Sławosz Uznański – kto to? Wykształcenie, żona, rodzice, wiek

Sławosz Uznański to jeden z wybitniejszym umysłów młodego pokolenia. Jest polskim naukowcem, doktorem elektroniki. Obecnie pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Poniżej przybliżamy jego sylwetkę i sprawdzamy, co mówi o nim Wikipedia. Piszemy też, kto to, jakie ukończył studia i czy to prawda, że niebawem może polecieć w kosmos. 

Sprawdź z nami więcej szczegółów:

  • wykształcenie i studia – co musi wiedzieć przyszły astronauta?
  • rodzice i żona – czy operator wielkiego zderzacza hadronów ma czas na życie prywatne?
  • jak wyglądają testy dla astronautów i czy trudno zostać jednym z nich?

Zobacz: Wojtek „OjWojtek” Przeździecki – wzrost, wiek, samochód, dziewczyna, kto to?

Sławosz Uznański – kto to? 

Sławosz Uznański urodził się w 1984 roku i z wykształcenia jest fizykiem. Zgodnie z tym, co podaje Wikipedia, w 2011 roku obronił doktorat na prestiżowej francuskiej uczelni  Université d’Aix-Marseille. Jego rozprawa dotyczyła promieniowania kosmicznego oraz konstrukcji, które są na nie odporne. 

Obecnie pracuje przy wielkim zderzaczu hadronów. To 27-kilometrowy tunel, który wytwarza ogromne pole magnetyczne. Na tej podstawie dostarcza naukowcom z całego świata ogromnej liczby danych, które pozwalają im prowadzić badania nad zjawiskami fizycznymi.  

Sławosz Uznański, pokonując 22 tysiące innych osób, znalazł się na liście rezerwowej, która składa się z 11 najwybitniejszych astronautów. To przyniosło mu ogromny wzrost popularności i sprawiło, że wszystkie media zainteresowały się tym, kto to Sławosz Uznański i na czym polega jego praca w CERN. 

Źródło: instagram.com/astro_slawosz

W listopadzie 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ukończyła nabór dla astronautów, którzy będą latać na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wcześniej taka rekrutacja prowadzona była w 2008 roku. Uznański nie miał wtedy koniecznego wykształcenia ani doświadczenia. Jednak postanowił, że w taki sposób poprowadzi swoją karierę, by przy kolejnym naborze mieć większe szanse. Złożone przez niego dokumenty aplikacyjne spodobały się komisji i został zaproszony na szczegółowe testy. 

Sławosz Uznański – wykształcenie, jakie studia odbył?

Sławosz Uznański rozpoczynał swoją karierę naukową na Politechnice Łódzkiej. Był studentem Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Dość szybko jednak wyjechał do Francji i to tam zdobywał dalsze wykształcenie. O jego naukowych dokonaniach sporo pisze Wikipedia. 

Zobacz: Josef Bratan – kto to? Wzrost, waga, imię i nazwisko, pochodzenie, Wikipedia, zęby

Ma tytuł podwójnego magistra z 2008 roku (Politechnika Łódzka i  Université de Nantes we Francji) oraz prestiżowy inżyniera Diplôme d’Ingénieur na École Polytechnique de l’Université de Nantes także z 2008 roku. W 2011 roku obronił doktorat na Université d’Aix-Marseille. Od tego czasu publikuje w prestiżowych czasopismach naukowych dla fizyków. 

Sławosz Uznański – wiek, wzrost, jakie ma predyspozycje? 

Każdy kandydat do misji kosmicznych musi przejść między innymi szczegółowe badania medyczne i testy percepcyjne. Są one bardzo podobne do tych, którym poddawani są piloci wojskowi. 

Rekrutacja W ESA rozpoczęła się początkiem 2021 roku, a zakończyła pod koniec 2022 roku. To szereg testów, którym poddawani byli wszyscy zakwalifikowani kandydaci. 

Pierwotnie kosmos zarezerowany był głównie dla byłych pilotów wojskowych, którzy latali na odrzutowcach. Dziś Europejska Stacja Kosmiczna poszukiwała także inżynierów, medyków, osób o szerokich zainteresowaniach, takich jak geologia. 

Rekrutacja składała się z kilku etapów:

  • testy wiedzowe, głównie z matematyki i fizyki, które trzeba było rozwiązać w krótkim czasie
  • testy percepcyjne
  • testy na symulatorze lotów
  • test komunikacji i predyspozycji psychicznych
  • testy medyczne

Sławosz Uznański w jednym z wywiadów powiedział, że każdy z etapów rekrutacji był skomplikowany, ale najwięcej stresu wywołały u niego badania medyczne. To jedyny moment, na który nie miał wpływu. 

Czy Sławosz Uznański ma jakieś konkretne predyspozycje fizyczne: wiek, waga, wzrost? W kosmos mogą polecieć tylko osoby zdrowe i sprawne. Badania powtarzane są cyklicznie, więc stan zdrowia przyszłych astronautów monitorowany jest na bieżąco. 

Źródło: instagram.com/astro_slawosz

Sławosz Uznański – rodzice, rodzina, żona, jaki jest prywatnie?

O tym, jak wygląda życie prywatne Sławosza Uznańskiego wiadomo niewiele. Rodzice, żona, dzieci – to tematy, które nie pojawiają się w żadnych wywiadach. 

Tuż po studiach Sławosz Uznański wyjechał do Francji, potem zaczął pracować w Szwajcarii i to tam koncentruje się jego życie. 

Wiemy jedynie, że w wolnych chwilach żegluje ze znajomymi.

Zobacz: Be Vis – kto to, wiek, raper, ile ma lat, skąd jest, dziewczyna

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły