Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Jak je naprawić?

Pękające ściany potrafią wzbudzić niepokój, szczególnie wtedy, kiedy do czynienia mamy z takim zjawiskiem w całkiem nowym domu czy mieszkaniu. Warto pamiętać jednak, dlaczego tak właściwie może dochodzić do pęknięć i czy zawsze są one niebezpieczne. Pęknięcia pojawiające się na ścianach, szczególnie w nowych mieszkaniach, mogą, ale nie muszą być zjawiskiem całkowicie naturalnym. Niezależnie od tego, czy pęknięcia ścian są mniejsze, czy większe, warto zainteresować się tym tematem, aby w razie nieprawidłowości w budowie, nie przerodziły się w bardziej poważne problemy. Nawet jeśli pęknięcia są stosunkowo niewielkie, mają one wpływ na walory estetyczne pomieszczeń, dlatego, chociażby z tego względu, warto podjąć się ich wyeliminowania. 

W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania wśród właścicieli domów i mieszkań:

  • Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?
  • Pękające ściany w nowym mieszkaniu – czy zawsze musi tak być?
  • Pękające ściany starego domu – czy mogą grozić zawaleniem?
  • Pękające ściany w bloku, a odszkodowanie – czy każdemu się należy?

Sprawdź: Nasz Nowy Dom – kłamstwa i fuszerka? Jak jest naprawdę? Opinie

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Pęknięcia ścian to bardzo częsta przypadłość zarówno domów, jak i mieszkań. Mimo iż określeniem tym nazywamy zarówno niewielkie pajęczynki, powstałe na tynku, jak i dość pokaźne pęknięcia, które powstają na łączeniu poszczególnych płyt czy pustaków, nie każde z nich jest niebezpieczne z punktu widzenia budownictwa. Warto zaznaczyć, że pęknięcia są całkowicie naturalnym procesem, bowiem zarówno ściany, jak i fundamenty domu czy mieszkania cały czas pracują. Umiejętność odróżnienia niegroźnych pęknięć od tych, które zagrozić mogą konstrukcji budynku, jest niezwykle cenna. 

Jeśli powstałe w domu czy mieszkaniu pęknięcia przechodzą w miejscu:

– łączenia się poszczególnych płyt kartonowo – gipsowych;

– umiejscowione są nad oknami czy drzwiami;

 nie powinny budzić niepokoju. 

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? 

Szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z głębokimi pęknięciami, zazwyczaj przechodzącymi z góry na dół, bądź tworzącymi niejakie schodki, a ich szerokość wynosi około 2 mm. Podobnie w przypadku pęknięć na stropie, każde z nich powinno być skonsultowane.

Pękające ściany w nowym mieszkaniu 

Niewiele osób wie, że pękające ściany w nowym mieszkaniu są przypadłością nawet 70% nowo oddanych budynków. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy ubiegać się o odszkodowanie kiedy mamy pękające ściany w bloku? 

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najczęstszym powodem jest naturalny proces osiadania budynku w gruncie. Proces ten jest niezależny od samego sposobu budowy, jednak może się on nasilać szczególnie w przypadku, kiedy teren budowy nie został odpowiednio przygotowany przed rozpoczęciem prac. Mowa tu przede wszystkim o podłożach grząskich i nieodpowiednim ich utwardzeniu, czy zastosowaniu betonu niższej jakości. 

Pękające ściany w nowym mieszkaniu mogą być spowodowane zbyt szybkim tempem prac, szczególnie tych wykończeniowych i nakładaniu kolejnych warstw tynku, bez zważania na dokładne ich wyschnięcie. 

Pękające ściany starego domu

Osadzanie się ścian w domu, który wybudowany został kilka czy kilkanaście lat temu nie jest już tak widocznym procesem jak w przypadku nowych mieszkań. Skąd więc biorą się pękające ściany starego domu?

 Bardzo często do takich sytuacji dochodzi, chociażby wskutek prac przeprowadzanych w niedalekiej odległości. Jeśli pęknięcia dotyczą tynku, bardzo prawdopodobne jest, że powstały wskutek upływającego czasu i wysychania wody z tynku. Większe pęknięcia mogą występować, chociażby w sytuacjach, kiedy dom zbudowany jest w terenie z tendencjami do osuwania się, czy podczas różnego rodzaju prac budowlanych, odkrywczych, wykorzystujących maszyny do odwiertów. 

Pękające ściany starego domu świadczyć mogą także o niewłaściwie wykonanych fundamentach, czy wykorzystaniu niskiej jakości betonu, co jest bardzo często przyczyną szczególnie w przypadku domów z lat 80-tych.

Sprawdź: Czy można mieć pawie pióra w domu?

Jak naprawić pęknięte ściany w domu?

Pęknięte ściany w domu nie zawsze oznaczać muszą ciężkie uszkodzenia konstrukcyjne. Zdarza się, że jest to całkiem naturalny proces, jednak nie da się ukryć, że wygląda on mało estetycznie. Jak naprawić pęknięte ściany w domu? Czy pękające ściany w bloku są kryterium otrzymania odszkodowania? 

Sama naprawa pękniętych ścian, jeśli nie stanowi ona o błędach konstrukcyjnych, nie jest trudna. Wystarczy położyć nieco szpachli na wcześniej oczyszczoną powierzchnię ściany i wyrównać ją do poziomu tynku. Jeśli uszczerbki są znaczne, warto zastosować dodatkowo specjalną siatkę, która uniemożliwi ponowne pękanie i rozchodzenie się tynku w tym miejscu. Po wyschnięciu należy jeszcze raz przetrzeć ścianę, oczyścić z pyłu i pomalować na dany kolor. 

Warto pamiętać, że w przypadku nowych bloków, każde pęknięcie należy zgłaszać bezpośrednio do dewelopera, który zobowiązany jest do usunięcia usterek w ramach gwarancji. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły