Dlaczego nie mam przyjaciół. Życie bez przyjaciół i znajomych

Przyjaźń to czasem najtrwalsza relacja, jaką udało ci się nawiązać. W przeciwieństwie do członków rodziny, sąsiadów i znajomych z pracy, przyjaciół możesz sobie wybrać. Pamiętaj jednak, że przyjaciele nie są ci dani raz na zawsze. Jeśli zaniedbasz to, co was łączy i zabraknie ci czasu na rozmowy z przyjaciółmi, możesz zostać sam. Brak znajomych po 30 jest tego naturalną konsekwencją. Twoi przyjaciele oddalą się od ciebie, a w najlepszym wypadku wasze relacje ulegają ochłodzeniu. 

Jeśli pytasz czasem sam siebie: dlaczego nie mam znajomych, dlaczego nie mam przyjaciół, sprawdź, czy nasze rady pozwolą ci na nowo zjednać sobie ludzi i zdobyć przyjaciół na całe życie. 

Zobacz: 100 pytań do przyjaciela – mocne, zboczone, szczere pytania do kolegi / przyjaciela

Dlaczego nie mam przyjaciół?

Jesteś dorosły. Około 9 godzin dziennie spędzasz w pracy, potem masz jakieś domowe obowiązki. W codziennej bieganinie nietrudno zapomnieć o czasie wolnym i przyjaciołach. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na regularne kontakty ze znajomymi, stajesz przed smutnym faktem: nie mam znajomych

Bardzo możliwe, że po beztroskich czasach młodości, każde z was poszło w swoją stronę: jedni się wyprowadzili, inni założyli rodziny i nie mają czasu na spotkania towarzyskie. W takiej sytuacji również nietrudno o rozluźnienie więzi i właściwie brak znajomych po 30. 

Jak poradzić sobie z brakiem znajomych w tej sytuacji? Spróbujmy znaleźć rozwiązanie tej sytuacji!

Jak poradzić sobie z brakiem znajomych?

Życie bez przyjaciół jest bardzo trudne. Nawet jeśli jesteś optymistą i dobrze radzisz sobie w życiu, od czasu do czasu chciałbyś pogadać z kimś, kto dobrze cię rozumie i opowiedzieć, jak minął ci tydzień, czy dzień. 

Jeśli jesteś w stałym związku, masz o wiele łatwiej. Partnerka, czy partner mogą stać się twoim powiernikiem i zrekompensować ci brak przyjaciół. Dowodów na to, że w związku warto przyjaźnić się, nie trzeba długo szukać. 

Inaczej jest, gdy nie udało ci się założyć rodziny i jesteś sam. Wtedy warto rozejrzeć się za przyjaciółmi, wyjść do ludzi i spróbować się z kimś zwyczajnie zakumplować. 

Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z brakiem znajomych i nie chcesz być sam, sprawdź, co możesz zrobić:

  1. poszukaj ludzi o podobnych do twoich zainteresowaniach

Sport, górskie wędrówki a może wyścigi samochodowe? Szukaj przyjaciół wśród ludzi, którzy interesują się tym, co ty. W ten sposób możecie wspólnie spędzać czas bez rezygnowania z pasji, które sprawiają wam radość.

Źródło: pixabay.com
  1. magia internetu

To będzie wymagać od ciebie sporej odwagi, ale możesz szukać przyjaciół na lokalnych forach i czatach. Z czasem wirtualna rozmowa może przenieść się do prawdziwego świata i zyskasz wspaniałego przyjaciela.

Zobacz: Jak przeprosić chłopaka? Co napisać, co kupić, co zrobić?

  1. środowisko zawodowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawiązać bliższą znajomość z kimś z pracy. Jeśli jest ktoś, z kim dobrze ci się gada, zaproponuj wspólnie wyjście po pracy. Okaż swoje zainteresowanie, zaoferuj pomoc – w ten sposób najłatwiej zyskać przyjaciela. 

Życie bez przyjaciół

Jeśli przyznałeś się przed samym sobą: nie mam znajomych, zrobiłeś pierwszy krok do tego, by ta sytuacja się zmieniła. W czasach szkolnych co chwilę udawało ci się z kimś zaprzyjaźnić i nie potrzebowałeś żadnej instrukcji, by to zrobić. W dorosłym życiu nie jest to takie proste, dlatego tak wielu ludzi narzeka na brak znajomych po 30.  

Zadajesz sobie pytanie: dlaczego nie mam znajomych? Przyczyn takiego stanu może być kilka:

  • nieśmiałość – trudno nawiązywać ci nowe relacje, bo jesteś introwertykiem,
  • trudny charakter – może nie masz świadomości, że ludzi męczy twój sposób bycia (narzekanie, apodyktyczność)
  • brak czasu – przyjaźń, tak jak i związek, trzeba pielęgnować, jeśli raz, czy dwa nie znalazłeś czasu dla przyjaciela w potrzebie, ten mógł się od ciebie odwrócić
  • rodzina i związek – wielu ludzi traci kontakt ze swoimi znajomymi, gdy wiąże się z kimś spoza ich kręgu, wchodzi wtedy w nowe towarzystwo i spotyka się ze znajomymi swojej drugiej połowy; to błąd, mimo wszystko powinieneś mieć czas dla starych znajomych

Brak znajomych po 30

Wielu ludzi po 30-tce może powiedzieć o sobie: nie mam znajomych, bo nie mam czasu. Jeśli wśród twoich znajomych każdy poszedł w swoją stronę: praca, rodzina, dzieci możliwe, że trudno wam zachować kontakt. Jak poradzić sobie z brakiem znajomych w takiej sytuacji? 

Nie pytaj się: dlaczego nie mam znajomych, a postaraj się namówić tych, z którymi się przyjaźniłeś, na spotkanie. Może po miesiącach albo latach uda wam się ponownie nawiązać kontakt i zadbacie o to, by był regularny? Życie bez przyjaciół może być trudne, dlatego warto spróbować uratować to, co kiedyś was łączyło. 

Zobacz: Jumpscare link – wyślij znajomemu i go przestrasz

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły