Jak powinno się ubrać do notariusza?

Wizyty w miejscach, które kojarzą się z powagą i formalnościami, często wywołują w nas lekki stres. Czy mam wszystkie potrzebne dokumenty? Czy nie powiem przez przypadek jakiegoś głupstwa? I w ogóle jak się ubrać np. do notariusza? O ile nie udzielimy ci odpowiedzi na dwa pierwsze pytania, o tyle wiemy, jak się ubrać do notariusza. Ten tekst kierujemy zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. 

Zacznijmy od najważniejszego – choć pobyt w kancelarii notarialnej wydaje się czysto formalnym spotkaniem, w końcu najczęściej zawieramy umowę o sprzedaż nieruchomości, rodzi się wątpliwość dotycząca dress codu. My ją rozwiewamy, mówiąc – nie ma ustalonego z góry dress codu, jak się ubrać do notariusza. 

Skrajna elegancja może wydać się śmieszna. To notariusz i jego asystenci mają obowiązek wyglądać reprezentatywnie i formalnie. Natomiast wizyta w kancelarii nie jest  podniosłą uroczystością czy wieczorową wizytą w operze. Nie dajmy się zwariować. Co w takim razie możemy ci zaproponować?

Zobacz: Headhunting co to jest i kim jest Head hunter?

Jak się ubrać do notariusza? – kobieta

Klasykiem elegancji wśród kobiecego stroju są garnitury, sukienki lub garsonka. Ze swojej strony radzimy jednak nieco przełamać tak szykowny outfit. Tak jak wspomnieliśmy wyżej – to może wyglądać po prostu śmiesznie. Oczywiście zakup mieszkania to często wyjątkowa dla nas chwila, więc warto kierować się tym uczuciem, aby znaleźć równowagę między uroczystym strojem a połączeniem szortów i japonek. 

Podstawą jest schludność i unikanie kontrowersyjnego ubioru, typu skórzane spodnie, spódniczka mini czy koronkowa, prześwitująca bluzka. Zamiast tego możesz założyć jeansy, a do nich schludną bluzkę i marynarkę. Inną opcją jest koszula do luźniejszych niż garniturowe spodni. Założenie spódniczki również będzie w dobrym stylu. Wtedy uważaj na to, aby góra lub buty nie były przesadnie galowe. Jak ubrać się do notariusza? W czyste, zadbane ubrania. 

Jak się ubrać do notariusza? – mężczyzna 

Ta sama zasada tyczy się panów. Pełny garnitur będzie kuriozalny i przesadzony. Za to marynarka i koszula z materiałowymi spodniami brzmią o wiele lepiej. Nawet bez marynarki ten zestaw jest wystarczająco schludny jak na takie miejsce. Szybszą i prostszą opcją są jeansy, koszulka typu basic i sportowa marynarka. Wszystkie skojarzenia, które przychodzą ci na myśl wraz z terminem sportowa elegancja, będą dobrze odpowiadały na pytanie jak ubrać się do notariusza.

Ciekawi obserwacji innych, odwiedziliśmy kilka forów internetowych, aby zobaczyć, jak inni postrzegają ubiór u notariusza. Większość głosów potwierdzała nasze zdanie. Zdarzyli się również tacy komentujący, którzy usprawiedliwiali nawet bardzo luźny ubiór. Argumentowali to faktem, że czasem notariusz przyjmuje w godzinach, kiedy większość z nas pracuje. Kiedy okazja na podpisanie umowy trafia się w ciągu dnia, zazwyczaj przychodzimy do kancelarii tak, jak jesteśmy ubrani w pracy. Jedna z notariuszek przyjęła kiedyś ratownika medycznego w służbowym uniformie. Nie miała z tym najmniejszego problemu.

Nawet jeśli przyjdziesz do notariusza w dresie i czapce z daszkiem, pamiętaj, aby zdjąć nakrycie głowy, kiedy wejdziesz do biura. Ta zasada nie tyczy się tylko notariuszy, ale ogólnej kultury. Poza tym ubranie się luźno nie stanowi jakiegoś odstępstwa. Szczególnie kiedy sprawa, którą załatwiasz, wymaga częstych wizyt w kancelarii. 

Jeden z komentarzy na forum pochodzi od kobiety, która w trakcie spotkań z notariuszem była matką karmiącą piersią. Pewnego razu dziecko zaczęło płakać w trakcie wizyty. Ani notariusz, ani nikt poza nim nie miał problemu z tym, aby klientka nakarmiła dziecko piersią. Jak widać – wszystko jest dla ludzi. Odpowiedzią na pytanie: jak ubrać się do notariusza, jest: schludnie i czysto. Nic więcej.

Zobacz: Marcin Osadowski. Żona, uszy, dzieci, wykształcenie, choroba

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły