Słyszałeś kiedyś o takich postaciach? A może oglądałeś filmy i seriale, które były z nimi związane? Czasami zastanawiasz się, jak zostać wilkołakiem? Czy jednak te postacie naprawdę istnieją? A może nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością? Z poniższego tekstu możesz dowiedzieć się także kilku ciekawych faktów na temat sposobów na zostanie wilkołakiem, które co rusz pojawiają się w sieci…
Zobacz: Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę w Polsce i na świecie?
Czy wilkołaki istnieją?
Czasami (np. po zobaczeniu danego serialu lub filmu) odczuwasz silne emocje i zastanawiasz się, jak zostać wilkołakiem? Oczywiście, w zdecydowanej większości przypadków jest to tylko krótkotrwałe. Warto jednak zauważyć, że niektórzy mają silne zaburzenia psychiczne. Takim osobom rzeczywiście wydaje się, że mogą zostać wilkołakami albo nawet już nimi są… Jakie występują tutaj charakterystyczne objawy? Pacjenci nie przyjmują do siebie żadnych racjonalnych argumentów. Co więcej, sami zaczynają przedstawiać „dowody” na to, że są wilkołakami. Niekiedy starają się odwzorowywać konkretne postacie. Poprzez ruch, czy specyficzne odgłosy…
Czy jednak wilkołaki istnieją naprawdę? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów i legend. Tak naprawdę trudno to jednak brać do końca na poważnie. Co ciekawe, od 1500 roku do 1700 roku pojawiało się wiele informacji na temat rzekomych spotkań z tymi postaciami. Podobno wilkołaki miały porywać ludzi, a potem ich zjadać. Eksperci zaznaczają, że wokół tego zagadnienia powstało tyle mitów z powodu… wścieklizny. Na skutek zarażenia tym wirusem (po ukąszeniu przez chore zwierzę) ofiara stawała się agresywna. Do tego stopnia, że nawet kąsała inne zwierzęta itp. Niektórzy uwierzyli zaś w wilkołaki z powodu hipertrichozy. Warto wiedzieć, że jest to bardzo rzadkie (do dzisiaj odnotowano zaledwie kilkadziesiąt przypadków) i niestety nieuleczalne schorzenie. Hipertrichoza objawia się skrajnie dużym owłosieniem całej twarzy oraz górnej części ciała. Jeśli ktoś zobaczył na żywo osobę mającą te problemy, to pewnie mógł pomyśleć, że wilkołaki istnieją naprawdę. Inną ciekawostką jest fakt, że podobno w 1999 roku blisko 1000 osób (w Stanach Zjednoczonych) ubezpieczyło się na wypadek… swojej ewentualnej przemiany z człowieka w wilkołaka.

Zobacz: Czy duchy istnieją – czy są na to dowody?
Wilkołaki w historii
Nie brakuje rozmaitych opowiastek, których głównymi bohaterami są właśnie wilkołaki. Należy tutaj wspomnieć m.in. o Likaonie. W mitologii greckiej był to król Arkadii. Potomek Pelazgosa i Okeanidy Meliboi (niektóre źródła podają, że była to jednak nimfa Kyllene) kiedyś wystawił na próbę samego Zeusa. Dlaczego? Najwyższy z bogów greckich chciał przekonać się, czy plotki o bezbożnictwie Likaona i jego rodziny są prawdziwe. Pewnego razu wybrał się do nich pod postacią żebraka. Król Arkadii wyczuł jednak podstęp i postanowił mocno zaryzykować. Zaproponował żebrakowi zjedzenie mięsa ludzkiego. Dla Zeusa była to bardzo duża zniewaga. Według wielu legend, Likaon został za to zamieniony w wilka.
Jeśli chodzi o Polskę, to ostatni przypadek dotyczący wilkołaków datuje się na 7 lipca 1901 roku. Całe wydarzenie miało miejsce we wsi Myscowa (aktualnie jest ona położona w województwie podkarpackim, powiecie jasielskim, gminie Krempna). Pewnego razu dwójka pasterzy (jak co dnia) pasła owce pod lasem. Nagle jedna z nich została porwana. Pasterze twierdzą, że wszystko było sprawką wilka, który szybko czmychnął do lasu. Co wydarzyło się dalej? Pasterze nie przestraszyli się tej postaci, tylko za nią pobiegli. Chcieli bowiem za wszelką cenę odzyskać owieczkę (mieli nadzieję, że być może jeszcze uda się ją uratować). Pasterze byli pewni, że zaraz dopadną wilka, a tymczasem niespodziewanie ujrzeli Iwana Kaczmarczyka, okolicznego żebraka. Posądzili go o to, że to on… zabrał i zjadł owcę. Żebrakowi udało się uciec, ale pasterze go dopadli. Do całej akcji wmieszał się jeszcze wójt. Iwan Kaczmarczyk został brutalnie pobity. Agresorzy uważali bowiem, że jest to… wilkołak, który niedługo wcześniej zabrał im owieczkę. Sprawa trafiła do Sądu i oczywiście pasterze musieli ponieść karę.
Sposoby na zostanie wilkołakiem – hit czy kit?
Jeśli ktoś (z rozmaitych powodów) zastanawia się, jak zostać wilkołakiem, to w sieci szybko znajdzie rozmaite „sposoby”. Trudno to jednak traktować poważnie. Zresztą, oceńcie sami. Niektórzy piszą, że wilkołakiem można stać się za sprawą rzuconego uroku. Inni twierdzą, że następuje to na skutek natarcia się odpowiednimi maściami, czy w wyniku ukąszenia przez innego wilkołaka. W wielu miejscach można także przeczytać, że likantropia jest wrodzona.
A co Wy uważacie na ten temat? Wierzycie w likantropię i występowanie wilkołaków?