Gdzie kupić dobre śledzie w najlepszej cenie?

Spośród wszystkich ryb, jakie możemy kupić w sklepach, śledź występuje zdecydowanie najrzadziej. Wszystko za sprawą faktu, że szybko się psują, a spożycie takiego okazu może grozić zatruciem. Jak zatem rozpoznać dobrego śledzia i gdzie kupić świeże ryby?

Śledzie są podstawą wielu rybnych dań, a także niezbędnym elementem na wigilijnym stole. Aby jednak danie z ich udziałem było smaczne, należy najpierw dowiedzieć się, gdzie kupić dobre śledzie i na co zwracać uwagę, aby zakupić świeży i odpowiedni okaz.

Zobacz: Gdzie kupić suchy lód do drinków w najlepszej cenie?

Jak rozpoznać dobrego śledzia?

Każda ryba ma to do siebie, że wcale nie trudno jest o kupienie niezbyt świeżego okazu. Zły smak to tylko jedna strona medalu. Jeśli trafimy na nieświeżą rybę, możemy nabawić się problemów żołądkowych lub nawet poważniejszych konsekwencji, w zależności od rodzaju „wady”. Z tego względu warto odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, gdzie kupić dobre śledzie i mieć pewność co do ich jakości.

Podstawową kwestią jest to, że mięso zdrowego śledzia powinno mieć lekko żółtawe i jędrne mięso. Jego łuska powinna przyjmować błyszczącą formę, oczy powinny być przezroczyste i wypukłe, natomiast skrzela różowo-czerwone. Co prawda jest to dość dokładna charakterystyka, która wymaga obejrzenia ryby od jej wnętrza, ale jest to również gwarancja tego, że kupimy zdrową rybę. Jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia i jest pewny jakości ryb, nie powinien robić problemów z umożliwieniem takiej „inspekcji”.

Jak zatem rozpoznać niezbyt świeżego śledzia? Przede wszystkim taka ryba wydziela kwaśną woń, a do tego wydobywa się z niej charakterystyczny zapach siarki i amoniaku. Sporo może powiedzieć również jego łuska – jeśli pokrywający ją śluz jest mętny, wówczas nie warto kupować takiego okazu. Jeżeli dodatkowo mięso łatwo odchodzi od ości, a oczy są zapadnięte, zakup jest zdecydowanie odradzany.

Źródło: carrefour.pl/ryby-i-owoce-morza/

Gdzie kupić dobre śledzie?

Zdecydowanie największą pewność co do tego, gdzie kupić dobre śledzie solone możemy uzyskać w sklepach rybnych. Są to miejsca, które w wielu przypadkach skupiają się tylko i wyłącznie na rybach, dzięki czemu sprzedawcy są pewnym źródłem zdrowych i świeżych okazów. W takich sklepach zazwyczaj mamy także możliwość dokładnego obejrzenia każdej ryby, co jest najlepszym sposobem na to, aby szczegółowo ją sprawdzić przed ewentualnym zakupem pod kątem świeżości.

Jeśli mamy taką możliwość i pozwala na to miejsce zamieszkania, warto znaleźć sklepy, kramy lub inne lokalne miejsca zlokalizowane wokół zbiorników wodnych. Decydując się na taki wybór z pewnością będziemy mieć większą pewność co do tego, gdzie kupić dobre śledzie, niż w przypadku zwykłych sklepów czy supermarketów, w których zakup świeżego okazu niekiedy jest niemal niemożliwy.

Zobacz: Gdzie kupić alkomat z atestem i jednorazowy?

Gdzie kupić dobre śledzie solone?

Jeśli chodzi o to, gdzie kupić dobre śledzie solone, pomocne ponownie mogą okazać się typowe sklepy rybne. W wielu takich miejscach, poza świeżymi, dopiero co wyjętymi z wody okazami mamy możliwość wyboru zapakowanych, zalanych soloną zalewą ryb. Nie ma w tym przypadku znaczenia to, że zostały one zamieszczone w pojemniku – jeśli tylko sprzedawca wykazuje się odpowiednim podejściem do zawodu, w środku znajdziemy świeże i właściwie zakonserwowane śledzie.

Wiedza na temat tego, gdzie kupić dobre śledzie przydaje się przez cały rok. Szczególnie istotne jest to podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy to ryby te są niezbędnym składnikiem wigilijnego stołu. Jeśli zatem nie chcemy sprawić, aby wieczerza z najbliższymi odbyła się w niezbyt dobrych nastrojach z uwagi na nieświeżego śledzia, warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o właściwym miejscu zakupu.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły