Czosnek to małe, niepozorne warzywo, które bardzo często gości na naszych kuchennych stołach. Roślina ta ma szereg zastosowań nie tylko stricte kulinarnych, ale i także medycznych. Dlatego dobrze jest wprowadzić ją w naszą codzienną dietę. A jak to robić najlepiej, kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem, dowiecie się z niniejszego artykułu.
Czosnek posiada bardzo charakterystyczny zapach, który potrafi czasami stanowić swego rodzaju wyznacznik dla otoczenia, że roślina została wyjęta z lodówki. Po dodaniu warzywa do potraw smażonych bądź gotowanych jego aromat ewoluuje jednak w stronę bardziej neutralnego, dając jednocześnie specyficzny posmak przygotowywanemu daniu.
Co jeśli jednak chcemy mieć pewność, że z naszych ust nie wydobywa się odór nawet po termicznie zmodyfikowanym czosnku? Otóż warto wówczas pamiętać, że uciążliwy zapach z ust niweluje chlorofil, zawarty w znacznych ilościach w zielonych liściach pietruszki pietruszki, pokrzywy, ruty i szczawiku. Dlatego poleca się żucie tych liści zaraz po zjedzeniu czosnku. Jego woń zmniejsza się także po zjedzeniu jabłek, nasion kolendry i kardamonu, nibyjagód jałowca a także ziaren palonej kawy. Z odsieczą przychodzi także picie mleka.
Dobrze jest także wiedzieć, że nie istnieje żadne remedium, które chroniło by przed niechcianym zapachem wydobywającym się przez skórę. Nie zapobiegnie temu także przyjmowanie preparatów opisywanego warzywa w tabletkach nie wydzielających uciążliwego zapachu w trakcie ich przyjmowania.
Tyle odnośnie rzeczy mniej przyjemnych związanych z czosnkiem. Skupmy się teraz na jego walorach, których jest zdecydowanie więcej.
Zobacz: Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci – kiedy usunąć wieńce?
Co daje codzienne jedzenie czosnku?
Jak zostało napisane we wstępie, czosnek posiada liczne właściwości prozdrowotne. Wynika to z tego, że już jeden jego ząbek ma w sobie multum substancji leczniczych, takich jak: aminokwasy, cukry, saponiny, związki flawonoidowe, związki śluzowe. Zawiera on w sobie ponadto witaminy B1, B2, C, PP, prowitaminę A, a także liczne sole mineralne (magnezu, potasu i wapnia) czy też rzadkie mikroelementy między innymi chrom, kobalt i nikiel. Bezsprzecznie najważniejsza częścią czosnku są zawarte w nim olejki eteryczne, które zawierają siarczki i allicynę (to ona odpowiada właśnie za wyrazisty zapach warzywa).
Lekarze dowiedli, że roślina ta walnie przyczynia się do zmniejszania skutków infekcji górnych dróg oddechowych naszego organizmu. Warzywo wykorzystuje w tym celu wspomniane lotne związki siarki i olejki eteryczne. Za ich sprawą czosnek powinien zostać włączony do naszego jadłospisu w okresie jesienno-zimowym.
W sytuacjach, gdy przeziębienie zdąży zaatakować już nasze ciało, warzywo to tym bardziej znajdzie swoje medyczne zastosowanie. Warto bowiem wtedy pamiętać o starej, sprawdzonej, domowej metodzie, jaką jest picie mleka z czosnkiem. Zgnieciona uprzednio roślina w połączeniu z ciepłym mlekiem, ułatwi odkrztuszanie wydzieliny, udrożni drogi oddechowe, rozgrzeje, uwydatni potliwość, co zmniejszy gorączkę.
Kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem?
Kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem? Tutaj na pierwszym miejscu powinniśmy postawić kwestie praktyczne. Generalnie lepiej jest jeść czosnek rano lub po prostu za dnia. Wynika to z faktu, że na jego przestrzeni organizm lepiej wchłonie wszelkie dobrodziejstwa zawarte w warzywie. Wieczorem nie powinno się jeść czosnku, ponieważ ma on silne działanie moczopędne, które będzie dodatkowo pobudzało pracę nerek. Może to skutkować budzeniem się w nocy i wizytami w toalecie, co może później powodować trudności z ponownym zasypianiem.
Jeżeli natomiast czujemy, że rozbiera nas choroba, to warto jest mimo wszystko sięgnąć wieczorem po mleko z czosnkiem, gdyż takie połączenie pobudzi należycie organizm do walki z chorobą. Dlatego na pytanie, kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem nie ma jednej odpowiedzi.