ile lat ma Pan Kleks? 

Ambroży Kleks to postać magiczna – miał być młodszy o 20 lat od swojego 12-letniego ucznia. Wyglądem przypominał mężczyznę w średnim wieku, ale był niezwykle barwny, co zupełnie nie przystawało do tego, na ile lat wyglądał. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły