Czym zmyć długopis ze skóry – ekoskóry – mebli i ubrań?

Dzieci uwielbiają bazgrać długopisami, markerami i kredkami po ścianach, zabawkach i kanapach. Jeśli masz dzieci, na pewno nieraz zdarzyło ci się szukać informacji na temat tego, jak zmyć długopis z lalki lub czym zmyć długopis z ubrania. 

Być może jednak z własnej winy musisz dowiedzieć się, czym zmyć długopis z kanapy, czym zmyć długopis ze skóry albo jak zmyć długopis z ubrań. 

Na te wszystkie pytania odpowiada poniższy tekst, więc czytaj, a potem daj znać w komentarzu, który ze sposobów na to, czym zmyć długopis, sprawdził się u ciebie. 

A możesz znasz jeszcze inne sposoby na to, jak zmyć długopis ze skóry, czym usunąć długopis z materiału albo czym sprać tusz z długopisu? 

Zobacz: Czym zmyć samoopalacz z dłoni, nóg i twarzy?

Czym zmyć długopis ze skóry człowieka?

Nie ma żadnej filozofii w tym, jak zmyć długopis ze skóry. Wystarczy umyć ją zwykłym mydłem lub żelem do mycia. Znasz lepsze sposoby na to, jak zmyć długopis ze skóry? Podziel się nimi w komentarzu!

Poniżej piszemy o tym, czy zmyć długopis z ekoskóry. 

Czym zmyć długopis z ekoskóry? 

Do zmycia śladów po długopisie na meblach z ekoskóry możesz wykorzystać kosmetyki, które najpewniej masz w domu. Będą to:

 • lakier do włosów (spryskaj plamę a po kilku minutach spróbuj zmyć wilgotną ściereczką),
 • spirytus salicylowy (nałóż odrobinę na szmatkę i wcierając w plamę spróbuj ją zmyć),
 • zmywacz do paznokci (postępuj tak, jak ze spirytusem).

Czym zmyć długopis z ekoskóry, gdy w domu nie ma żadnych środków? Możesz kupić środki chemiczne, które służą do zmywania długopisów oraz tuszu. Należą do nich mi.in.:

 • Cleaner do usuwania plam z długopisu,
 • Colourlock zmywacz do długopisów,
 • płyn Avel.
Źródło: cizemka.pl

Poniżej przeczytasz, czym usunąć długopis z materiału, czyli czym sprać tusz z długopisu.

Jak zmyć tusz z długopisu z ubrań?

O to, czym zmyć długopis z ubrania, najczęściej pytają osoby, które pracują przy biurku. Nie raz zdarza im się bowiem poplamić rękaw koszuli albo bluzki. Zatem czym sprać tusz z długopisu? Plamę można usunąć podobnie, jak w przypadku ekoskóry lakierem do włosów. Jeśli to nie okaże się skuteczne, sprawdź jak zmyć długopis z ubrań innymi metodami. Możesz wykorzystać do prania środki odplamiające:

 • Dr. Beckmann odplamiacz precyzyjny,
 • sztyft do usuwania plam z długopisu Ink Cleaner,

Czym zmyć długopis z kanapy? 

Jeśli masz kanapę z ekoskóry, cofnij się wyżej, gdzie piszemy, czym zmyć długopis z ekoskóry. W przypadku kanap tapicerowanych polecamy zmywacz do paznokci. Wystarczy nasączyć nim wacik lub patyczek kosmetyczny i przyłożyć do plamy. Wcześniej jednak sprawdź w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi materiału. 

Czym zmyć długopis z kanapy, gdy plamy są stare? Spośród środków chemicznych możesz wykorzystać:

 • Daunpol HERKULAN z 707,
 • płyn Avel. 

Zobacz: Czym zmyć wosk i stearynę z pomnika granitowego?

Czym zmyć długopis z mebli?

Czym usunąć plamę z długopisu na meblach? W przypadku mebli drewnianych, usunięcie śladów długopisu może być trudne. Najlepiej zacząć od gumki do gumowania długopisów. Meble z płyty mdf pokryte okleiną można wyczyścić przy pomocy środków chemicznych:

 • Tenzi Top Klin
 • Synto Extra
Źródło: verdeavis.pl

Dalej przeczytasz, czym zmyć długopis z gumy oraz jak zmyć długopis z lalki.  

Czym zmyć długopis z gumy?

Ślady na materiałach syntetycznych typu guma (np. głowa lalki, gumowe uszczelki) można usunąć przy pomocy zmywacza do paznokci. W przypadku starszych plam może jednak nie być zbyt skuteczny. Wtedy trzeba sięgnąć po któryś z poniższych preparatów:

 • Tenzi Top Klin,
 • dowolny płyn do szyb z zawartością alkoholu. 

Sprawdź też, czym usunąć plamę z długopisu na zabawkach. 

Jak zmyć długopis z lalki?

O tym, jak zmyć długopis z lalki, zadecyduje to, z czego wykonana jest zabawka. Jeśli to lalka szmacianka, poszukaj wyżej informacji o tym, czym sprać tusz z długopisu. Cały rozdział zatytułowany Czym zmyć długopis z ubrania zawiera porady, które będą pomocne. 

Jeśli lalka wykonana jest z gumy, możesz użyć środków do usuwania śladów po długopisie na gumie (patrz: Czym zmyć długopis z gumy powyżej). Pamiętaj, by później umyć lalkę wodą, by zmyć pozostałości po środkach chemicznych. 

Winylowe lalki barbie możesz potraktować masłem lub innym domowym tłuszczem (olej kokosowy, margaryna). Posmarowaną lalkę trzeba wystawić na działanie promieni słonecznych. Reakcja masła i promieniowania UV zmywa ślad z długopisu. Brzmi magicznie? Widzieliśmy jednak zdjęcia, które potwierdzają, że działa. 

Czym zmyć długopis z drewna i stołu?

W przypadku drewna najlepiej zacząć od gumki do zmazywania długopisu (patrz: Czym zmyć długopis z mebli?), ale możesz też wypróbować środek Rubio Tannin Remover do usuwania plam z drewna. Stoły i ławki szkolne oraz biurka można myć płynem Tenzi Top Klin lub zmywaczem do paznokci

Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje wiedzieć:

 • czym zmyć długopis z ubrania,
 • czym usunąć długopis z materiału,
 • jak zmyć długopis z ubrań,
 • czym zmyć długopis z ekoskóry.

podeślij mu link do naszego materiału. Będzie ci wdzięczny! Nasz tekst wyczerpuje temat tego, czym usunąć plamę z długopisu na różnych powierzchniach. 

Zobacz: Na czym zarabia Vinted na swoje utrzymanie?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły