Pełnowartościowe śniadanie dla dzieci i młodzieży – przepisy

Śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Jego głównym zadaniem jest przyspieszenie spowolnionego po nocy metabolizmu. Odpowiednio zbilansowany posiłek doda energii oraz dostarczy niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Zastanawiasz się, jak zachęcić pociechę do regularnego spożywania śniadań? Poznaj nasze pomysły na pełnowartościowe posiłki!

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?

Pełnowartościowe śniadanie dla dzieci powinno zaspokajać ok. 25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Prawidłowo skomponowane danie zawiera węglowodany złożone, które stopniowo uwalniają energię i nie podnoszą cukru. Wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych zmniejsza przy tym ryzyko chorób i wspiera odpowiedzialne odchudzanie. Ciekawym pomysłem będzie wprowadzanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, które z powodzeniem zastąpią niezbyt zdrowe białe pieczywo.

W śniadaniu nie może zabraknąć także białka, które znajdziesz w mięsie, rybach oraz nabiale. Ważne jest, aby dodatki stanowiły istotne źródło witamin, minerałów i substancji odżywczych. Pełnowartościowe śniadanie powinno być zatem bogate w orzechy, zdrowe tłuszcze oraz warzywa i owoce, które urozmaicą danie, zachęcając do jedzenia nawet najbardziej wybrednego nastolatka. Chcesz przygotować pełnowartościowe śniadanie? Przepisy dla całej rodziny przypadną do gustu szczególnie najmłodszym!

Zdrowe śniadania dla niejadka

Jesteś rodzicem przedszkolaka, który nie lubi jeść śniadań? Ciekawym pomysłem może okazać się przygotowanie pełnoziarnistych gofrów w formie kanapki. Wykorzystaj swój ulubiony przepis na razowe lub żytnie gofry. Następnie przygotuj je formie złożonej kanapki z awokado i sadzonym jajkiem. Całość uzupełnij świeżym pomidorem, sałatą i suszonymi ziołami. Atrakcyjna prezentacja zachęci nawet największego niejadka do spróbowania nowego kolorowego dania.

Twoje dziecko woli śniadania na słodko? Postaw na placuszki owsiane z ulubionymi owocami i konfiturami. Płatki owsiane wymieszaj z połową szklanki mleka, jajkiem, łyżką mąki orkiszowej oraz łyżką oleju roślinnego. Całość możesz wzbogacić wanilią lub cynamonem. Następnie usmaż je bez tłuszczu na patelni z powłoką nieprzywierającą. Do całości dorzuć banana lub truskawki, w których znajdziesz liczne witaminy i minerały, takie jak: magnez, wapń, fosfor i mangan.

Pełnowartościowe śniadanie do szkoły dla nastolatka

Istotnym posiłkiem jest także drugie śniadanie do szkoły. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie skomplikowanych potraw, postaw na proste i szybkie kanapki. Sięgnij po pełnoziarniste pieczywo, które uzupełnisz pysznymi dodatkami. Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie humusu z dynią lub marchewką. Puszkę ciecierzycy połącz z oliwą, pastą tahini i czosnkiem. Całość uzupełnij ugotowaną marchewką lub purée z dyni i zblenduj.

Pełnowartościowe śniadanie do szkoły powinno obejmować również nabiał oraz owoce. Do śniadaniówki dziecka dołóż ulubiony jogurt naturalny z suszonymi owocami i orzechami. Ciekawą alternatywą będzie kefir do picia. Nie zapomnij przy tym o bananach oraz owocach sezonowych.

Przepis na pełnowartościowe śniadanie pełne witamin dla całej rodziny

Wspólne śniadania to doskonała tradycja, którą warto pielęgnować. Poranne spotkanie przy stole pozytywnie wpłynie na nasze relacje rodzinne oraz ułatwi budowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Pełnowartościowe śniadanie dla młodzieży i innych członków rodziny powinno być proste i szybkie. Większość z nas nie ma bowiem czasu na pracochłonne eksperymenty kulinarne rano.

Przepis na pełnowartościowe śniadanie możesz oprzeć na jajkach. Zamiast przygotowywać tradycyjną jajecznicę lub omlet, postaw na zdrową i pełną witamin szakszukę. Na patelni rozgrzej ulubiony olej roślinny. Następnie dodaj cebulę, czosnek oraz pokrojoną w kostkę paprykę. Gdy składniki zmiękną, dodaj świeże pomidory bez skóry. Kiedy nadmiar wody odparuje, zrób w dodatkach cztery otwory, do których następnie wbijesz jajka. Całość przykryj pokrywką i smaż do uzyskania odpowiedniej konsystencji jajka.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły