Homogenizacja to proces, który zaczęto wykorzystywać już w XIX wieku – wtedy był on jednak przeprowadzany nie w laboratoriach, a w mleczarniach. Wraz z rozwojem techniki homogenizatory stawały się coraz nowocześniejsze, a dziś są to urządzenia, które przygotowują materiał do badań laboratoryjnych. Dowiedz się więcej o tym sprzęcie, który jest dziś wykorzystywany w laboratoriach przemysłowych, biologicznych i innych.
Do czego służy homogenizator laboratoryjny?
Za pomocą homogenizatora stworzysz jednorodną mieszaninę do badań laboratoryjnych. Może ona powstać zarówno z materiałów biologicznych, jak i substancji chemicznych. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia stworzysz mieszaninę z takich składników, które w normalnych warunkach nie mają możliwości zmieszać się ze sobą.
Od kiedy homogenizatory zaczęto wykorzystywać w laboratoriach, do przygotowywania materiału badawczego, coraz rzadziej są tam używane tłuczki czy moździerze. Zastąpiły je sprzęty, które dzięki zastosowanym w nich technologiom jeszcze lepiej łączą substancje w jednorodnej zawiesiny czy płyny. Laboranci nie muszą przy tym wykorzystywać do tego swojej siły fizycznej.
Jakie zastosowanie ma homogenizator?
Za pomocą homogenizatora można:
- dokładnie wymieszać ze sobą dwie lub więcej substancji –tak, aby powstała z nich jednorodna masa. Może mieć ona różną konsystencję – płynną, półpłynną, gęstszą lub rzadszą;
- pozyskiwać materiał do badań, który znajduje się wewnątrz tkanek roślinnych lub zwierzęcych;
- rozdrabniać produkty i substancje, które następnie stworzą materiał badawczy.
Jakie są rodzaje homogenizatorów laboratoryjnych?
Homogenizatory różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaną w nich technologią. W laboratoriach wykorzystuje się głównie modele:
- kulkowe – we wnętrzu tego typu urządzenia znajdują się kulki, wykonane najczęściej z węglików spiekanych lub ceramiki. Za ich pomocą można rozdrabniać np. przeznaczoną do badań glebę czy kości;
- tkankowe – służą one do rozbijania komórek i tkanek. Dzięki temu można z nich pozyskać np. białka i kwasy nukleinowe;
- kriogeniczne – tworzą one jednorodne mieszaniny, gdyż dokładnie mielą wcześniej zamrożony materiał do badań;
- łopatkowe – ich konstrukcja opiera się na łopatkach znajdujących się w wewnętrznej komorze homogenizatora. Uderzają one mocno i rytmicznie o ściany, dzięki czemu materiał badawczy jest rozdrabniany;
- ultradźwiękowe – wykorzystują one energię ultradźwięków i zjawisko kawitacji, aby dokładnie mieszać substancje;
- mechaniczne –mają one tłuczki oraz rotory i statory, które rozdrabniają próbki.
Właśnie wybierasz homogenizator laboratoryjny? Na to zwróć uwagę
Jeżeli chcesz zainwestować w sprzęt, który jak najlepiej sprawdzi się w laboratorium, uważnie przyjrzyj się jego parametrom, ale nie tylko. Wybierz go pod kątem tego, aby:
- rzeczywiście przysłużył się załodze pracującej w laboratorium – znajdź urządzenie, które ma czytelny panel sterujący i jest maksymalnie intuicyjne w obsłudze. Korzystanie z niego powinno być łatwe i wygodne. Weź pod uwagę, czy wybrany homogenizator laboratoryjny jest cichy –tak, aby nie przeszkadzał laborantom w pracy;
- był idealnie przystosowany do pracy w laboratorium – zainwestuj w urządzenie o odpowiedniej wielkości – takie, w którym bez problemu zmieści się materiał badawczy. Oprócz tego warto wybrać homogenizator ze stali nierdzewnej, który jest odporny na często trudne warunki panujące w laboratoriach.
Jeśli lubisz mieć duży wybór, zwróć uwagę na ofertę firmy Argenta. Znajdziesz tam homogenizator, który sprawdzi się idealnie i w twoim laboratorium. Takie urządzenie przyspieszy i usprawni tworzenie materiału do badań.
Artykuł sponsorowany.