Jak opisać siebie? Kreatywny, inteligentny, fajny opis

Początki mają w sobie coś ekscytującego. Znajdujesz się w nowej pracy, szkole lub uczelni. Pełny nadziei i optymizmu wkraczasz do pomieszczenia wypełnionego ludźmi. Wtem pada ta felerna kwestia: Opisz siebie w kilku zdaniach. Zaczyna się kombinowanie, czy postawić na krótki opis, a może jakiś przewrotny, bardziej kreatywny? Czasu jest coraz mniej, zaraz twoja kolej, a ty nadal nie wiesz, jak opisać siebie. Finalnie jakoś to idzie, ale jesteś średnio zadowolony. Brzmi znajomo?

Nawet jeśli nikt nie prosi cię o przedstawienie siebie większej grupie, musisz posiąść umiejętność opisywania siebie w kilku zdaniach i to w fajny, inteligentny sposób. Od tego może zależeć czy rekruter przyjmie cię do pracy, potencjalny partner przesunie w prawo na Tinderze lub zbłąkany użytkownik internetu postanowi zostać dłużej na twoim instagramowym profilu. Bez względu na charakter opisu – krótki, inteligentny czy kreatywny – znajdziesz tu kilka propozycji. 

Zobacz: Jaki opis na Badoo / Tindera? Dla kobiety i mężczyzny?

Opisz siebie w kilku zdaniach – jak opisać siebie?

Tekst Opisz siebie w kilku zdaniach, pojawia się zazwyczaj w momencie, kiedy trafiasz do nowej grupy. To może być klasa, zajęcia dodatkowe lub grupa na studiach. Postaw na naturalność i nikogo nie udawaj. Prędzej czy później prawda i tak wyjdzie na jaw, nawet jeśli przedstawisz grupie najbardziej kreatywny opis siebie. 

Zapamiętujemy to, co intrygujące, więc unikaj banałów. To jasne, że na początku musi paść twoje imię, miasto, z którego pochodzisz lub powód, dla którego jesteś w danym miejscu. To nie musi brzmieć oklepanie. Mówiąc o miejscu zamieszkania, możesz dodać nietypową ciekawostkę, np. Jestem z Bolesławca, jesteśmy znani z pięknej ceramiki.

Dodawaj konkrety do zdań, które wypowiadasz. Większość z nas lubi słuchać muzyki, czy oglądać Netflixa. Zamiast tego możesz doprecyzować, że uwielbiasz słuchać Janis Joplin i binge-watchingujesz seriale o działalności mafijnej jak Narcos, Rodzina Soprano czy Breaking Bad

To samo tyczy się powiedzenia: Lubię czarny humor. Czyli jaki? A jeśli nie chcesz powiedzieć na forum, to może dodaj, że zainteresowanych i współdzielących taki gust zapraszasz do dyskusji na przerwie. Wystarczy ten jeden, prosty sposób, aby opis siebie w kilku zdaniach stał się dla innych frapujący. 

Krótki opis siebie może się przydać podczas rozmowy o prace

Krótki opis siebie 

Opis w kilku zdaniach możemy odhaczyć. Co w przypadku, kiedy masz mało czasu lub przedstawienie siebie dotyczy BIO na Instagramie czy Facebooku? Tu wchodzimy w pytanie zadane przez Laskę z Chłopaki nie płaczą: co lubisz w życiu robić? I napisz o tym. 

Żadna opcja nie będzie banalna, jeśli krótki opis siebie oprzesz na tym, co naprawdę dla ciebie ważne. Rozpływasz się z rozkoszy, patrząc w oczy swojego mopsa? Nie wyobrażasz sobie wieczoru bez herbaty z goździkami i ulubionej powieści? A może całe twoje życie to piłka? 

Zobacz: Jakie są zalety – co wpisać w sekcji moje zalety?

Zjawiskiem często spotykanym na Instagramie jest opis w postaci ról lub funkcji, które dana osoba pełni. Przykładowo: Alina. Mama Kacpra i Leny, żona Adama, bizneswoman, a w wolnych chwilach zajawkowiczka fitnessu. Jeśli tylko taka forma krótkiego opisu siebie ci odpowiada i oddaje to, co dla ciebie ważne – go for it!

Inteligentny opis o sobie 

Składową każdej rozmowy kwalifikacyjnej, bez względu na doświadczenie w rozmowie z HR-owcami, jest porządna stresówka. Lepiej przyjść nie tylko wyspanym i najedzonym, ale również przygotowanym. Rekruter chce nas poznać i tu z pomocą przychodzi stworzenie inteligentnego opisu samego siebie. W końcu inteligencja to umiejętność wykorzystywania wiedzy i wyciągania wniosków. Pokaż rekruterowi, poprzez odpowiednie przedstawienie siebie, że świetnie znasz zastosowanie dla swoich atutów i pasji. 

Zamiłowanie do języków pozwala rozszerzyć pole twojej działalności. Dotychczasowe hobby kreatywne, czy to związane z rysunkiem, czy pisaniem opowiadań do szuflady, może pokazać pracodawcy, że ma do czynienia z kreatywną bestią. Nawet jeśli w wolnych chwilach wchodzisz na portale plotkarskie, a potem przeszukujesz wnikliwie internet, by potwierdzić plotkę o celebrycie, możesz przekuć to na swoją korzyść. Jesteś zaangażowany i potrafisz zrobić wnikliwy research. Tak inteligentny opis siebie może zrobić wrażenie na rekruterze.

Kreatywny opis siebie 

Każdy chciałby zostać dostrzeżony, lecz niewielu potrafi stworzyć kreatywny opis siebie. Szkoła nie lubi naszej kreatywności i ucząc nas utartych schematów, wbija nam do głowy, że istnieje jeden właściwy sposób na wszystko. Postarajmy się to odkręcić. 

Wypisz na kartce wszystko, co lubisz. Potem wybierz trzy pozycje i spróbuj je ze sobą połączyć, najciekawiej działają zestawione ze sobą sprzeczności, np. Pasjonat XIX-wiecznej literatury francuskiej, namiętny słuchacz Lany Del Rey i wielki fan freak-fightów. Jakie jeszcze mamy propozycje?

Gdybym mógł usiąść do stołu z trzema osobami, wypić wino i porozmawiać, byliby to Janis Joplin, Federico Fellini i Alexander McQueen. Zakładając, że mogę ich wskrzesić… – Takie zdanie jest zdecydowanie kreatywnym opisem siebie i jednocześnie pozwala innym lepiej nas poznać. To może być również pełna identyfikacja z czymś ulubionym, np. Gdybym była piosenką, wybrałabym California Dreamin lub Jako kawa pobudzałabym jak espresso. Jeśli reinkarnacja to nie ściema, chciałbym odrodzić się jako labrador. 

Fajny opis siebie 

Pod słowem fajny kryje się wiele zjawisk. Postanowiliśmy potraktować pomysły na fajny opis siebie jak wszystko, co wywołuje przyjemne skojarzenia i choćby pół uśmiechu na twarzy. Dlatego proponujemy, aby do takiej formy opisania siebie w kilku zdaniach załączyć ulubiony cytat lub słowa piosenki. Przyjemne dla oka są emotki odzwierciedlające twoje zainteresowania, szczególnie w BIO na Instagramie czy Facebooku. Na przykład roślina, rakieta tenisowa, klaps filmowy i kot. Fajny opis siebie, jak widzisz, może być również krótki.

Istnieje wiele strategii na to, jak opisać siebie. Wystarczy wyjść poza pudełko, spojrzeć na siebie z innej strony i gotowe – możesz sam siebie zaskoczyć. Opisywanie siebie nie musi być wcale mordęgą. Życzymy sporo dobrej zabawy podczas tworzenia kreatywnych wersji na przedstawienie swojej osoby.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły