Znaczek pocztowy, który naklejasz na kopercie z listem, to dowód na to, że zapłaciłeś Poczcie Polskiej za dostarczenie przesyłki do adresata. Listy bez znaczków wracają do nadawcy, a jeśli ten jest nieznany, są utylizowane w placówce Poczty Polskiej. Gdy znaczek odklei się już po tym, jak pracownik Poczty przybił stempel na kopercie, list zostanie normalnie dostarczony. Stempel jest bowiem potwierdzeniem tego, że nadawca zapłacił za wysłanie listu.
Znaczki możesz kupić w okienku pocztowym i niektórych kioskach. Niewielu ludzi wie, że można je także nabyć online i po opłaceniu przelewem bankowym wydrukować na domowej drukarce. Takie znaczki ważne są rok od momentu zakupu. W miejscowościach turystycznych na wielu straganach możesz kupić kartki wraz ze znaczkiem. To pozwoli zaoszczędzić ci czas, który musiałbyś spędzić w kolejce w placówce Poczty Polskiej, by kupić znaczki na swoje pocztówki. Wystarczy, że je zaadresujesz i znajdziesz czerwoną skrzynkę pocztową. Takie znajdują się przy urzędach pocztowych.
Jeśli szukasz informacji na temat tego, gdzie przykleić znaczek na kopercie, poniżej przeczytasz szczegółowa instrukcję.
Zobacz: Gdzie kupić kartę podarunkową Cropp?
Gdzie przykleić znaczek na kopercie?
Znaczek zawsze przyklejamy w górnym prawym rogu koperty. Jeśli znaczków jest więcej (np. dla przesyłek zagranicznych), naklejasz je w dwóch rzędach tak, by nie zajmowały prawą górną stronę koperty. Znaczki naklejamy po tej stronie koperty, po której nie ma jej zamknięcia. Tam też wpisujemy czytelnie dane:
- nadawcy (górny lewy róg koperty),
- odbiorcy/adresata (po prawej stronie, począwszy mniej więcej od połowy koperty).
Znaczek i dokładne dane adresata są obowiązkowe, by twój list został dostarczony. Swoje dane musisz wpisywać tylko wtedy, gdy chcesz wysłać przesyłkę poleconą. Przy listach zwykłych, nawet tych priorytetowych, nie musisz podawać na kopercie swoich danych.
Jeśli nie pamiętasz, gdzie przykleić znaczek na kopercie, wystarczy, że rozejrzysz się po urzędzie pocztowym, do którego przyszedłeś. Na ścianach powinien znajdować się wzór, który podpowie ci, jak przykleić znaczek na kopercie i uzupełnić wszystkie potrzebne dane.
Jak przykleić znaczek na kopercie?
Nie we wszystkich urzędach pocztowych otrzymasz fizycznie znaczek, który będziesz musiał przykleić na kopercie. W niektórych wypadkach pracownik poczty nadrukuje znaczek na kopercie po tym, jak oddasz w okienku list i za niego zapłacisz. Zdarza się też, że tradycyjne znaczki przyklejają panie, u których opłacasz przesyłkę.
Jeśli jednak będziesz musiał zrobić to samodzielnie i nie wiesz, jak przykleić znaczek kopercie, czytaj dalej.
Znaczki pocztowe drukowane są na papierze z warstwą kleju. Wystarczy zwilżyć ten klej, by znaczek przykleił się na stałe do koperty. Praktycznie nie zdarza się, żeby znaczki się odklejały. W urzędzie pocztowym dostępne są specjalne pojemniki, a w nich nasączone wodą gąbki, których możesz użyć. Ze względów higienicznych nie powinieneś lizać znaczka przed przyklejeniem go do koperty. Jeśli to konieczne, możesz użyć kleju biurowego.
Kilka lat temu Poczta Polska udostępniła możliwość wydrukowania znaczka pocztowego w domu. Znaczki kupione online kosztują tyle samo, ile te zakupione w placówce Poczty Polskiej.
Na stronie internetowej operatora pocztowego dostępny jest bardzo prosty konfigurator, za pomocą którego można wybrać odpowiedni znaczek na list. Po opłaceniu przesyłki przelewem bankowym, na adres e-mail przychodzi wiadomość z linkiem, spod którego można pobrać znaczki do wydrukowania. Znaczki kupione online można wydrukować:
- bezpośrednio na kopercie,
- zwykłej kartce papieru, a potem przykleić go klejem (jak przykleić znaczek na kopercie przeczytasz powyżej),
- etykiecie samoprzylepnej i przykleić go klejem na kopercie (gdzie przykleić znaczek na kopercie pisaliśmy wyżej).