Ile zarabia prokurator? Zarobki w prokuratorze

Bardzo wielu młodych ludzi, stojących przed wyborem studiów wyższych, rozważa te na wydziale prawa. Utarło się bowiem wśród społeczeństwa przekonanie, o bardzo wysokich zarobkach tej grupy zawodowej. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nich marzy o tym, by zostać na przykład, prokuratorami. 

Kim jest prokurator? Zarobki, jakie ma? Ilu jest prokuratorów w Polsce? Odpowiedzi szukajcie, w niniejszym artykule.

Kim jest prokurator? Ilu jest prokuratorów w Polsce? Czy rynek jest nasycony? 

Czy wiecie, kim jest prokurator? Jest to jedna ze ścieżek zawodowych, którą można wybrać, kończąc studia prawnicze. Głównymi zadaniami prokuratora są: 

  • Prowadzenie różnorodnych postępowań w toczących się sprawach karnych.
  • Obowiązkiem prokuratora jest również, bycie osobą oskarżającą w trakcie rozpraw sądowych. 

Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, ilu jest prokuratorów w Polsce? Zdaniem niektórych analityków, rynek ten jest bowiem mocno nasycony. Czy tak jednak jest w rzeczywistości?

Okazuje się, że jest tak naprawdę. Jeśli chodzi bowiem o to, ilu jest prokuratorów w Polsce, jesteśmy w czołówce krajów w Unii Europejskiej. Za nami plasują się Niemcy, a następnie Wielka Brytania. Mam pewne przypuszczenia, dlaczego tak wiele osób marzy o zawodzie, jakim jest prokurator. Zarobki mogą być tego powodem. Jednak o tym, ile zarabia prokurator dokładnie, opowiem w kolejnych akapitach.

Ile zarabia prokurator? 

Wprowadzony w ostatnim czasie program „Polski Ład” mocno wpłynął na to, ile zarabia prokurator. Do tej pory bowiem, osoba, wykonująca ten zawód mogła liczyć na wynagrodzenie w wysokości 9772,39 zł netto. Niestety, wraz z pojawieniem się systemu nowego rozliczania podatkowego, ucierpieli sędziowie oraz ci, którzy jako ścieżkę kariery, wybrali sobie zawód prokurator. 

Zarobki, na które mogą teraz liczyć, wynoszą 9235,37 zł netto. 

Ile zarabia prokurator rejonowy? 

Rozważania nad tym, ile zarabia prokurator rejonowy, warto rozpocząć od tego, kim w ogóle jest osoba o takim zawodzie. Prokuratorzy rejonowi, mają za zadanie:

  • Prowadzenie oraz nadzór nad wszystkimi postępowaniami, które są związane ze sprawami karnymi. To jednak nie koniec obowiązków takiej osoby. 
  • Prokurator rejonowy również jest oskarżycielem publicznym, podczas rozpraw sądowych. 

Czy wiadome jest jednak ile, zarabia prokurator rejonowy? Wynagrodzenie oscyluje w okolicach 9300 zł netto. 

Zobacz: Ile zarabia tatuażysta i jak nim zostać?

Ile zarabia prokurator generalny? 

Prokurator generalny jest zwierzchnikiem wszystkich prokuratorów w naszym kraju. Obecnie stanowisko to, piastuje Zbigniew Ziobro, który jest Ministrem Sprawiedliwości. Zawsze bowiem to Ministrowie Sprawiedliwości, są mianowani na to stanowisko. 

  • Prokurator generalny również pełni funkcję oskarżyciela podczas rozpraw sądowych.
  • Minister sprawiedliwości może również wytoczyć powództwa w sprawach cywilnych.

Wiele osób, zastanawia się jednak ile, zarabia prokurator generalny? Wynagrodzenie, które pobiera, oscyluje między 15000 a 17000 zł brutto. Jest to najlepiej opłacalne stanowisko w tej ścieżce kariery. Warto wspomnieć, że oprócz prokuratora rejonowego bądź generalnego, do wyboru jest jeszcze ścieżka zawodowa jako prokurator wojskowy, okręgowy oraz apelacyjny. Ich wynagrodzenia to po kolei: 

  • 8000 zł, 
  • 9000 zł, 
  • 10000 zł brutto. 

Widząc tego typu kwoty oraz mając wiedzę na temat, ile zarabia prokurator generalny, wcale nie dziwi mnie, że tak wiele osób usiłuje co roku, dostać się na studia prawnicze. Trzeba jednak pamiętać, jak długa i ciężka praca czeka każdego, kto dostanie się na ten kierunek. Kodeksy wkute na pamięć i obrona pracy magisterskiej, nie zagwarantują natomiast pewnej pozycji na dość mocno nasyconym już rynku. Następny krok to dostanie się na aplikację, a potem zaś, asystenta. 

Zawód prokuratora to również bardzo wiele nerwów oraz nieprzespanych nocy. O czym nie można zapominać.

Zobacz: Ile zarabia górnik? Zarobki na kopalni szokują

Jeśli zatem kiedykolwiek przejdzie Wam przez głowę myśl o zbyt wysokich zarobkach prawników, pamiętajcie, jak wiele musieli włożyć wysiłku w to, aby to osiągnąć. Wszystkim, którzy chcą podążać tą ścieżką zawodową, życzę natomiast samych sukcesów oraz determinacji w osiąganiu zamierzonych celów. Wytrwałość to klucz, aby spełniały się marzenia. I o tym nie należy zapominać w żadnym momencie życia. Nawet gdy zostanie się już na przykład prokuratorem. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły