Jak rozjaśnić jeansy? Domowe sposoby, proszek do pieczenia, wybielacz, co jeszcze?

Wiedziałaś, że możesz dać swoim wysłużonym jeansom nowe życie? Wystarczy, że je rozjaśnisz – to bardzo proste i do zrobienia tanio, bezpiecznie a do tego w domowych warunkach. Zatem jeśli twoje jeansy już ci się znudziły, sprawdź, czy zmiana koloru sprawi, że będą wyglądać jak nowe! 

Może metamorfoza jeansów sprawi, że rzadziej będziesz zaglądać do sklepów a częściej przerabiać własne ubrania? Wierz mi, nie potrzebujesz do tego specjalnych zdolności. Twoje ubrania mogą wyglądać zupełnie inaczej, jeśli użyjesz kilku prostych sposobów, które opisuję poniżej. Po prostu baw się modą, a zobaczysz jakie to proste.

Zaraz dowiesz się:

  • jak rozjaśnić jeansy domowymi sposobami
  • jak rozjaśnić jeansy bez wybielacza
  • jak rozjaśnić jeansy proszkiem do pieczenia
  • jak wybielić jeansy chemicznymi środkami

Zobacz: Czym zmyć marker z ubrania – skóry – plastiku czy mebli?

Jak rozjaśnić jeansy domowymi sposobami? 

Istnieje wiele sposobów na to, jak rozjaśnić jeansy domowymi sposobami. Najprostszym z nich jest użycie pumeksu lub papieru ściernego o niewielkiej granulacji. 

Jeansy należy wyprasować i zostawić rozłożone na stole. Trzeba je przecierać pumeksem albo papierem w jedną stronę tak długo, aż powstaną jaśniejsze plamy. 

To nie sposób na to, jak wybielić jeansy w całości, ale efekt też jest zadowalający. Postarzone w ten sposób jeansy będą wyglądać zupełnie inaczej niż przedtem. W ten sposób możesz też zrobić na nogawkach przetarcia lub dziury – będą wyglądać o wiele naturalniej niż te zrobione nożyczkami. 

Innym sposobem na to, jak rozjaśnić jeansy bez wybielacza, jest cytryna lub sok z cytryny. Trzeba pokroić 2-3 cytryny w plastry i zagotować. Następnie przez około godzinę moczymy spodnie w takim roztworze. Wadą tej metody jest to, że z uwagi na zgięcia nogawek, efekt wybielania może nie być równomierny. Zaleca się mieszanie spodni przy pomocy dużej szpatułki tak, by zgięcia nogawek zmieniały swoje położenie. 

Sposobem na to, jak rozjaśnić jeansy bez wybielacza, jest też kwasek cytrynowy. Kupisz go w każdym sklepie spożywczym. Do wybielenia spodni będziesz potrzebować 2-3 opakowania, które musisz rozpuścić w kilku litrach letniej wody. 

Są jeszcze inne, choć mniej popularne sposoby na to, jak wybielić jeansy. Jednym z nich jest użycie wody utlenionej. Wystarczy dodać pół szklanki wody do prania albo zamoczyć jeansy w roztworze woda + woda utleniona. Zamiast wody utlenionej możesz użyć 3-4 tabletek aspiryny. Kwas salicylowy ma delikatne właściwości wybielające. 

Źródło: doz.pl

Zobacz: Czym zmyć korektor z ubrania – mebli i skóry?

Jak rozjaśnić jeansy bez wybielacza?

Wybielacz (tu głównie pojawia się ACE lub Domestos do toalet) mogą sprawić, że tkanina zacznie się rozpuszczać. Szczególnie cieńsze jeansy mogą nie przetrwać takiego rozjaśniania. Poza tym to metody niebezpieczne – możesz poparzyć skórę, a jeśli rozlejesz przypadkiem wybielacz, zniszczysz też ręcznik, czy serwetkę, na której stała twoja miska. Ich zapach jest drażniący, więc postaraj się od razu wywietrzyć pomieszczenie, w którym ich używałaś. Domowe sposoby na to, jak wybielić spodnie, są o wiele bardziej bezpieczne. 

Spodnie, które chcesz wybielić, możesz wyprać w proszku do firanek. Ten zawiera składniki wybielające, które w pralce równomiernie rozłożą się na tkaninie. Zamiast proszku do firanek można wybrać chusteczki wybielające. 

A jak rozjaśnić jeansy domowymi sposobami w pralce do prania? Sprawdzi się soda oczyszczona lub proszek do pieczenia, o którym piszemy poniżej. 

Jak rozjaśnić jeansy proszkiem do pieczenia? 

Sposoby na to, jak rozjaśnić jeansy proszkiem do pieczenia, są dwa. Po pierwsze możesz go wsypać do pralki zamiast proszku do prania – użyj 2-3 opakowań. Po drugie możesz namoczyć jeansy w misce z roztworem z proszku do pieczenia – również potrzebne będą minimum 2 opakowania. 

Środki bezpieczeństwa

  • jeśli używasz środków chemicznych, załóż rękawice; chroń także oczy, bo wybielacz ma silne właściwości żrące,
  • gdy umieszczasz spodnie we wrzącym roztworze, uważaj na oparzenia; nie możesz wyjmować spodni z wrzątku gołymi rękami, najlepiej najpierw ostrożnie wylej wrzątek a potem wypłucz spodnie w zimnej wodzie, by oddały temperaturę
  • chroń inne tkaniny – uważaj na ubrania, które masz na sobie, jeśli pochlapiesz je roztworem do wybielania, mogą powstać na nich odbarwienia
  • miskę lub inne naczynie, w którym namaczasz spodnie pozostaw w miejscu niedostępnym dla osób postronnych

Zobacz: Maksymilian Ibisz – wiek, wzrost, ile ma lat, Krzysztof Ibisz

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły