Jak wysoko latają komary i muchy?

Komary i muchy to prawdziwa zmora ludzkości. Gdybym mogła wyeliminować je raz na zawsze, wykorzystałabym to życzenie (i może dodała do tego duetu jeszcze kleszcze). Trudno znaleźć kogoś, komu te latające, irytujące stworzenia by nie przeszkadzały. Z tego też powodu zakładamy moskitiery i uzbrajamy się w magiczne psikacze, które pozwolą nam się z nimi rozprawić. 

Zazwyczaj zimy są wolne od latających po mieszkaniu komarów czy much. Niestety, wraz z postępującymi zmianami klimatu, możemy spotykać się z nimi coraz częściej. Piszę to w połowie stycznia, po zabiciu komara dziś rano. Zresztą, latają w moim mieszkaniu od tygodnia. W styczniu! Czy zatem da się od nich uchronić? Może są wysokości, gdzie nie docierają te paskudztwa? Dlatego w tym artykule przyjrzę się temu, jak wysoko latają komary i muchy. Może jest jakaś nadzieja…

Zobacz: Piraci z Karaibów od ilu lat można oglądać?

Co wpływa na wysokość lotu komara? 

Zanim odpowiem na to, jak wysoko latają komary, kilka słów wstępu, żeby lepiej poznać naszego przeciwnika. Fakt pierwszy – komary są dość przyziemnymi stworzeniami. W większości spijają nektar z roślin, a samice piją krew naszą i naszych zwierząt, aby się rozmnażać.

Komar waży niewiele, dlatego wystarczy mocniejszy podmuch wiatru i silne prądy powietrza, aby komary znalazły się na konkretnych wysokościach. Latem, kiedy ziemia pod wieczór jest nagrzana, unoszą się z niej strumienie ciepłego powietrza. Jak wysoko latają wtedy komary? Nawet kilkadziesiąt metrów. Wtedy może znaleźć się nawet na dwudziestym piętrze. Im bardziej nagrzewa się powierzchnia ziemi, tym intensywniejsze są strumienie ciepłego powietrza. W dużych miastach, gdzie powszechne jest zjawisko betonozy, prądy wznoszące są naprawdę intensywne.

Poprzez szyby wentylacyjne i windy, gdzie także jest wznoszący ruch powietrza, komary mogą dostać się naprawdę wysoko. Nawet na ponad 50. piętro wieżowca w Nowym Jorku. Uważaj na płaski dach swojego budynku i rynny, w których gromadzi się i stoi woda. Taka wilgoć jest wprost idealna dla komarów pod złożenie jaj. Potem to kwestia czas, aż pokuszą się o wizytę w twoim domu.

Jak wysoko latają komary? 

Jak wysoko latają komary, kiedy nie wspomagają ich ciepłe prądy z ziemi? Nie wyżej niż 15 metrów. Ta wysokość jest porównywalna do trzeciego piętra bloku. Nie oznacza to, że jako mieszkaniec piątego piętra możesz odetchnąć z ulgą. Poprzez szyb wentylacyjny komary mogą dostać się także do ciebie. To nie jedyne rzezimieszki, które zakłócają nasz mir domowy. Jak wysoko latają muchy?

Co wpływa na wysokość lotu muchy? 

Muchy są lekkie i żyją dłużej od komarów. Zasięg ich lotu to zazwyczaj 1-1,5 kilometra. Nie oznacza to, że dłuższe odległości są dla nich nieosiągalne. Nie należy ich lekceważyć, bo muchy nie tylko złośliwie bzyczą. Muchy rozprzestrzeniają bakterie, które prowadzą do ostrych zakażeń. W okresie letnim muchy są najliczniejsze, co zwiększa ryzyko nasilenia duru brzusznego, czerwonki czy biegunek dziecięcych. Pozbądźmy się ich, zanim wzniosą się nad powierzchnię ziemi. Bo jak wysoko latają muchy?

Jak wysoko latają muchy? 

Nie ma w internecie dokładnych liczb, które powiedziałyby, jak wysoko latają muchy. Wiemy natomiast, że ich średnia prędkość to 8 kilometrów na godzinę, a ich skrzydła uderzają około 200 razy na sekundę. Są aktywne za dnia i lubią nasłonecznione, cieplutkie powierzchnie. Zazwyczaj wybierają sobie rogi, krawędzie i załamania ścian oraz cienkie przedmioty, przez co jeszcze trudniej w nie trafić, kiedy chcemy się ich pozbyć. Najchętniej ukrywają się na wysokości 150-450 centymetrów od ziemi, co jednak nie odpowiada wprost na pytanie, jak wysoko latają muchy.

Przykro mi to ogłaszać, ale nie ma ucieczki przed tymi irytującymi owadami. Warto natomiast wiedzieć o nich coś więcej, aby móc wyeliminować korzystne dla nich warunki w swoim domu. Wtedy precyzyjne uderzenie klapkiem czy zestaw sprayów nie będą nam aż tak potrzebne.

Zobacz: Co waży tonę w przyrodzie i życiu codziennym?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły