Dziwny kształt biustu – jak go rozpoznać i co z tym zrobić?

Jesteś osobą, która zwraca dużą uwagę na swój wygląd? To bardzo dobrze. Pamiętaj jednak, że warto wnikliwie przyglądać się nie tylko swojej twarzy, włosom czy dłoniom. Bardzo istotne znacznie ma również to, co kryje się pod ubraniem. W przypadku kobiet będą to np. piersi. Obserwując je uważnie, na pewno zdołasz zauważyć pojawiający się dość często z upływem czasu dziwny kształt biustu. W przypadku pań jest to szczególnie istotne, ponieważ nienaturalnie wyglądające piersi mogą wskazywać na konieczność poddania ich specjalistycznym badaniom. Jeśli więc nie wiesz, kiedy można mówić o „dziwności” biustu, spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości. Już teraz możemy jednak zdradzić, że nie wszystkie jego zmiany muszą wskazywać problemy ze zdrowiem. Wiele z jest przecież całkowicie naturalnym i niegroźnym zjawiskiem, dotyczącym pań praktycznie w każdym wieku.   

Zobacz: Chodzenie bez stanika do szkoły – za i przeciw

Dziwny kształt biustu – jak go rozpoznać?

Zacznijmy od tego, że biust kobiet – podobnie jak inne części ich, a także męskiego ciała – nigdy nie są jednakowe. Człowiek posiada bowiem asymetryczną budowę, więc jeśli zauważysz, że jedna z Twoich piersi jest np. nieco większa od drugiej, nie musi to zwiastować problemów ze zdrowiem. Warto pamiętać przecież o tym, że biust zmienia się z czasem, co jest nie tylko następstwem stale upływającego czasu, ale też m.in. zajścia w ciążę czy szybkiej zmiany wagi – zarówno jej spadku, jak i wzrostu. Niemniej zdecydowanie warto regularnie i spokojnie badać swoje piersi. Dlaczego? Dziwny kształt biustu nie zawsze można zauważyć gołym okiem, ale bardzo często pozwala odczuć go pod palcami. Dlatego specjaliści z zakresu medycyny zalecają częste wykonywanie dokładnych kolistych ruchów na każdej z piersi, a zwłaszcza świeżo po kąpieli, kiedy skóra na ciele jest lepiej przystosowana do domowego badania.

O dziwnym kształcie biustu mówimy najczęściej w momencie, gdy pod jego skórą zostaną zmiany w postaci różnej wielkości guzków. Ich wystąpienie może co prawda wskazywać na powstanie zmian nowotworowych, ale nie musi. Jeśli więc zauważysz je u siebie, przede wszystkim nie panikuj. Wykonaj badanie ponownie, by upewnić się, że rzeczywiście odczuwasz pod swoimi palcami zmiany na jednej lub obu piersiach. Gdy okaże się, że rzeczywiście odczuwasz na swoim biuście zmiany w postaci mniejszych lub większych guzków, udaj się do lekarza, by przeprowadził jego profesjonalne badanie i dzięki temu był w stanie postawić trafną diagnozę. Dotychczas nie udawałaś się do przychodni lub szpitala w tym celu i nie wiesz do jakiego rodzaju specjalisty powinnaś się zgłosić? Czas zatem to zmienić.

Jeśli na piersiach pojawiają się guzki warto udać się na prześwietlenie piersi

Dziwny kształt biustu – do kogo z tym problemem?

Kobiety, które zdołają zaobserwować dziwny kształt biustu, powinny możliwie jak najszybciej skorzystać z usług ginekologa. To właśnie bowiem specjalista (lub specjalistka) tego typu zajmuje się badaniem piersi – podobnie jak damskiego układu rozrodczego. W tym celu wykorzystuje się najczęściej urządzenie znane jako mammograf, pozwalające nie tylko szybko, ale też trafnie zdiagnozować stan biustu. Gdyby (czego nie życzymy) był on niepokojący, niewykluczone, że konieczne będzie wykonanie kolejnych badań. Czas ich przeprowadzania jest wyjątkowo ważny, ponieważ w przypadku medycyny zasada: „im szybciej, tym lepiej” bardzo często ma kluczowe znaczenie, o czym przekonują się kolejne osoby.

Zobacz: Cicory – co to za firma? Opinie, dostawa, forum, kontakt

Zmiany nowotworowe we wczesnym stadium są o wiele łatwiejsze do wyleczenia w porównaniu do bardziej zaawansowanych. W związku z tym warto przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom za pomocą mammografu – nie tylko w przypadku zauważenia dziwnego kształtu biustu. Takie – profilaktyczne – działanie bywa zbawienne dla kobiet w różnym wieku, pozwalając im żyć nie tylko dłużej, ale przede wszystkim zdrowo. Dokładnie zresztą jak w przypadku mężczyzn, którzy również powinni co pewien czas udać się do urologa w celu zbadania stanu swoich jąder i prostaty, a także w celu poddania się badaniom okresowym. Prowadzenie nawet najzdrowszego stylu życia nie musi bowiem stanowić gwarancji tego, że będzie ono trwało długo i bez jakichkolwiek problemów. Potencjalne problemy zdrowotne bardzo często wynikają przecież z posiadania genów, które dziedziczymy po swoich przodkach, a te – jak doskonale wiemy – nie zawsze są dobre.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły