Diamentowa płyta to wyróżnienie, które jest przyznawane najpopularniejszym artystom i artystkom muzycznym. Poświadczeniem tego faktu jest liczba sprzedanych fizycznych kopii wybranego albumu. Problematyczne jest jednak określenie tych liczb w przypadku takich artystów jak Liroy, Kaliber 44 oraz Paktofonika, których wydawnictwa ukazały się w okolicach przełomu XX i XXI wieku. Z tego powodu uznaje się, że pierwsza diamentowa płyta rapowa wydana została dopiero w 2012 roku. Który krążek jako pierwszy uzyskał ten status?
Diamentowa płyta – Polska: ile egzemplarzy trzeba sprzedać, aby otrzymać to wyróżnienie?
Pokrycie krążka diamentem to sytuacja, w której konkretny album muzyczny został sprzedany w nakładzie przynajmniej 150 tysięcy fizycznych kopii. Takie zasady dotyczą polskich artystów tworzących w gatunku szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej oraz projektów zbiorczych, tak zwanych „składanek”. Co ciekawe, w przypadku artystów zagranicznych oraz soundtracków próg ten jest obniżony do 100 tysięcy. Inne zasady przyznawania diamentowych płyt dotyczą albumów muzyki poważnej, jazzowych, folkowych oraz bluesowych – wówczas certyfikat diamentowej płyty jest przyznawany po sprzedaniu 50 tysięcy egzemplarzy. Wraz z rozwojem Internetu stworzona została również kategoria singli cyfrowych. Status diamentu otrzymują wówczas utwory, które uzyskały przynajmniej 250 tysięcy odtworzeń lub wiązały się z przychodem o wartości pół miliona złotych.
Diamentowe płyty – polski rap: historia
Pierwsza diamentowa płyta – polska – rapowa należała do Donatana. Równonoc. Słowiańska dusza (2012), bo tak właśnie zatytułowany był album, jest jednak przez wielu uznawana za przykład muzyki z pogranicza kilku gatunków. Słuchacze mogą znaleźć w jej treści utwory nawiązujące do różnych stylistyk, jednak album ten jest przez większość dziennikarzy muzycznych klasyfikowany jako muzyka rap – uznaje się go zatem za pierwszy „rapowy diament”. Na powtórzenie sukcesu Donatana środowisko rapowe musiało czekać do 2017 roku, kiedy to status ten przyznano krążkowi Królowie życia. Tworzony przez Popka, Borixona i Rozbójnika Alibabę zespół Gang Albanii stał się popkulturowym fenomenem i otworzył ścieżkę do diamentowych płyt innym raperom. Już rok później – w 2018 roku – przyznano kolejne wyróżnienie raperowi Popkowi. Udało mu się pokryć diamentem album zatytułowany Król Albanii.
Z każdym kolejnym rokiem liczba płyt sprzedawanych przez polskich raperów cyklicznie rosła. Świadczy o tym fakt, że od 2019 roku tytuł diamentowej płyty rapowej przyznano aż jedenaście razy. Duet Taco Hemingwaya i Quebonafide był nie tylko gwarancją zapełniania stadionów do ostatniego miejsca, ale też pokaźnego nakładu sprzedanych egzemplarzy albumu. Soma 0,5 mg (2018) nie była jednym sukcesem w karierze Jakuba Grabowskiego – popularny Quebo po rezygnacji z kariery freestyle’owej pokrył platyną również albumy solowe Egzotyka (2017) oraz Romantic Psycho (2020). Wśród ostatnich zdobywców tego tytułu można wyróżnić również Matę, Palucha, Sobla, Kizo, O.S.T.R oraz Bedoesa wraz z Lankiem. W przypadku pierwszych dwóch wymienionych artystów tytuł diamentowej płyty został przyznany dwukrotnie – za 100 dni do matury (zawierający pamiętną Patointeligencję) oraz Młodego Matczaka (2021) Maty oraz Ostatni Krzyk Osiedla (2016) i Czerwony Dywan (2018) Palucha.
Diamentowe płyty – polska muzyka mainstreamowa
Trudno oprzeć się wrażeniu, że obecne progi przyznawania złotych, platynowych i diamentowych płyt są zbyt niskie. Na początku tworzenia oficjalnych list sprzedażowych osiągnięcie określonej liczby sprzedanych egzemplarzy miało miejsce stosunkowo rzadko. Obecnie diamentem pokrywa się przynajmniej kilka krążków rocznie, a coraz większy odsetek spośród tych albumów to rap. Gatunek ten na stałe przeniknął do mainstreamu, o czym świadczą imponujące wyniki sprzedażowe. Kwestią czasu jest zatem fakt, że na liście diamentowych płyt już wkrótce znajdą się wydania najpopularniejszych obecnie raperów. Zeamsone, OKI, Kinny Zimmer lub Be Vis już niedługo mogą dumnie prezentować się w jednym zestawieniu z największymi gwiazdami polskiej i zagranicznej muzyki.